Likier kawowy
- Kawa, gotowy napar bez cukru (200 ml)
- Mleko skondensowane (zagęszczone) (100 g)
- Spirytus (100 ml)
Przepis na likier kawowy krok po kroku
Przygotuj mocny napar z kawy (z około 5 łyżeczek kawy).
napar kawowy wlej do garnka, dodaj do niego mleko skondensowane i zagotuj mieszając od czasu do czasu składniki.
Następnie wywar ostudź.
Po ostudzeniu do wywaru z kawy dodaj spirytus, składniki dokładnie wymieszaj i przelej do butelki.
Likier podawaj schłodzony lub w temperaturze pokojowej.
Więcej informacji na temat likieru kawowego
Likier kawowy idealnie nadawać będzie się dla osób dorosłych, które lubią smak kawy. Przygotowanie domowego likieru na wódce lub na spirytusie jest bardzo proste, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia w kuchni, aby go wykonać. Nasz przepis na likier kawowy jest dobry i szybki w przygotowaniu. Potrzebne będą Ci tylko trzy składniki, żeby przygotować tak zwaną kawówkę. Produkty potrzebne do przygotowania tego pysznego alkoholowego trunku to kawa, mleko skondensowane i spirytus.
Jak zrobić likier kawowy z mleka skondensowanego? Na początek przygotuj mocny napar z kawy (użyj ich około 5 łyżek). Napar z kawy wlej do garnka, dodaj mleko skondensowane i zagotuj mieszając od czasu do czasu. Następnie wywar z mlekiem ostudź. Po schłodzeniu dodaj spirytus lub wódkę, następnie wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i przelej do butelki. Likier podawaj najlepiej w wersji schłodzonej. Dla ozdoby na likier w kieliszku możemy położyć ziarenko kawy.
Podsumowując domowy likier kawowy z mlekiem jest to napój na bazie alkoholu. Nadawać będzie się on tylko dla osób pełnoletnich. Likier kawowy możemy przelać w elegancką butelkę, udekorować wstążką i podarować komuś w formie prezentu. Likier kawowy sprawdzi się idealnie na imprezach rodzinnych lub ze znajomymi. Likier nadawać będzie się też jako dodatek do kawy z przyjaciółką lub przyjacielem. Z przepisu na nasz likier mogą skorzystać również osoby, które są na diecie bezglutenowej, wegetariańskiej, wegańskiej i lekkostrawnej. Jest to doskonały wybór na smaczny napój na bazie alkoholu, do którego przygotowania nie potrzebujesz dużego doświadczenia w kuchni i wolnego czasu. Pamiętaj jednak, że jest to danie na bazie alkoholu, dlatego jeśli nie masz ukończonych 18 lat nie próbuj go włączyć do swojej diety. Dodatkowo alkohol dostarcza a 7kcal w 1g - dlatego jeśli jesteś na diecie redukcyjnej uważaj również na zawartość alkoholu w swoim jadłospisie. Korzystając z zasady 80/20 - jak najbardziej wskazane są produkty rekreacyjne w naszej diecie spożywane od czasu do czasu. Ta pyszna kawowa nalewka to doskonała propozycja na wiele imprez.
Alergeny w likierze kawowym
Lista alergenów dla likieru kawowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- mleko skondensowane (zagęszczone)
Wartości odżywcze likieru kawowego
Zwróć uwagę na to, że jest to danie na bazie alkoholu, dlatego jeśli nie masz ukończonych 18 lat nie próbuj go włączyć do swojej diety. Dodatkowo alkohol dostarcza a 7kcal w 1g - dlatego jeśli jesteś na diecie redukcyjnej uważaj również na zawartość alkoholu w swoim jadłospisie.
Energia i białka
(40g)
Węglowodany
(40g)
Tłuszcze
(40g)
Witaminy
(40g)
Składniki mineralne
(40g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.