Powidło ze śliwek
- Śliwki (3000 g)
- Cukier - 1 szklanka (250 g)
Przepis na powidło ze śliwek krok po kroku
Umyj śliwki i usuń z nich pestki.
Wrzuć śliwki do garnka i zasyp je cukrem, poczekaj około 20 minut, aż owoce puszczą sok.
Następnie na wolnym ogniu gotuj je powoli bez przykrywki. Raz na jakiś czas mieszaj owoce, aby nie przypaliły się.
Gotuj, aż sok odparuje (około 4 godzin).
Gorące powidła przełóż do słoików i zamknij je, a następnie pasteryzuj w gotującej się wodzie około 20 minut.
-
Powidła śliwkowe
-
Powidło śliwkowe
-
Piernik z powidłami
-
Ciasto z powidłami
-
Murzynek z powidłami
-
Ciasto czekoladowe z powidłami śliwkowymi
-
Powidła śliwkowe bez cukru
-
Powidła śliwkowe Thermomix
-
Piernik przekładany powidłami
-
Szybkie powidła śliwkowe
-
Miodownik z kaszą manną i powidłami
-
Pleśniak z powidłami
-
Powidło z jabłek bez cukru
-
Strucla z powidłami
-
Powidła truskawkowe bez cukru
-
Powidła z mirabelek
-
Powidła z wiśni
-
Strucla drożdżowa z powidłami
-
Powidła
Więcej informacji na temat powidła ze śliwek
Pyszne powidło ze śliwek to dobry pomysł na domowe, a co ważne szybki w wykonaniu dodatek, który idealnie sprawdzi się do naleśników, ciasta, deserów lub rozgrzewającej zimowej herbaty. Powidła są bardzo aromatyczne, a śliwki w takiej formie zapadną Ci na długo w pamięci. Przepis jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Zapach powideł ze śliwek będzie roznosił się po całym domu, a najlepsze powidła wychodzą ze śliwek węgierek. Ważne, aby było mocno dojrzałe. Smak możesz wzbogacić również o ulubione przyprawy, oczywiście wedle uznania.
Jak zrobić powidło ze śliwek? Przygotowanie jej jest bardzo proste. Na początku należy umyć i usunąć pestki ze śliwek. Śliwki wsypujemy do garnka i zasypujemy je cukrem. Odstawiamy na około 20 minut, aż owoce puszczą sok. Tak przygotowane wstawiamy na palnik i gotujemy na wolnym ogniu, powoli, raz na jakiś czas mieszając. Jak długo smażyć powidła? To wszystko zależy od naszej metody, którą prędzej używaliśmy. Natomiast moje gotowałam około 4 godzin, aż cały sok odparuje. Gotowe powidła przekładamy do słoików i zamykamy. Pasteryzujemy je około 20 minut w gotującej się wodzie.
Przepis na powidło ze śliwek jest bardzo łatwy. Składa się głównie ze śliwek które mają bardzo cenne właściwości zdrowotne dla nas. Wpływają miedzy innymi do poprawę apetytu oraz regulują procesy trawienne. Dzięki dużej ilości błonnika przeciwdziałają zaparciom oraz zmniejszają ryzyko pojawienia się w przyszłości raka jelita grubego. Śliwki wpływają również na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Dodatkowo są bogate w witaminy A, C,E i B, dzięki czemu są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy oraz kojąco wpływają na nasz układ nerwowy. Owoce, które powinniśmy wybierać to węgierki oraz renklody, ponieważ zawierają najwięcej wartości odżywczych.
Powidło ze śliwek są szybkie w przygotowaniu, a na dodatek smaczne. Wiele osób zastanawia się ile cukru wsypać do śliwek. Na 3kg owoców, najlepiej wsypać jedną szklankę. Dojrzałe śliwki same w sobie są słodkie, dlatego warto uważać na ilość jaką wsypujemy. Dobre domowe przetwory idealnie sprawdzą się na długie zimowe wieczory.
Alergeny w powidle ze śliwek
Lista alergenów dla powidła ze śliwek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na powidło ze śliwek
Wartości odżywcze powidła ze śliwek
Powidła śliwkowe to doskonały dodatek to wielu deserów lub ciast, natomiast jeśli chcemy przygotować wersję fit to warto zamienić cukier na słodzik np. erytrytol.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.