Strudel

strudel

Przepis na strudel wywodzi się z kuchni austro węgierskiej, gdzie prawdopodobnie zawędrował wraz z najazdami tureckimi. Warstwowe ciasto na strudel prawdopodobnie pochodzi od bliskowschodniego ciasta filo. Powstaje ono z mąki, tłuszczu i wody, bez dodatku jajek i drożdży. Jest to ciasto trudne do zrobienia w warunkach domowych, gdyż wymaga dużej wprawy. Najbardziej popularnym rodzajem strudla jest tradycyjny, jabłkowy, wiedeński apfelstrudel podawany na ciepło do kawy. Nadzienie strudla może być bardzo różne, słodkie lub wytrawne. Tradycyjnie strudel podaje się posypany cukrem pudrem. Ciasto jest na wierzchu kruche, zaś w środku pysznie jabłkowe. Świetnie smakuje podane z bitą śmietaną lub z lodami.

Strudel - zbiór przepisów na strudel z jabłkami oraz dodatkami

Tradycyjny apfelstrudel możemy zjeść w słynnych, wiedeńskich restauracjach i kawiarniach, gdzie podaje się go na ciepło z filiżanką kawy. Klasyczny, jabłkowy strudel świetnie smakuje z lodami czy bitą śmietaną. Czy można jednak tradycyjny, wiedeński strudel zrobić samodzielnie w domu? Nie jest to ciasto łatwe do zrobienia i przepis ten nie występuje w tradycyjnej kuchni polskiej. Jednak warto poznać ten przepis, gdyż ciasto jest cieniutkie, a co za tym idzie mniej tuczące. Doradzamy jak zrobić ciasto na strudel i jak stworzyć ten jabłkowy przysmak na imprezę.

Co to jest strudel i jakie jest jego pochodzenie

Strudel - przepis na tradycyjne ciasto z jabłkami lub innym nadzieniem

Tradycyjny strudel wywodzi się z tradycji austro-węgierskiej. Pierwsze przepisy kulinarne pochodzą z Wiednia z XVII wieku. Być może przepis został przywieziony przez Turków najeżdżających Wiedeń, gdyż ciasto przypomina tradycyjne wypieki z Bliskiego Wschodu.

Jest to kruche, deserowe ciasto warstwowe najczęściej pieczone na słodko z nadzieniem jabłkowym, wiśniowym lub serowym. Istnieją także przepisy na rodzaj wytrawnego strudla, na przykład ze szpinakiem. Strudel na słodko podawany jest na ciepło, posypany cukrem pudrem, z bitą śmietaną lub z lodami.

Strudel na słodko występuje z takimi dodatkami jak:

  • jabłka,
  • brzoskwinie,
  • ser,
  • mak,
  • jagody,
  • rabarbar,
  • śliwki,
  • orzechy,
  • wiśnie.

Strudel wytrawny robi sie z nadzieniem ze szpinaku, kiszonej kapusty, ziemniaków, kaszy gryczanej lub dyni.

Obecnie strudel lub jego odmiany popularny jest w krajach, które kiedyś wchodziły w skład państwa Habsburgów. W Austrii najbardziej popularny jest apfelstrudel. W Słowenii robi się strudel z serem. Placek ten należy również do tradycyjnej kuchni Żydów Aszkenazyjskich, którzy pieką słodkie strudle z jabłkami lub z rodzynkamu, albo wytrawne z kapustą i cebulą. Z przepisów na strudel wywodzą się knysze, czyli rodzaj bułeczek nadziewanych ziemniakami, cebulą, kaszą gryczaną i kapustą, które podawano na pogrzebach.

Tradycyjny apfelstrudel wiedeński

Chociaż strudel robi się z różnym nadzieniem, tradycyjny wiedeński apfelstrudel nadziewany jest jabłkami. Klasyczny, jabłkowy farsz zawiera cynamon, cukier, rodzynki i bułkę tartą.

Ciasto musi być niezwykle cienkie, co uzyskuje się nie tylko wałkowaniem, lecz także rozciąganiem rękoma, a nawet podrzucaniem ciasta. Cieniutką fakturę ciasta uzyskuje się dzięki mące zasobnej w gluten, który w połączeniu z wodą tworzy rodzaj kleju. W Austrii, w renomowanych restauracjach i kawiarniach mają miejsce pokazy przygotowania strudla, gdzie można podziwiać kunszt kucharzy potrafiących stworzyć cieniutkie płaty ciasta.

Na gotowe ciasto nakłada się farsz jabłkowy, zawija i piecze. W Austrii strudel podawany jest na ciepło, posypany cukrem pudrem. Pyszne ciasto jest kruche na zewnątrz i miękkie, jabłkowe w środku. W kawiarniach austriackich podaje się go do filiżanki kawy, często jest serwowany na ciepło, posypany cukrem pudrem.

Jak zrobić ciasto na strudel

Warstwowe ciasto na strudel przypomina placek półfrancuski i może się wywodzić z bliskowschodniego ciasta filo. Jest ono pracochłonne i dość trudne do wykonania w warunkach domowych. Ciasto na strudel powstaje bez drożdży, cukru i jajek. Robi się je z mąki o dużej zawartości glutenu, oleju, wody i soli. Tym samym ciasto na strudel nadaje się dla wegan.

Zarówno ciasto na strudel, ciasto filo i ciasto francuskie wymaga wielokrotnego rozwałkowywania i rozciągania ciasta. Ciasto francuskie składa się z dwóch warstw: ciasta mącznego i ciasta maślanego, które się wielokrotnie rozwałkowuje, składa na pół i znowu rozwałkowuje. Ciasto filo rozciąga się ręczne na duże placki. Podobnie robi się ciasto na strudel. Według legend kucharze przygotowujący strudel dla cesarzy austriackich wymagali, aby ciasto było tak cienkie, żeby można było przez nie przeczytać list.

Jabłka i ciasta z jabłkami w kuchniach świata

Jabłka rosną i owocują w klimacie umiarkowanym. Obecnie istnieje ogromna ilość odmian i rodzajów. Prawdopodobnie owoc ten został udomowiony w Azji Środkowej, gdzieś w regionie dzisiejszego Kazachstanu. Rozpowszechnił się głównie dzięki karawanom kupców i ludziom wędrującym wzdłuż późniejszego Jedwabnego Szlaku, gdyż jabłka były zjadane przez konie, które następnie roznosiły nasiona w odchodach. Później do dalszej hodowli przyczynił się człowiek, który drogą selekcji z małych i kwaśnych owoców, wyhodował duże i słodkie. Jednak uprawa jabłek upowszechniła się dopiero kilkaset lat temu. Obecnie największymi hodowcami jabłek są Chiny, USA, Turcja i Polska.

Jabłka mają szerokie zastosowanie w kuchni. Oprócz jedzenia owoców na surowo, jabłka i musy z jabłek sprawdzają się głównie w daniach na słodko, jak dżemy, desery, ciasta, kompoty, soki itp. Z jabłek robimy nadzienie do naleśników czy dodatek do placków. Jabłka dodaje się również do dań wytrawnych jak sałatki, duszone mięso itp.

W kuchni polskiej i kuchniach świata jabłka wykorzystuje się głównie w wypiekach. Do wypieków używa się jabłka pokrojone na kawałki lub mus jabłkowy. Do jabłek świetnie pasuje cynamon, który jest tradycyjnym dodatkiem do jabłkowych dań na słodko. Jabłka dodaje się także do ciasta kruchego, biszkoptowego lub ucieranego. Do klasyki kuchni światowej weszły takie przepisy jak francuska Tarta Tatin, czy anglosaski Apple Pie.

Czy w kuchni polskiej występuje strudel

Polska jest jednym z największych producentów jabłek, dlatego też w kuchni polskiej jabłka zajmują poczesne miejsce. Kuchnia polska oferuje mnóstwo przepisów na słodkie szarlotki i jabłeczniki oraz wiele dań słodkich i wytrawnych.

Dania z jabłkami w kuchni polskiej:

  • naleśniki, racuchy i placki z jabłkami,
  • ryż i makaron z musem jabłkowym,
  • szarlotki i jabłeczniki,
  • drożdżówki, bułeczki i babeczki,
  • desery i jabłka w cieście,
  • dżemy i przetwory jabłkowe,
  • klasyczna sałatka jarzynowa i liczne sałatki, szczególnie ziemniaczane i śledziowe.

W kuchni polskiej nie występuje przepis na strudel. Może od strudla wywodzi się tradycyjna strucla o podobnej nazwie. Struclę piecze się z ciasta drożdżowego i nadziewana jest jabłkami, makiem lub serem. Strucla stanowi rodzaj rolady, lecz charakteryzuje się bardziej skomplikowanym zwojem w rodzaj warkocza. Popularne są także zwykłe rolady, na przykład tradycyjny makowiec, jednak piecze się je ze zwykłego ciasta drożdżowego.

Jak zrobić pyszny strudel

Jak zrobić ciasto na strudel

Wykonanie ciasta na strudel jest trudne, lecz nie niemożliwe w warunkach domowych. Przede wszystkim wykonanie ciasta wymaga sporej wprawy, gdyż trzeba mieć trochę doświadczenia, aby ręcznie rozciągnąć placek bardzo cienko, tak aby go nie porozrywać. Wykonanie strudla wymaga też dużej stolnicy, albo dużego stołu. Ciasto robimy z mąki, masła lub oleju, soli i wody. Można dodać również jajko. Po zagnieceniu ciasta należy je odstawić na pół godziny. Następnie ciasto wałkujemy rozkładając na ściereczce oprószonej mąką. Następnie ciasto rozciągamy ręcznie.

Na farsz do ciasta składają się pokrojone jabłka, cynamon, rodzynki i bułka tarta. Można dodać również cukier, sok z cytryny i orzechy. Wspaniale smakują rodzynki namoczone w rumie. Ciasto smarujemy farszem. Następnie całość zawijamy w roladę, zawijając końce pod spód i pieczemy.

Zrobienie ciasta na strudel nie jest łatwe i wymaga sporej wprawy. Jest jednak rozwiązanie, które możemy wykorzystać, aby zrobić prosty i szybki strudel. Mniej tradycyjnym, lecz łatwym rozwiązaniem jest gotowe ciasto francuskie, które z powodzeniem zastąpi ciasto na strudel. Wystarczy zrobić klasyczne, jabłkowe nadzienie do strudla i zrolować je w cieście francuskim.

Strudel - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto