Zalewajka z grzybami
- Ziemniaki młode - 8 sztuk (700 g)
- Suszone grzyby (100 g)
- Kiełbasa domowa (120 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Bulion warzywny (1000 ml)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Barszcz biały (koncentrat) - 5 łyżek (50 ml)
Przepis na zalewajkę z grzybami krok po kroku
Ziemniaki pokrój w kostkę, włóż do garnka, zalej bulionem, dodaj przyprawy, grzyby i gotuj do miękkości.
Dodaj barszcz, pokrojoną cebulę, czosnek i kiełbasę.
Gotuj kolejne kilka minut, na koniec zahartuj śmietaną.
Więcej informacji na temat zalewajki z grzybami
Zalewajka z grzybami to pyszna, bardzo aromatyczna i charakterystyczna zupa, która zaskakuje swoim głębokim aromatem, zapachem i smakiem. Zawdzięcza go głównie wielu dodanym przyprawom i wykorzystanym grzybom. Wywar gotowany na suszonych i/lub świeżych grzybach jest przepyszny, a dodatek mięsa, cebuli, czosnku oraz białego barszczu z butelki nadaje dużej wyrazistości. Zalewajka grzybowa może być podawana na święta, jako alternatywa dla barszczu wigilijnego z suszonych grzybów. Jeśli nie wiesz jak ugotować zalewajkę z grzybami jesteś w odpowiednim miejscu, nasz przepis na zupę z pieczarkami, kiełbasą i ziemniakami będzie dla Ciebie świetną wskazówką i inspiracją. Zalewajkę możesz przygotować z pieczarkami, mieszanką suszonych grzybów, bardzo smaczna będzie też zalewajka z borowikami. Przepis na zalewajkę z grzybami nie jest skomplikowany, a wszystkie niezbędne do jego przygotowania produkty są łatwo dostępne, więc ich znalezienie w sklepie nie powinno stanowić większego problemu. Możesz przygotować ją na bulionie warzywnym z dodatkiem białego barszczu z butelki, które będą stanowić aromatyczną, wyrazistą bazę dla całej zupy. Tradycyjnie dodaje się do niej również kiełbasę i boczek, możesz jednak zrezygnować z ich dodatku, jeśli zależy Ci na wersji wegetariańskiej. Przepis na zalewajkę z borowikami jest naprawdę łatwy i pozwala na przygotowanie wykwintnej, pysznej potrawy, smakującej i pachnącej jak z najlepszej restauracji. Nasz przepis stopniowo krok po kroku prowadzi Cię przez cały proces gotowania, dzięki czemu poradzi sobie z nim nawet początkujący kucharz. Ta charakterystyczna, tradycyjna, polska zupa będzie idealnym ukoronowaniem wigilijnego stołu, ale możesz śmiało przygotować ją bez większej okazji. To zupa obok której trudno przejść obojętnie. Poznaj nasz przepis na zalewajkę grzybową i sam/sama przekonaj się o jej wyjątkowym smaku.
Alergeny w zalewajce z grzybami
Lista alergenów dla zalewajki z grzybami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- barszcz biały (koncentrat)
Wartości odżywcze zalewajki z grzybami
U osób z problemami żołądkowo-jelitowymi duże ilości tej zupy mogą powodować nasilenie dolegliwości.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.