Tarta de santiago
- Jajko (5 szt.)
- Cukier (250 g)
- Mąka migdałowa (250 g)
- Cukier puder - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
Przepis na tartę de santiago krok po kroku
Tortownicę wysmaruj masłem i wysyp mąką.
Białka oddziel od żółtek.
Żółtka ubij z dodatkiem cukru, skórki z jednej cytryny oraz płaską łyżeczką cynamonu.
Białka ubij na sztywną pianę, dodaj ją do żółtek i delikatnie wymieszaj szpatułką.
Następnie do masy dodaj mąkę migdałową, wymieszaj delikatnie szpatułką i przelej do wcześniej przygotowanej tortownicy.
Ciasto piecz piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 30 minut.
Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika, posyp cukrem pudrem i pozostaw do wystudzenia.
Ciasto przed podaniem pokrój na mniejsze kawałki.
-
Blok czekoladowy
-
Ciasto bez pieczenia
-
Baklawa
-
Pesto
-
Rogale świętomarcińskie
-
Orzechowiec
-
Marcepan
-
Orzechówka
-
Butter chicken
-
Pieguski
-
Kurczak gong bao
-
Nugat
-
Ciasto francuskie na słono
-
Strucla makowa
-
Tort orzechowy
-
Cannoli
-
Moczka
-
Kaszotto z warzywami w pomidorowym sosie z posypką z orzeszków
-
Dania z orzechami
Więcej informacji na temat tarty de santiago
Tarta de santiago to deser typowy dla większości miejscowości na szlaku pielgrzymki. Z tego względu smaczne ciasto często ozdabiane jest znakiem krzyża wykonanym z cukru pudru. Hiszpański deser to doskonała propozycja na dodatek do kawy lub herbaty. Przepis na tartę de santiago jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jajka, cukier, mąka migdałowa, cukier puder, skórka z cytryny oraz cynamon.
A jak zrobić tartę de santiago? Żółtka ubij z dodatkiem cukru, skórki z jednej cytryny oraz płaską łyżeczką cynamonu. Białka ubij na sztywną pianę, dodaj ją do żółtek i delikatnie wymieszaj szpatułką. Następnie do masy dodaj mąkę migdałową, wymieszaj delikatnie szpatułką i przelej do wcześniej przygotowanej tortownicy. Ciasto piecz piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30 minut. Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika, posyp cukrem pudrem i pozostaw do wystudzenia. Ciasto przed podaniem pokrój na mniejsze kawałki.
Migdały, z których wykonana jest mąka migdałowa, są doskonałym źródłem jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu czy regulować poziom cukru we krwi. Migdały są dobrym źródłem witaminy E oraz manganu. Witamina E obecna w migdałach zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Migdały są również doskonałym źródłem witaminy B2, magnezu, fosforu, wapnia oraz miedzi, znajdziemy w nich również przeciwutleniacze.
Podsumowując wiesz już jak się robi tartę de santiago. Pyszne słodkości z mąki migdałowej świetnie sprawdzą się jako dodatek do kawy lub herbaty. Ciasto najczęściej przygotowywane jest na szlaku pielgrzymki. Ciasto migdałowe jest dobre do spożycia po przestudzeniu. Tartę de santiago warto przygotować jako słodką przekąskę na spotkania rodzinne lub ze znajomymi. Ciasto świetnie sprawdzi się również jako posiłek do pracy lub w podróż. Produkty niezbędne do wykonania wypieku dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w tarcie de santiago
Lista alergenów dla tarty de santiago przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka migdałowa
Wartości odżywcze tarty de santiago
Tarta de santiago to pyszny deser z migdałów. Ciasto jest wysokokaloryczne, dlatego warto uważać z jego ilością w diecie - szczególnie redukcyjnej.
Energia i białka
(75g)
Węglowodany
(75g)
Tłuszcze
(75g)
Witaminy
(75g)
Składniki mineralne
(75g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.