Chałka w jajku
- Chałka (400 g)
- Mleko 3,2% - pół szklanki (125 ml)
- Jajko (2 szt.)
- Olej rzepakowy - do smażenia (50 ml)
Przepis na chałkę w jajku krok po kroku
Chałkę pokrój na kromki o grubości 1 cm.
Do głębokiego talerza wybij jajka i roztrzep je z dodatkiem szczypty soli.
Do drugiego talerza wlej mleko.
Na patelni rozgrzej olej.
Kromki chałki obtocz w mleku oraz jajku.
Następnie na rozgrzanym oleju smaż kromki chałki z dwóch stron do momentu uzyskania złotego koloru.
Gotowe chałki w jajku podawaj z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat chałki w jajku
Chałka w jajku doskonały pomysł na wykorzystanie czerstwego pieczywa. Domowa, smaczna chałka w jajku jest szybka w przygotowaniu. Możemy podać ją na słodko lub na słono. W wersji na słodko możemy polać ją miodem i podać z twarożkiem, natomiast w wersji na słono możemy podać ją z dodatkiem guacamole. Sprawdzony przepis na chałkę w jajku jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przez to, co niezbędne będą następujące produkty spożywcze: chałka, mleko, jajka, olej rzepakowy oraz sól. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Jak zrobić chałkę w jajku? Chałkę pokrój na kromki o grubości 1 cm. Do głębokiego talerza wybij jajka i roztrzep je z dodatkiem szczypty soli. Do drugiego talerza wlej mleko. Na patelni rozgrzej olej. Kromki chałki obtocz w mleku oraz jajku. Następnie na rozgrzanym oleju smaż kromki chałki z dwóch stron do momentu uzyskania złotego koloru. Gotowe chałki w jajku podawaj z ulubionymi dodatkami.
Jajka są źródłem pełnowartościowego białka, które jest z łatwością przyswajane przez nasz organizm. Zawiera wszystkie aminokwasy (w tym niezbędne, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować). Jajko jest również źródłem witaminy A, D, E, K oraz witamin z grupy B, znajdziemy w nim także składniki mineralne takie jak fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk oraz selen. W żółtku obecny jest beta-karoten oraz luteina, które chronią oczy przed promieniowaniem UV, poprawiaj wzrok oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.
Podsumowując najlepsza chałka w jajku to doskonała propozycja na smaczny dodatek do śniadania lub samodzielne danie. Pyszna chałka w jajku doskonale smakuje zarówno z dodatkami na słodko, jak i na słono. Łatwa chałka jest dobra do spożycia na ciepło, bezpośrednio po przygotowaniu. Jako dodatek do chałki możesz podać herbatę lub sok. Dodatkowo chałkę na słono warto wzbogacić w warzywa sezonowe, ponieważ wzbogacą danie w wiele składników odżywczych.
Alergeny w chałce w jajku
Lista alergenów dla chałki w jajku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- chałka
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- chałka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- chałka
- Mleko 3,2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze chałki w jajku
Chałka w jajku to doskonała propozycja na wykorzystanie czerstwego pieczywa. Danie to doskonale sprawdzi się jako śniadanie.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.