Lox
- Łosoś filet (1500 g)
- Cukier - pół szklanki (75 g)
- Sól (50 g)
- Koperek ogrodowy świeży (50 g)
Przepis na lox krok po kroku
Koper posiekaj drobno.
Pokrój łososia w poprzek na dwie połówki.
W misce wymieszaj cukier, sól, 2 płaskie łyżeczki zmielonych ziaren pieprzu, 3 jagody jałowca, koperek i pół łyżeczki płatków chili.
Połóż połowę łososia skórą do dołu na długim arkuszu folii spożywczej.
Przykryj mięso łososia mieszanką przypraw.
Połóż drugi filet miąższem do dołu na mieszankę przypraw.
Kawałki ryby zawiń szczelnie w folię spożywczą.
Umieść rybę zawiniętą w folię spożywczą w płytkim naczyniu do pieczeni. Umieść blachę do pieczenia na łososiu i obciąż go ciężkim przedmiotem (np. torebkami z ryżem).
Włóż rybę do lodówki i pozostaw na 3 do 4 dni, obracając łososia dwa razy dziennie lub przynajmniej raz dziennie. Jeśli nagromadził się płyn, wylej go i zmień folię spożywczą.
Gdy lox będzie gotowy do podania, zdejmij folię spożywczą, odlej płyn i zdejmij większość mieszanki przypraw, pozostawiając trochę na brzegach do dekoracji.
Więcej informacji na temat lox
Lox to filet łososia marynowany w przyprawach. Łosoś z przyprawami może być również wędzony na zimno. Tradycyjny lox najczęściej tej podawany jest na bajglu z serkiem śmietankowym, czeto kanapka ozdobiona jest pomidorem, ogórkami oraz kaparami. Pyszny lox stanowi również dobry pomysł na przystawkę podawaną podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Przepis na lox jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: filet łososia, cukier, sól, koperek, jałowiec, płatki chilli, pieprz wielokolorowy grubo mielony.
A więc jak zrobić lox? Koper posiekaj drobno. Pokrój łososia w poprzek na dwie połówki. W misce wymieszaj cukier, sól, 2 płaskie łyżeczki zmielonych ziaren pieprzu, 3 jagody jałowca, koperek i pół łyżeczki płatków chilli. Połóż połowę łososia skórą do dołu na długim arkuszu folii spożywczej. Przykryj mięso łososia mieszanką przypraw. Połóż drugi filet miąższem do dołu na mieszankę przypraw. Kawałki ryby zawiń szczelnie w folię spożywczą. Umieść rybę zawiniętą w folię spożywczą w płytkim naczyniu do pieczeni. Umieść blachę do pieczenia na łososiu i obciąż go ciężkim przedmiotem (np. torebkami z ryżem). Włóż rybę do lodówki i pozostaw na 3 do 4 dni, obracając łososia dwa razy dziennie lub przynajmniej raz dziennie. Jeśli nagromadził się płyn, wylej go i zmień folię spożywczą. Gdy lox będzie gotowy do podania, zdejmij folię spożywczą, odlej płyn i zdejmij większość mieszanki przypraw, pozostawiając trochę na brzegach do dekoracji.
W łososiu znajdziemy również niektóre witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę E oraz witaminę D. Do składników mineralnych obecnych w łososiu możemy zaliczyć potas, fosfor, selen, wapń, żelazo, magnez, cynk, fluor oraz jod.
Podsumowując łosoś nasączony solanką to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kanapek. Lox najlepszy jest dopiero po kilku dniach, dlatego podczas jego przygotowania warto uzbroić się w cierpliwość. Łosoś marynowany w przyprawach stanowi doskonałe źródło wielu składników odżywczych, dlatego warto włączyć go do diety.
Alergeny w lox
Lista alergenów dla lox przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Łosoś filet
W przepisie na lox nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- płatki chilli, pieprz wielokolorowy grubo mielony
Wartości odżywcze lox
Lox to danie przygotowywane z łososia. Łosoś jest rybą, która zawiera spore ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego warto włączyć go do diety.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.