Popcorn na patelni
- Sól (5 g)
- Popcorn / kukurydza nasiona suche (50 g)
- Olej rzepakowy (10 ml)
Przepis na popcorn na patelni krok po kroku
Na patelnię z grubym dnem wlej olej, tak by pokryła dno cienką warstwą. Jeśli chcesz zmniejszyć ilość tłuszczu, to nadmiar oleju zetrzyj ręcznikiem papierowym.
Olej dobrze rozgrzej.
Wsyp ziarna kukurydzy i zmniejsz płomień o połowę.
Przykryj patelnię pokrywką i podgrzewaj.
Gdy strzelanie ziaren będzie coraz rzadsze, podnieś patelnię z pokrywką i potrząśnij całością.
Wyłącz palnik i zostaw na chwilę patelnię.
Następnie odkryj pokrywkę i posyp solą. Dokładnie wymieszaj.
Popcorn przesyp do miski i podawaj.
Więcej informacji na temat popcornu na patelni
Ten prosty przepis na popcorn na patelni to świetny pomysł na szybki i tani dodatek do filmowego seansu. Samodzielnie uprażone nasiona kukurydzy w domu dają znacznie więcej frajdy niż gotowce ze sklepu.
Popcorn, czyli prażona kukurydza to popularna na całym świecie przekąska. Powstaje poprzez prażenie w wysokiej temperaturze suszonych ziaren kukurydzy. W nich znajduje się niewielka ilość wody, która pod wpływem ciepła paruje, zwiększając ciśnienie wewnątrz ziarna. To powoduje, że ziarna puchną, pękają i „wyrzucają” na zewnątrz miękką, chrupiącą masę białkowo-skrobiową. Nie do końca wiadomo, kiedy powstał popcorn, ale prawdopodobnie jest znany od tysięcy lat. W sklepach znaleźć można ziarna kukurydzy przeznaczone do prażenia lub różnego rodzaju gotowy popcorn z mikrofali czy już uprażoną, paczkowaną przekąskę. Najczęściej popcorn spotkać można w kinie. To tam jest sprzedawany w największej ilości. Tam również sprzedawany jest z dodatkiem dużej ilości tłuszczu, soli czy karmelu. Takie dodatki znacznie zwiększają kaloryczność i obniżają pozytywne walory tej przekąski. Sam popcorn, uprażony bez dodatków dostarcza 387 kcal, ale warto zauważyć, że jedna garść tej przekąski waży tylko 4 g i dostarcza 15 kcal. Aby spożyć 100 g popcornu potrzebne byłyby 25 garści, co daje bardzo dużą objętość i zadziała mocno zapychająco. W momencie, gdy podczas prażenia doda się tłuszcz, to wartość energetyczna może wzrosnąć dwukrotnie, przez co staje się znacznie bardziej kaloryczny. Popcorn przygotowany bez żadnych dodatków może być świetną przekąską dla dzieci zamiast solonych, smażonych przekąsek. Uprażone ziarna kukurydzy bez dodatków będą świetne dla osób na diecie, ponieważ w takiej wersji nie tuczy.
Za najbardziej zdrowy można uznać popcorn przygotowany bez tłuszczu, soli i karmelu. Jest to dobre źródło błonnika i ma wysoki indeks sytości- czyli już niewielka ilość wystarczy by zaspokoić nasz głód. Ma niestety wysoki indeks glikemiczny dlatego nie powinien być spożywany w nadmiernych ilościach i przez osoby chorujące na cukrzycę.
Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić popcorn na patelni. Ten sprawdzony sposób na łatwy, domowy popcorn jest naprawdę świetny. Dzięki naszym wskazówkom możesz zaskoczyć swoich gości i im również przekazać jak usmażyć taką pyszną przekąskę.
Alergeny w popcornie na patelni
Lista alergenów dla popcornu na patelni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na popcorn na patelni nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- popcorn / kukurydza nasiona suche
Wartości odżywcze popcornu na patelni
Popcorn uprażony bez dodatków dostarcza 387 kcal, ale warto zauważyć, że jedna garść tej przekąski waży tylko 4 g i dostarcza 15 kcal.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.