Kompot z porzeczek
- Porzeczki czerwone (500 g)
- Czarna porzeczka (500 g)
- Cukier (45 g)
Przepis na kompot z porzeczek krok po kroku
Owoce umyj i usuń gałązki.
Dodaj do garnka i zalej około 1,7 l wody oraz cukier.
Zagotuj wodę aż zacznie wrzeć i wyłącz.
Wystudź kompot, nalej do dzbanka.
Więcej informacji na temat kompotu z porzeczek
Jak wykorzystać czerwone porzeczki oraz czarne porzeczki? Najprostszy sposób to zrobić domowy kompot z porzeczek. Jest to rozwiązanie ekspresowe, pyszne i łatwe. Czarne porzeczki i czerwone porzeczki są idealnymi owocami na kompot, który jest szybki i dobry. Na upalne dni taki napój jest jak zbawienie. Ma smak słodko-kwaśny. Świetnie pasuje do obiadu, gdy trzeba się ochłodzić. Nawet podczas zimnych dni dobrze się sprawdzi, bo podany na gorąco świetnie rozgrzeje. Zobacz ile cukru potrzeba i jak zrobić kompot z porzeczek.
Czarna porzeczka i czerwona porzeczka to są owoce bardzo kwaśne. Z tego względu powstaje pytanie: ile cukru muszę dodać? Jak zrobić kompot z porzeczek, by był odpowiednio słodki? W przepisie na kompot z porzeczek zaleca się 3 łyżki cukru. To, ile cukru należy dodać zależy w głównej mierze tylko od Twoich upodobań smakowych. Niektórzy wolą słodkie napoje, inni zaś nie przepadają za przesadzoną słodyczą. Ilość cukru dopasuj pod siebie – podczas gotowania sprawdź czy napój jest już dobrze słodki. Cały przepis jest bardzo łatwy. Polega na zagotowaniu owoców z cukrem – to wszystko. Cały proces przebiega bardzo szybko, wiec zdecydowanie robienie go to przyjemność.
Przepis na kompot z porzeczek słodzi się cukrem. Domowy kompot z porzeczek można osłodzić też inaczej. Jeżeli wolisz ograniczyć ilość cukru białego w swojej diecie użyj zamienników. Tak samo dobrze sprawdzi się erytrytol czy ksylitol. Te można dodać przed rozpoczęciem gotowania, ponieważ obróbka termiczna nie wpływa na ich cechy. Jak zrobisz kompot z porzeczek posłodzony miodem to będzie świetny wybór. By uzyskać najwięcej walorów zdrowotnych używaj jedynie miodu prawdziwego. W jego przypadku dodaj go dopiero gdy kompot jest ugotowany i ma temperaturę letnią. Gorąco sprawi, że wszystkie cenne dla zdrowia substancje pochodzące z miodu ulegną zniszczeniu.
Kompot z porzeczki to łatwy, dobry i szybki sposób na to, by ugotować pyszny napój. Przepis na kompot z porzeczek możesz wypić na zimno i na ciepło. Obie wersje domowego kompotu są znakomite. Gotowy kompot przelej do dzbanka. Jeśli chcesz mieć gorący napój wystarczy go ponownie podgrzać. W przypadku, gdy zależy Ci na zimnym kompocie ekspresowo schładzają go kostki lodu. Można go też przechowywać w lodówce. Nie zostawiaj dzbanka bądź garnka z kompotem bez przykrycia, by nie zwabić muszek owocówek i innych owadów.
Kompot możesz przecedzić i usunąć wszystkie owoce, albo można go nalewać wraz z owocami. Jeśli wolisz klarowny napój lepiej jest porzeczki wyjąć (najlepiej przelać przez drobne sitko).
Alergeny w kompocie z porzeczek
Lista alergenów dla kompotu z porzeczek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z porzeczek
Wartości odżywcze kompotu z porzeczek
Jeżeli chcesz podać kompot dzieciom albo unikasz cukru spróbuj zamienić go na miód. Będzie to zdrowsze.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.