Focaccia z pomidorami
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Drożdże suche (15 g)
- Cukier (5 g)
- Pomidory koktajlowe (400 g)
Przepis na focaccię z pomidorami krok po kroku
Do miski wlej 400 ml ciepłej wody i połącz z solą, cukrem i drożdżami.
Dodaj 1 łyżkę mąki, zamieszaj i odstaw na 20 minut.
Do zaczynu dodaj mąkę i całość dokładnie wyrób, by ciasto było gładkie i mięciutkie.
Ciasto polej 2 łyżkami oliwy, rozciągnij i zostaw do wyrośnięcia na 20 minut.
Ciasto wyłóż na blachę pokrytą papierem do pieczenia.
Poukładaj na nim pokrojone na połówki pomidorki.
Całość posyp ziołami.
Focaccię piecz w piekarniku nagrzanym do 230 stopni przez 25 minut.
Więcej informacji na temat focacci z pomidorami
Focaccia z pomidorami to niezwykle smaczna opcja, która na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom włoskich smaków, gdyż to stamtąd właśnie się wywodzi. Kuchnia włoska obfituje w proste i smaczne posiłki, ten placek taki właśnie jest. Smakuje najlepiej jedzony na ciepło, zaraz po wyjęciu z piekarnika, zwłaszcza z dodatkową porcją oliwy z oliwek.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić focaccię z pomidorami, by była niezwykle smaczna, ale niezbyt skomplikowana, ta receptura powinna przypaść ci do gustu. Przepis, choć może się wydawać dość trudny, został podzielony na proste kroki, które należy wykonać, by otrzymać ten pyszny i sycący placek. Do wykonania go wystarczy tylko piekarnik i duża blacha. Ciasto rośnie naprawdę szybko, dlatego przyda się taka o sporych wymiarach, najlepiej ta z piekarnika. Całość jak na Włochy przystało musi być skąpane w oliwie z oliwek, a także ziołach, najlepiej świeżych.
Przepis na focaccię z pomidorami pozwala przygotować danie naprawdę smaczne, a do tego wypełnione po brzegi pomidorami. To idealna kompozycja dla wszystkich miłośników śródziemnomorskiej kuchni, która nie bez przyczyny jest nazywana najzdrowszą. To dlatego, że obfituje w proste, choć pełne warzyw i zbóż posiłki. Warto korzystać z jej dobrodziejstw na co dzień, zwłaszcza, że focaccia jest naprawdę prosta w przygotowaniu. Choć bazuje na cieście drożdżowym, to nie potrzebuje ono zbyt dużo czasu na wyrośnięcie, nie ma też zbyt dużo drożdży. Choć w przepisie używa się białej mąki, najkorzystniej jest zmieszać ją również z mąką pełnoziarnistą. To dobry patent zwłaszcza dla osób, które cierpią z powodu cukrzycy czy insulinooporności, gdyż będzie miała niższy indeks glikemiczny. W tym przepisie została ona połączona z małymi pomidorkami, które nie tylko pięknie się w niej prezentują, ale także sprawiają, że jest zdrowsza. Pomidory, zwłaszcza poddane obróbce termicznej są pełne likopenu, który jest naprawdę silnym antyoksydantem, dlatego warto umieszczać go w swojej diecie na co dzień. Ta domowa focaccia pozwala robić to w sposób pyszny i szybki.
Ta włoska przystawka jest naprawdę pyszna. To bardzo dobra opcja również na obiad czy kolację, nie tylko jako przekąski,
na imprezę.
Alergeny w focacci z pomidorami
Lista alergenów dla focacci z pomidorami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze focacci z pomidorami
To zdrowa opcja jednak ze względu na małą zawartość błonnika nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(92g)
Węglowodany
(92g)
Tłuszcze
(92g)
Witaminy
(92g)
Składniki mineralne
(92g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.