Pieczony seler
- Seler korzeniowy - 1 średnia sztuka (600 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
Przepis na pieczony seler krok po kroku
Selera dokładnie wyszoruj i obierz.
Następnie pokrój go w plastry o grubości około 2 cm. Każdy z plastrów pokrój w podłużne paski na kształt frytek.
Frytki z selera przełóż do miski, dodaj do niej olej, pół łyżeczki papryki słodkiej, pół łyżeczki oregano, pół łyżeczki ziół prowansalskich, pół łyżeczki soli oraz ćwierć łyżeczki pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj.
Frytki przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
Seler piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 30 minut.
Gotowe frytki z selera podawaj na ciepło z ulubionymi dodatkami lub wykorzystaj je jako dodatek do obiadu.
Więcej informacji na temat pieczonego selera
Pieczony seler to doskonała propozycja na dodatek do obiadu. Smaczny seler możesz spiec w całości i wykorzystać do przygotowania pysznej zupy krem z białych warzyw. Czas pieczenia warzywa uzależniony jest od jego wielkości oraz stopnia rozdrobnienia – im większe warzywo, tym dłużej należy je piec w piekarniku. Temperatura pieczenia selera wynosi około 180°C. Przepis na pieczonego selera jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania pieczonego selera w formie frytek potrzebne będą następujące produkty: seler korzeniowy, olej rzepakowy, sól, papryka słodka, oregano oraz zioła prowansalskie.
A jak upiec seler korzeniowy? Selera dokładnie wyszoruj i obierz. Następnie pokrój go w plastry o grubości około 2 cm. Każdy z plastrów pokrój w podłużne paski na kształt frytek. Frytki z selera przełóż do miski, dodaj do niej olej, pół łyżeczki papryki słodkiej, pół łyżeczki oregano, pół łyżeczki ziół prowansalskich, pół łyżeczki soli oraz ćwierć łyżeczki pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj. Frytki przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Seler piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30 minut. Gotowe frytki z selera podawaj na ciepło z ulubionymi dodatkami lub wykorzystaj je jako dodatek do obiadu.
Seler korzeniowy to warzywo niskokaloryczne. Jest również doskonałym źródłem wielu witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiedniej ilości pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. W selerze korzeniowym znajdziemy witaminy, do których możemy zaliczyć witaminę A, witaminę C, witaminę K oraz niektóre witaminy z grupy B. Jest to również doskonałe źródło błonnika pokarmowego, oraz składników mineralnych (wapnia, magnezu, fosforu oraz potasu). Seler korzeniowy może być wykorzystywany w wielu rodzajach diet np. diecie wegańskiej, wegetariańskiej, bezglutenowej czy redukcyjnej.
Podsumowując wiesz już jak przygotować zdrowy seler pieczony w piekarniku. To ile czasu piec seler zależy od jego wielkości. Do pieczenia najlepiej wykorzystać warzywo jędrne. Produkty niezbędne do przygotowania pieczonego selera dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w pieczonym selerze
Lista alergenów dla pieczonego selera przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze pieczonego selera
Pieczony seler to doskonała propozycja na dodatek do obiadu. Seler dostępny jest w sklepach przez cały rok, dlatego warto włączyć go do jadłospisu (zawiera on bowiem spore ilości witamin oraz składników mineralnych).
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.