Przetwory z grzybów

przetwory z grzybów

Grzyby od lat są nieodłącznym towarzyszem Polaków w kuchni. Jesienią zbieramy grzyby w lesie, aby później zrobić z nich pysze przetwory – susz grzybowy, marynowane podgrzybki czy sos z borowików. Nie dość, że są pyszne, to w dodatku zdrowe. Przetwory z grzybów można dodawać do wielu rozmaitych dań, a także serwować saute podczas imprez. Warto robić przetwory z leśnych grzybów, aby delektować się ich niesamowitym smakiem przez cały rok.

Przetwory z grzybów – proste przepisy na przetwory z grzybów leśnych

Przetwory z grzybów są częstym dodatkiem na polskich stołach. Od lat robimy je do słoików na zimę, aby cieszyć się smakiem własnoręcznie zebranych w lesie podgrzybków, maślaków czy prawdziwków. Z grzybów leśnych robimy marynaty i zaprawy, a także proste przepisy na grzybki w occie. Przepisy na przetwory z grzybów cieszą się niesłabnącą popularnością. Wszystko dlatego, że doskonale smakują o każdej porze roku i pasują do wielu dań obiadowych. Jak zrobić przetwory z grzybów? Które najlepiej nadają się na marynowane do słoiczków? Przeczytaj.

Najlepsze przetwory z grzybów do słoików – sprawdź, jakie zrobić na zimę

Dlaczego warto robić przetwory z grzybów?

W naszym kraju marynaty i zaprawy na bazie grzybów cieszą się ogromną popularnością. Od lat przygotowujemy grzyby marynowane w occie, które podajemy najbliższym m.in. do obiadu. Nic dziwnego – smakują wspaniale i mają wiele cennych właściwości zdrowotnych. Historia przetworów z grzybów w Polsce sięga setek lat wstecz. Jednak nie tylko nasi rodacy zorientowali się, że przechowywanie grzybów w occie, marynacie czy soli pozwala cieszyć się ich smakiem i właściwościami przez cały rok. Podobnie postępowano m.in. na Syberii czy w północnej części Europy. Przetwory z grzybów pozwalały tam ludziom zgromadzić zapas żywności na zimę, gdzie w tym okresie o jedzenie było trudno. Grzyby kiedyś umożliwiały rodzinie przetrwać. Dziś służą raczej za dodatek do dań – mimo to kucharze i gospodynie w domach wciąż chętnie eksperymentują z grzybami w kuchni.

Grzyby mają niepowtarzalny smak i aromat, dlatego mnóstwo osób używa ich do przyrządzania różnych potraw. Fantastycznie smakują w occie, oleju, soli lub marynacie. Dzięki grzybom dania nabierają wyjątkowego charakteru. Dodając do nich np. zioła lub przyprawy, można podbić smak grzybów i stworzyć unikalne kompozycje smakowe. Możliwość robienia przetworów z grzybów sprawia, że cieszymy się nimi przez cały rok. Mimo że sezon na zbieranie grzybów nie jest specjalnie długi, dzięki przetworom z grzybów możemy na długo zachować ich smak. Właśnie dlatego nawet w okresie, gdy ciężko znaleźć świeże grzyby, wciąż możemy się nimi rozkoszować.

Smaczne przetwory z grzybów – najciekawsze pomysły na weki

Przetwory z grzybów są pyszne i zdrowe. Znajduje się w nich duża ilość błonnika i witamin, m.in. witaminy z grupy B, a także witamina D. W przetworach grzybowych są również minerały, takie jak żelazo, selen i potas. Na poziom cholesterolu we krwi i prawidłową pracę układu immunologicznego znakomicie działa zawartość beta-glukanów w grzybach. Warto pamiętać, że w zależności od gatunku grzybów, przetwory mogą różnić się smakiem i właściwościami.

Grzyby pozwalają na bycie kreatywnym w kuchni. Istnieje mnóstwo sposobów na zakonserwowanie grzybów, m.in. suszenie, solenie, marynowanie czy gotowanie w occie. Każda z tych metod pozwala eksperymentować ze smakami, a także konsystencją  grzybów. Umożliwiają również tworzenie ciekawych dań lub dodatków do potraw. Jednymi z najpopularniejszych są marynowane grzyby w occie z ziołami i przyprawami – to genialny dodatek do kanapek, mięs, sałatek i serów. Warto robić również grzyby w oleju – wybornie smakują z makaronami oraz risotto. Niektórzy decydują się na kiszenie grzybów, czyli tradycyjną formę konserwacji, która pozwala na zachowanie naturalnego smaku i właściwości odżywczych grzybów. Ciekawą opcją jest też przyrządzenie pasty grzybowej, która posłuży jako dodatek do kanapek na kolację lub jako przystawka do obiadu.

Przetwory z grzybów – zrób weki z podgrzybków, maślaków i prawdziwków

Proste przepisy na przetwory z grzybów leśnych

Wśród przetworów grzybowych, które są chętnie przyrządzane w polskich domach, warto wymienić susz. Dzięki niemu można zachować zapach i smak grzybów na dłużej. Susz można dodawać później do dań, takich jak risotto, spaghetti, sos lub zupa. Susz robi się z suszonych grzybów, m.in. kozaków, podgrzybków, borowików czy maślaków. Najlepiej zebrać je samodzielnie i wysuszyć – choć w okresie przedświątecznym można też znaleźć suszone grzyby w sklepach. Grzyby myjemy, suszymy i kroimy na mniejsze kawałki. Następnie wrzucamy do wyparzonych słojów i zakręcamy. Suszone grzyby okazują się świetnym dodatkiem do obiadu, zwłaszcza do mięsnych dań z kluseczkami lub ziemniakami.

W Polsce najczęściej przyrządzane są grzyby marynowane. Wiele osób uważa, że najsmaczniejsze są borowiki. Do zrobienia przetworów należy przygotować kilka składników: borowiki, sól, wodę, ocet winny, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, czosnek i cebulę. Umyj i wyczyść borowiki. Wodę zagotuj z solą, pieprzem, octem winnym i liśćmi laurowymi, a także zielem angielskim, czosnkiem i cebulą. Wrzuć grzyby do wrzącej marynaty, po czym gotuj przez kilka minut. Przełóż grzyby do wyparzonych słojów, następnie zalej marynatą i szczelnie zakręć. W ten sposób przygotowane grzyby będą świetnie komponować się z daniami obiadowymi, serami lub sałatkami.

Najciekawsze przetwory z grzybów – sprawdź, które warto zrobić

Do słoików warto przygotowywać też grzyby w oleju. Możesz użyć do tego maślaków lub kurek. Grzyby należy najpierw dokładnie wyczyścić, a następnie pokroić na małe kawałki. Na patelni smażymy olej i dodajemy czosnek oraz zioła. Następnie wrzucamy grzyby i smażymy przez kilka minut.  Gdy już wystygną, przekładamy do wyparzonych uprzednio słojów, zalewamy olejem i zakręcamy. Grzyby w oleju doskonale smakują w sałatce i z różnymi rodzajami makaronów. Ciekawa jest również pasta grzybowa, którą można zrobić do słoików. Do jej przygotowania wystarczą dowolne grzyby leśne, masło, cebula, śmietana, sól, pieprz i zioła. Namaczaj grzyby w letniej wodzie przez kilka godzin. Następnie ugotuj do miękkości w tej samej wodzie. Rozgrzej na patelni masło. Dodaj posiekaną cebulę i podsmaż. Wrzuć ugotowane grzyby, następnie wlej nieco śmietany. Dodaj sól i pieprz. Duś wszystko przez kilka minut – powinna powstać gęsta pasta. Przełóż całość do wyparzonych słojów i zawekuj. Pasta świetnie smakuje z domowym pieczywem i naleśnikami.

Do słoików warto zrobić też kiszone grzyby. Przygotujesz je oczywiście ze świeżych grzybów, takich jak opieńki czy maślaki. Wystarczy dokładnie umyć i oczyścić grzyby. Następnie warstwowo układamy je w słojach i posypujemy solą. Dodajemy czosnek i zioła. Wypełniamy słoiki tak, żeby nie została pusta przestrzeń. Zalewamy wodą w proporcji 1 l wody na 50 g soli – grzyby powinny zostać nią zalane w całości. Zakręcamy słoje i zostawiamy na kilka dni w temperaturze pokojowej, aby się ukisiły. Później można odstawić grzyby do spiżarki albo schować do lodówki.

Przetwory z grzybów - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto