Zalewajka łódzka
- Ziemniaki późne (375 g)
- Kiełbasa domowa (200 g)
- Cebula (100 g)
- Zakwas na żurek (500 g)
- Śmietana 12% (75 g)
- Jajko (5 szt.)
Przepis na zalewajkę łódzką krok po kroku
Ziemniaki obierz i pokrój w drobną kostkę. Zalej je wodą, na 2 cm ponad warzywa.
Na patelni podsmaż posiekaną cebulę i pokrojoną kiełbasę.
Cebulę wraz z kiełbasą dodaj do ziemniaków. Wrzuć liść laurowy i ziele. Gotuj do miękkości ziemniaków.
Całość zalej zakwasem. Zagotuj i dopraw do smaku solą i pieprzem.
Zupę podawaj z kleksem śmietany i ugotowanym na twardo jajkiem.
Więcej informacji na temat zalewajki łódzkiej
Zalewajka łódzka to najbardziej tradycyjna i podstawowa wersja tej kultowej zupy. Warto sięgnąć po ten przepis, jeśli szukasz zupy smacznej, szybkiej i prostej. Ta zupa to prawdziwy przepis babci.
Przepis na zalewajkę łódzką to doskonały pomysł na zupę, która jest nie tylko smaczna, ale również bardzo odżywcza. To najlepsza opcja dla osób, które kochają prostą kuchnię. To zupa, która niestety nie jest wyborem dietetycznym, czy delikatnym. Zawiera sporo ziemniaków i duże ilości kiełbasy, przez co syci na długo, jednak jej kaloryczność jest dość wysoka. Dlatego świetnie sprawdza się zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to potrzeba sporo energii. Warto pamiętać, wybierając dodatki do zupy, by sięgać po te dobrej jakości. Jeśli wybierasz kiełbasę, postaraj się użyć tej drobiowej, która zawiera mniej tłuszczów nasyconych, jest więc zdrowsza dla układu krwionośnego. Pamiętaj również o tym, by miała jak największą ilość mięsa na 100 g produktów. Jeśli nie jesz mięsa, możesz wymienić ją na produkt roślinny, który jest alternatywą kiełbasek. Niezwykle ważnym elementem tego dania jest również zakwas. Wybieraj ten z jak najmniejszą ilością składników, możesz też dodać do zupy własnego zakwasu, przygotowanego samodzielnie w domu.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić zalewajkę łódzką, by była pyszna i dobra dla początkujących, to ten prosty przepis będzie doskonałym wyborem. Potrawa ta była kiedyś niezwykle popularna, teraz straciła nieco na popularności. Warto jednak sięgnąć o ten tradycyjny przepis i przygotować ją samodzielnie od podstaw. Nie jest to wcale trudne. Zwłaszcza że wszystkie składniki znajdziesz w każdym większym sklepie. Zupa ta nieco przypomina żurek. Zalewajka z ziemniakami i z kiełbasą, świetnie zastąpi drugie danie, dlatego, jeśli szukasz prostej, ale niezwykle treściwej zupy na obiad, ta sprawdzi się znakomicie. Zupa ta to dla wielu osób smak dzieciństwa, gdyż najczęściej przygotowywały ją babcie i mamy. Warto wrócić do tych wspomnień, samodzielnie przygotowując ją w domu. Zupa dzięki zakwasowi jest lekko kwaśna, lecz świetnie komponuje się z ziemniakami i kiełbasą. Można podawać ją również z jajkiem.
Alergeny w zalewajce łódzkiej
Lista alergenów dla zalewajki łódzkiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Zakwas na żurek
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze zalewajki łódzkiej
To opcja, która zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, więc nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.