Sos do ravioli
- Pomidory w puszce - 1 puszka (500 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Ser parmezan - 2 łyżki (20 g)
- Bulion warzywny - 1/2 szklanki (125 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (10 g)
- Masło - 1 łyżka (10 g)
Przepis na sos do ravioli krok po kroku
Masło rozpuść na patelni.
Podsmaż krótko drobno pokrojoną cebulę i czosnek przeciśnięty przez praskę.
Wlej pomidory i duś przez 10 minut.
Wlej odrobinę bulionu i mieszaj. Odparuj nadmiar wody na niewielkim ogniu.
Pod koniec dodaj odrobinę mąki i wciąż mieszaj, do delikatnego zagęszczenia się sosu.
Ravioli podawaj z sosem, a całość posyp parmezanem.
Więcej informacji na temat sosu do ravioli
Ravioli to nic innego jak tradycyjne włoskie, małe pierożki, możesz przygotować je w wersji wegetariańskiej lub z mięsem.
Przepis na różne rodzaje ravioli znajdziesz w moich innych propozycjach. Będzie to dobry pomysł na posiłek dla całej rodziny, przygotuj go na obiad lub kolację.
Dzisiaj przedstawię ci przepis na sos do ravioli, jest on szybki i łatwy, z pewnością poradzi sobie z nim każdy z nas, nawet osoba bez doświadczenia kulinarnego.
Zatem, jak zrobić sos do ravioli?
Do jego przygotowania będziesz potrzebować składniki, które są tanie i ogólnodostępne.
Zaopatrz się w: pomidory z puszki, cebulę, czosnek, bulion warzywny, odrobinę mąki, masło i parmezan.
W moim przepisie użyłam mąki pszennej, która naturalnie zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
Możesz skorzystać z gotowego bulionu, pamiętaj, tylko aby zwracać szczególną uwagę na jego skład. Szczególnie polecam bulion warzywny w szklanym słoiczku, dostępny w każdym większym sklepie. Nie polecam gotowych kostek rosołowych, charakteryzują się one wysokim przetworzeniem i dużą ilością soli w składzie.
Pamiętaj, że warto dodawać takie warzywa jak cebula i czosnek do wielu dań obojętnie czy są one na ciepło, czy na zimno. Warzywa te mają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, co pozwoli zachować nam odporność, szczególnie w okresie jesienno – zimowym.
Dokładnie jak przygotować mój prosty przepis na domowy sos do ravioli opisuję nieco niżej, koniecznie zobacz i przekonaj się, że jest najlepszy.
Alergeny w sosie do ravioli
Lista alergenów dla sosu do ravioli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
- Masło
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze sosu do ravioli
Przepis na ravioli znajdziesz w moich innych przepisach, zamiast mąki pszennej możesz użyć bezglutenowej.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.