Dereniówka
- Owoc derenia (500 g)
- Spirytus (500 ml)
- Cukier (250 g)
Przepis na dereniówkę krok po kroku
Owoce derenia umyj. Następnie zmiażdż je, aby mogły puścić sok.
Do wyparzonych słoików włóż owoce derenia i zalej je spirytusem. Każdy słoik zakręć i odstaw w ciepłe miejsce na około miesiąc.
Słoiki potrząśnij co kilka dni, aby wymieszać ich zawartość.
Po miesiącu alkohol przelej do butelki. Natomiast owoce derenia włóż do pojemnika i zasyp je cukrem. Pojemnik przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na tydzień.
Po tygodniu przecedź sok uzyskany z owoców derenia i przelej go do butelki z alkoholem. Zawartość butelki wymieszaj.
Butelkę z dereniówką ostaw na 2-3 tygodnie, do momentu powstania osadu. następnie po tym czasie zawartość butelki przecedź przez pieluchę tetrową lub bardzo drobne sitko.
Gotową nalewkę przelej do butelek (zamknij każdą z nich), które odstaw w chłodne miejsce. Im dłużej nalewka stoi w chłodnym miejscu, tym jest lepsza.
Optymalny czas leżakowania nalewki wynosi około roku czasu.
Więcej informacji na temat dereniówki
Dereniówka (nalewka z derenia jadalnego) to doskonała propozycja na smaczny napój na bazie spirytusu. Jest to przetwór, który zalecany jest do spożycia jedynie przez osoby pełnoletnie, ponieważ przygotowywany jest na dość mocnym spirytusie (osoby niepełnoletnie nie powinny spożywać alkoholu). Przepis na dereniówkę jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Jedynym minusem tego przepisu jest konieczność długiego oczekiwania na ten napój alkoholowy. Do wykonania dereniówki niezbędne bada Tobie następujące produkty spożywcze: owoce derenia jadalnego, spirytus oraz cukier. Połączenie tych trzech składników sprawia, że powstaje najlepsza wytrawna nalewka z derenia. Ten dobry przepis na nalewkę można wykorzystać tylko w okresie dojrzewania derenia.
A więc jak zrobić dereniówkę? Owoce derenia jadalnego oczyść, umyj i zmiażdż - owoce puszczą soki i nalewka będzie smaczniejsza. Owoce razem ze spirytusem włóż do jednego pojemnika, szczelnie go zamknij i odstaw na około miesiąc czasu. Po tym czasie alkohol zlej do butelki a owoce zasyp cukrem. Produkty odstaw na tydzień. Po tym czasie przecedź sok od owoców derenia i wlej go do butelek z alkoholem. Tak przygotowaną nalewkę odstaw jeszcze z 2 tygodnie. W tym momencie powstanie osad, który po upłynie 2 tygodni należy odcedzić od nalewki. Gotową nalewkę rozlej do butelek i ciesz się smakiem nalewki z derenia.
Dereń jadalny jest rośliną o wielu właściwościach leczniczych. Jest to źródło witaminy A, C, żelaza, potasu, wapnia, fosforu, cynku, miedzi oraz manganu. Dzięki obecności żelaza spożywanie owoców derenia może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na anemię.
Podsumowując nalewka z derenia jadalnego sprawdzi się idealnie na spotkaniach ze znajomymi lub na imprezach rodzinnych. Dereniówkę możemy przelać w elegancką butelkę, udekorować wstążką i podarować komuś w formie prezentu. Nasz przepis jest na spirytusie ale możemy przygotować go również na wódce. Nalewka dereniowa to doskonały pomysł na wykorzystanie wartościowych owoców.
Alergeny w dereniówce
Lista alergenów dla dereniówki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na dereniówkę
Wartości odżywcze dereniówki
Napój ten jest doskonałą propozycją na spotkania ze znajomymi lub rodziną. Dereniówka jest napojem alkoholowym, dlatego powinniśmy ograniczyć jej ilość w naszej diecie.
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.