Botwina do słoika
- Botwina (840 g)
- Czosnek (70 g)
- Sól (30 g)
- Cukier (30 g)
- Ocet spirytusowy (90 ml)
Przepis na botwinę do słoika krok po kroku
Do dużego garnka wlej 2,5 l wody, dodaj cukier, sól i ocet. Całość zamieszaj. Gotuj przez 15 minut.
Buraczki obierz i zetrzyj na tarce, a liście pokój bardzo drobno. Całość włóż do słoików.
Czosnek obierz i podziel na ząbki. Powrzucaj go do słoików.
Słoiki zalej zalewą i zakręć.
W garnku zagrzej wodę i ustaw w nim słoiki, podgrzewaj przez 30 minut, a następnie ostudź.
Więcej informacji na temat botwiny do słoika
Botwina do słoika to świetna opcja dla wszystkich miłośników kochających to warzywo. Świetnie sprawdzi się jako baza do zupy, czy różnych miłych sosów.
Przepis na botwinę do słoika to doskonała opcja dla każdego miłośnika zdrowych domowych przetworów. Ich przygotowanie jest bardzo łatwe. To fantastyczny pomysł na dodatek do zupy. Ma niewiele kalorii, więc świetnie sprawdzi się na diecie redukcyjnej, czy dla osób dbających o sylwetkę. Jest też idealna dla osób na diecie wegetariańskiej. Można go przechowywać na później i podgrzewać. To świetny pomysł dla osób zabieganych, które nie mają czasu na długie przesiadywanie w kuchni. Jest również świetnym patentem na zimę, kiedy brakuje świeżych warzyw i ciężko jest przygotować pyszne i aromatyczne danie na jej bazie. Taka botwinka nie traci zbyt wielu wartości odżywczych, więc będzie super dodatkiem do zdrowej diety.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić botwinę do słoika na zimę, by były smaczne i łatwe, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Pasteryzowane domowe przetwory to doskonała opcja przechowywania warzyw, zwłaszcza tych sezonowych. Dzięki temu przepisowi wcale nie trzeba żegnać się z botwinką pod koniec wiosny, można z niej korzystać nawet zimą. W dodatku zalewa do nich jest niezwykle prosta i można ją przygotować w kilka chwil. Botwinka, która jest jej podstawą, świetnie smakuje, zwłaszcza w zupie, a przy tym jest niezwykle zdrowa. Botwina to inaczej młode liście i korzenie buraka ćwikłowego, który idealnie sprawdza się we wszelkich przetworach. Zawiera mnóstwo barwników, które są antyoksydantami dbającymi o ochronę organizmu przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Botwina jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych, dzięki czemu będzie świetnym składnikiem diety. Zaskakuje pysznym kwaskowo słodkim aromatem ze względu na dodatek octu jabłkowego. Warto wybierać właśnie taką wersję octu, gdyż jest zdrowsza i łagodniejsza. Do zalewy dobrze jest dodać szczyptę cukru, by przełamać kwasowość i wzmocnić słodki smak buraków i ziemniaków.
Alergeny w botwinie do słoika
Lista alergenów dla botwiny do słoika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na botwinę do słoika
Wartości odżywcze botwiny do słoika
To zdrowa opcja, która zawiera sporo witamin.
Energia i białka
(265g)
Węglowodany
(265g)
Tłuszcze
(265g)
Witaminy
(265g)
Składniki mineralne
(265g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.