Strudel z makiem
- Mąka pszenna typ 500 (250 g)
- Drożdże świeże - ćwierć kostki (25 g)
- Margaryna do pieczenia (60 g)
- Mleko 2% - pół szklanki (125 ml)
- Cukier puder (75 g)
- Jajko (3 szt.)
- Mak niebieski (150 g)
- Cukier - pół szklanki (100 g)
- Miód (25 g)
- Masło (30 g)
- Bułka tarta - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Orzechy włoskie (50 g)
- Rodzynki (25 g)
- Kandyzowana skórka z pomarańczy (25 g)
Przepis na strudel z makiem krok po kroku
Drożdże rozetrzyj w misce z łyżką cukru pudru, łyżką mąki, 3 łyżkami ciepłego mleka. Całość odstaw pod przykryciem w ciepłe miejsce na około kwadrans.
Margarynę roztop i odstaw do schłodzenia.
Mleko delikatnie podgrzej.
Białka oddziel od żółtek.
Żółtka utrzyj z cukrem pudrem.
Następnie dodaj mąkę, szczyptę soli, mleko, rozczyn drożdżowy i całość wyrób do uzyskania gładkiego ciasta.
Podczas wyrabiania ciasta dodaj do niego margarynę w porcjach.
Ciasto przykryj ścierką kuchenną i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Mak zalej wrzątkiem i gotuj na wolnym ogniu przez około 30 minut.
Ugotowany mak odcedź i zmiel trzy razy.
W garnku rozpuść cukier, miód oraz masło. Następnie dodaj do niego mak i podsmaż chwilę.
Masę makową odstaw do ostygnięcia.
Do ostudzonej masy dodaj dwa białka, bułkę tartą, posiekane orzechy, rodzynki i kandyzowaną skórkę z pomarańczy. Składniki dokładnie wymieszaj.
Wyrośnięte ciasto drożdżowe zagnieć ponownie.
Ciasto rozwałkuj tak, aby uzyskać prostokąt o wymiarach 30x25 cm.
Powierzchnię ciasta posmaruj białkiem jajka.
Na ciasto rozsmaruj masę makową (zostaw około 2 cm wolnego brzegu z każdej strony ciasta).
Brzegi ciasta zwiń do środka z każdej strony, następnie ciasto zwiń w rulon.
Ciasto połóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wierzch posmaruj białkiem.
Ciasto pozostaw pod przykryciem na około 10 minut, aby wyrosło.
Piekarnik rozgrzej do 180 st. C.
Ciasto piecz w nagrzanym piekarniku przez około 40 minut.
Gotowe ciasto pozostaw do wystygnięcia.
Więcej informacji na temat strudla z makiem
Strudel z makiem to doskonały pomysł na domowy, tradycyjny placek, które możesz podać jako dodatek do kawy i herbaty podczas spotkań rodzinnych. Świetnie sprawdzi się również na wigilijnym stole. Przepis na strudel z makiem skomplikowane, dlatego wymaga odpowiedniego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, drożdże świeże, margaryna do pieczenia, mleko, cukier puder, jajka, mak niebieski, cukier, miód, masło, bułka tarta, orzechy włoskie, rodzynki oraz kandyzowana skórka z pomarańczy. Produkty dostępne w większości sklepów spożywczych.
Jak zrobić strudel z makiem? Na początek przygotuj ciasto drożdżowe, którą odstaw w ciepłe miejsce. Następnie przygotuj farsz makowy. Mak do strucli makowej ugotuj i zmiel trzy razy. Następnie w garnku rozpuścić cukier, miód oraz masło. Do garnka dodaj mac i podsmaż chwilę. Do ostudzonej masy Makowej dodaj białka, bułkę tartą, posiekane orzechy, rodzynki oraz skórkę z pomarańczy. Wyrośnięte ciasto rozwałkuj, posmaruj białkiem jajka oraz rozsmaruj masą makową. Ciasto złóż odpowiednio i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C.
Mak niebieski jest doskonałym źródłem wapnia. Zawiera także witaminy A, D i E oraz pierwiastki takie jak żelazo, mangan czy cynk. Wapń jest minerałem niezbędnym do prawidłowej budowy naszych kości. Jego niedobór powoduje powstawanie osteoporozy. Wapń jest także niezbędny do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi oraz pracy układu mięśniowo-nerwowego. Miód jest produktem pochodzenia zwierzęcego, wytwarzają go bowiem pszczoły. Prawdziwy miód nie powinien zawierać dodatku cukru. Miód naturalnie ulega krystalizacji, tylko świeży miód ma płynną konsystencję.
Podsumowując pyszny strudel z makiem świetnie sprawdzi się jako dodatek do kawy lub herbaty. Smaczny placek możesz wykorzystać również jako słodki dodatek na wigilijnym stole. Ciasto stanowi dobre źródło wielu cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Placek jest dobry do spożycia po wystudzeniu.
Alergeny w strudlu z makiem
Lista alergenów dla strudla z makiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Kandyzowana skórka z pomarańczy
Wartości odżywcze strudla z makiem
Strudel z makiem to doskonały pomysł na smaczny dodatek do herbaty. Świetnie sprawdzi się podany na stole świątecznym.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.