Zalewajki

zalewajki

Zalewajki to zupy, które są popularne w wielu kuchniach na całym świecie. Zupy te są z reguły gęste i pożywne. W ich składzie często są ogórki kiszone, warzywa, mięso i przyprawy. Zalewajki są smaczne i mają wiele zalet – nie tylko po względem smaku, ale i zdrowotnym. Wiele z nich okazuje się wartościowymi dla organizmu, dlatego zaleca się od czasu do czasu je spożywać. Zalewajki są pyszne i mogą dostarczyć nam dużo cennych witamin. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków sięga po wiekowe przepisy na te zupy.

Zalewajki – poznaj sprawdzony przepis na tradycyjną zalewajkę z ziemniakami

Zalewajki to pyszne zupy, które tradycyjnie robi się z ziemniakami. Są pożywne i pełne cennych składników odżywczych, dlatego warto wiedzieć, jak zrobić zalewajkę. Tradycyjna, domowa zalewajka to zupa nie tylko dobra, ale też wartościowa pod względem składników mineralnych i witamin. Jak ugotować klasyczną zalewajkę? Jak smakuje najlepsza wiejska zalewajka? Sprawdź.

Zalewajki z ziemniakami – jak ugotować na obiad? Pyszna i tania zalewajka

Dlaczego zalewajki uważa się za zupy, które warto jeść?

Zalewajki to popularne zupy, które od lat cieszą się dużym powodzeniem wśród wielu ludzi. Są pożywne, smaczne i przynoszące wiele cennych korzyści. Warto regularnie przyrządzać dania w postaci zalewajek, zwłaszcza że zupy te mogą realnie poprawić stan naszego zdrowia. Przyrządzając zalewajkę np. na bazie ogórków kiszonych, można dostarczyć do organizmu wiele cennych minerałów i witamin. Warto podkreślić, że ogórki kiszone są doskonałym źródłem m.in. witaminy C i witamin z grupy B. W dodatku znajduje się w nich sporo cennych składników mineralnych, takich jak magnez i potas. Dzięki tym składnikom można zadbać o lepsze funkcjonowanie układu nerwowego, a także wesprzeć zdrową pracę serca i poprawić kondycję skóry. W wielu warzywach dorzucanych do zalewajek, takich jak seler, pomidor, marchew lub cebula, znajduje się mnóstwo minerałów i witamin. W warzywach jest też spora ilość przeciwutleniaczy pomagających w zwalczaniu wolnych rodników, a także poprawiających ogólny stan zdrowia. Wiele w nich również błonnika regulującego trawienie, a także wspomagającego prawidłową pracę jelit.

W zalewajkach często można znaleźć pożywne mięso, m.in. wieprzowinę, boczek i kiełbasę. W mięsie znajduje się potężna ilość białka niezbędnego do regeneracji i budowy tkanek w organizmie. Oczywiście należy mieć na uwadze, że niektóre rodzaje mięsa zawierają dużą ilość tłuszczu i soli, co doprowadzić może do niezdrowego przyrostu masy ciała. Mogą również zwiększyć ryzyko pojawienia się niektórych chorób serca, takich jak nadciśnienie. Warto zatem wybierać chude źródła białka, które są niskotłuszczowe. Należy też kontrolować ilość spożywanego mięsa. Kolejnym czynnikiem wpływającym na to, że zalewajki są wartościowe, jest obecność przypraw w zupie. Warto używać jednak wyłącznie naturalnych przypraw, a nie bazować na gotowych bulionach – niestety, mogą być bogate w sztuczne dodatki i konserwanty. Zanim zdecydujesz się na zakup gotowego produktu, którym będziesz chciał poprawić smak zupy, przeczytaj etykietę. Stawiaj wyłącznie na produkty zawierające niską zawartość sodu, które nie będą przetworzone.

Jak zrobić zalewajkę z ziemniakami? Przepis na zalewajkę

Zastanawiasz się, jak smakuje prawdziwa wiejska zalewajka? Jest naprawdę smaczna i w dodatku tania zupa! Tradycyjna zalewajka robiona jest z ziemniakami. To prosty przepis, który każdy będzie w stanie przygotować. Aby zrobić zalewajkę, koniecznie zaopatrz się najpierw we wszystkie wymienione składniki: ziemniaki, boczek wędzony, cebulę, mąkę, czosnek, masło, ocet winny, koncentrat pomidorowy, cukier i przyprawy do smaku: paprykę słodką i ostrą, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz, sól, majeranek i oregano. Następnie możesz przejść do odtworzenia poniższego przepisu.

Obierz ziemniaki, umyj i pokrój na grubą kostkę. Wsyp do miski i zalej zimną wodą, aby się nie utleniały. Pokrój boczek na kostkę lub cienkie plastry. Obierz i posiekaj drobno cebulę i czosnek. Rozgrzej masło na patelni, po czym wrzuć boczek. Smaż na złoto, następnie dodaj cebulę i czosnek. Podsmażaj do momentu, aż cebula zmięknie. Dodaj mąkę i paprykę słodką oraz ostrą. Mieszaj przez chwilę, aż się połączą. Dodaj ziemniaki i wymieszaj w tłuszczu i przyprawach. Smaż przez kilka minut, aż zrobią się rumiane. Wlej do garnka wodę i zagotuj. Wrzuć ziemniaki z patelni oraz przyprawy do smaku: liście laurowe, pieprz w ziarnach, ziele angielskie, majeranek i oregano. Dopraw solą i cukrem do smaku. Gotuj na średnim ogniu, mieszając. W ciągu ok. 30-40 minut ziemniaki powinny zrobić się miękkie, a zalewa zgęstnieć.

Pozostało już tylko dodać ocet winny i koncentrat pomidorowy. Należy wymieszać wszystkie składniki, aż w pełni się połączą, a zalewajka nabierze intensywnego smaku. Dopraw gęstą zupę według własnego gustu, dodając np. więcej soli, cukru, przypraw lub octu. Następnie zdejmij potrawę z ognia i pozostaw na chwilę, aby przestygła. Jeśli cała rodzina czeka już jednak przy stole na obiad, zupa powinna być serwowana na gorąco. Mimo że przepis wymaga trochę zaangażowania, warto od czasu do czasu go przyrządzić. Domowa zalewajka nie dość, że jest naprawdę pyszna, to w dodatku pożywna i pełna cennych dla organizmu wartości odżywczych.

Pyszna i tania domowa zalewajka – sprawdzone pomysły na obiad

Smaczna i prosta zupa z czerwoną fasolą – przepis na zalewajkę

Zastanawiasz się, czy istnieje prosty przepis na domową zalewajkę? Niektórzy uważają, że najlepsza zalewajka to ta z czerwoną fasolą. Zupa jest nie tylko dobra, ale też pożywna i wartościowa. Aby ją przygotować, powinieneś najpierw zaopatrzyć się potrzebne składniki: namoczona przez noc czerwona fasola, posiekany czosnek i cebula, oliwa z oliwek, pokrojone w kostkę marchewki, seler naciowy, papryka czerwona i zielona, puszka krojonych pomidorów, łyżka koncentratu pomidorowego, bulion warzywny i przyprawy do smaku: suszone oregano, tymianek, liść laurowy, słodka papryka, sól, pieprz oraz świeża natka pietruszki. Mając wszystkie wymienione składniki, możesz przejść do przygotowywania potrawy.

Zanim zrobisz zalewajkę, należy pamiętać o namoczeniu przez noc czerwonej fasoli – zgodnie z instrukcją producenta podaną na opakowaniu. Trzeba ją później odcedzić i opłukać. W dużym garnku rozgrzej oliwę z oliwek. Dodaj posiekaną cebulę i czosnek – smaż, aż składniki zrobią się miękkie i złociste. Dodaj pokrojone marchewki, czerwoną i zieloną paprykę oraz seler naciowy. Smaż wszystko przez ok. 5 minut, aż warzywa zmiękną. Dodaj do garnka namoczoną i odcedzoną fasolę. Wlej pomidory z puszki i koncentrat pomidorowy, po czym wymieszaj całość. Zalej bulionem warzywnym i dopraw do smaku suszonym oregano, tymiankiem, słodką papryką oraz liściem laurowym. Dodaj pieprz i sól. Zakryj garnek pokrywką i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 2 godziny – fasola musi zrobić się miękka, a zupa zagęścić. Na koniec jeszcze raz dopraw do smaku i pozbądź się liści laurowych. Aby zagęścić zalewajkę, możesz zgnieść niektóre fasolki. Przed podaniem zupy udekoruj ją posiekaną natką pietruszki. Danie świetnie smakuje z domowymi grzankami.

Przepis na zalewajkę z kapustą, krok po kroku

Zalewajka wbrew pozorom jest bardzo prostą zupą do przygotowania. Aby zrobić jedną z najłatwiejszych zalewajek, należy zaopatrzyć się w kilka składników: kapusta biała lub kiszona, marchew, czosnek, cebula, cukier, olej, sól i przyprawy do smaku takie jak liście laurowe, pieprz czarny i ziele angielskie. Opcjonalnie możesz dodać do smaku kiełbasę lub boczek, a także świeżą pietruszkę, aby posypać nią potrawę. Jeśli masz już wszystkie składniki, wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby ugotować potrawę:

  1. Dokładnie opłucz kapustę i pokrój ją na cienkie paski. Używasz kapusty kiszonej? A więc wcześniej należy ją sparzyć i opłukać.
  2. Obierz marchew i cebulę, następnie pokrój w kostkę. Posiekaj czosnek. W dużym garnku rozgrzej olej i dodaj pokrojoną cebulę. Smaż do momentu, aż zrobi się złota. Dodaj czosnek z marchewką i smaż warzywa przez ok. 5 minut do miękkości.
  3. Do garnka dorzuć ziele angielskie, liście laurowe, sól, pieprz i cukier. Jeśli chcesz dodać mięso do zalewajki, to będzie dobry moment, aby również je tam wrzucić. Smaż, aby składniki porządnie sobą przesiąkły.
  4. Dodaj do garnka pokrojoną kapustę, następnie zmieszaj z warzywami. Używasz kapusty kiszonej? Musisz więc się upewnić, że dodasz do garnka również odrobinę soku z kiszonej kapusty.
  5. Wlej wodę do garnka i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień, po czym gotuj zalewajkę na wolnym ogniu przez następne pół godziny – kapusta musi zmięknąć. W garnku jest też kiełbasa lub boczek? Musisz wyczekać momentu, aż mięso się ugotuje.
  6. Sprawdź konsystencję zalewajki. Jeśli zrobiła się zbyt gęsta, dodaj wody. Zupę podawaj gorącą, posypaną świeżą natką pietruszki.

Zalewajki - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto