Konfitura ze śliwek
- Śliwki - najlepiej węgierki (1000 g)
Przepis na konfitura ze śliwek krok po kroku
Wydryluj śliwki. Umieść je w garnku i wlej 100 ml wody. Gotuj na wolnym ogniu przez 2-3 godziny, co jakiś czas mieszając. Dopraw cynamonem.
Gorącą konfiturę przełóż do słoików.
Słoiki zakręć, umieść w garnku i wlej wody do 1/3 wysokości słoików. Gotuj 20 minut.
Zawekowane słoiki możesz przechowywać bardzo długo.
-
Konfitury z cebuli
-
Konfitura z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Konfitura z czerwonej cebuli
-
Konfitura z pigwy
-
Konfitura z płatków róży
-
Konfitura z truskawek
-
Konfitura z żurawiny
-
Konfitura z czarnej porzeczki
-
Konfitura z róży
-
Konfitura z pomarańczy
-
Konfitura z czerwonej porzeczki
-
Herbata po rosyjsku
-
Konfitura różana
-
Konfitura z borówki amerykańskiej
-
Konfitura wiśniowa bez cukru
-
Konfitura z dzikiej róży
-
Konfitura z agrestu
-
Konfitura
Więcej informacji na temat konfitury ze śliwek
Konfitura ze śliwek to doskonała propozycja na zimowe przetwory. Śliwki dzięki dużej zawartości pektyn przygotować można bez dodatku cukru. Świetnie nadają się dla osób chorych na cukrzycę, a także tych które eliminują cukier ze swojej diety. Przepis na konfiturę ze śliwek jest bardzo prosty do wykonania, więc nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego. Do zrobienia konfitury potrzebujesz jedynie śliwek najlepiej węgierek, wody i cynamonu oraz słoików w których za pasteryzujesz konfiturę.
Jak zrobić konfiturę ze śliwek? Śliwki umyj dokładnie, przekrój na połówki i wyjmij z nich pestki. Umieść śliwki w garnku i wlej wodę. Gotuj na małym ogniu co jakiś czas mieszając przez 2-3 godziny. Na koniec dopraw konfiturę cynamonem. Gorącą przełóż do słoików, wstaw do garnka wlej wody do 1/3 wysokości i gotuj 20 minut. Zawekowane słoiki możesz przetrzymywać przez bardzo długo w chłodnym ciemnym miejscu.
Śliwki węgierki są jedną z najstarszych odmian śliwek. Do Polski zawędrowały z Węgier, stąd też zawdzięczają swoją nazwę. Śliwki zawierają spore ilości błonnika oraz pektyn, dzięki temu wspomagają trawienie i pracę układu pokarmowego. Dzięki zawartości pektyn śliwki idealnie nadają się na przetwory takie jak dżemy i konfitury, pektyny sprawiają, że nie potrzeba dodawać do nich cukru. Są bogatym źródłem witaminy C, witaminy A, potasu, fosforu i magnezu. Fosfor jest pierwiastkiem niezbędnym do budowy kości i zębów. Witamina A natomiast znajduje zastosowanie w leczeniu zmian trądzikowych, wpływa korzystnie na narząd wzroku oraz ma silne działanie zapobiegające powstawaniu nowotworów. Witamina A jest także naturalną substancją chroniącą nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. Śliwki mają niski indeks glikemiczny i są niskokaloryczne. Sprawdzają się więc w dietach osób chorych na cukrzycę oraz w żywieniu osób odchudzających się.
Podsumowując pyszna konfitura idealnie nadaje się do mięs, na kanapki, lub jako słodki dodatek do ciast. Dobre śliwki węgierki wspaniale sprawdzają się jako przetwory na zimę. Owoce do słoików przygotuj jesienią i ciesz się ich smakiem cały okres zimowy.
Alergeny w konfiturze ze śliwek
Lista alergenów dla konfitury ze śliwek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na konfitura ze śliwek
Wartości odżywcze konfitury ze śliwek
Konfitura ze śliwek to wspaniały domowy wyrób bez dodatku cukru i substancji zagęszczających. Śliwki idealnie nadają się dla osób chorujących na cukrzycę, które nie mogą spożywać tradycyjnych dżemów i konfitur. Domowa konfitura nie zawiera także konserwantów i sztucznych barwników.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.