Chałka

chałka

Chałka jest popularnym typem pieczywa, które od wielu lat spożywamy w Polsce. W naszym kraju chałka z reguły jest słodka, jednak w kuchni żydowskiej spotkać się można z delikatnie słoną chałką. W jednej i drugiej postaci chałka jest jednak drożdżowym i puszystym pieczywem pszennym, które zwykle pieczone jest na kształt zaplecionego warkocza. Niektórzy wypiekają chałkę również na kształt bułeczek – ewentualnie zamkniętych w okrąg wałków. Żydzi, w przeciwieństwie do Polaków, nie jedzą jej na każdą okazję. Najczęściej spożywają chałkę rytualnie, a więc w trakcie świąt i szabatu.

Chałka – sprawdzone przepisy na puszystą chałkę drożdżową

Chałka to pyszna bułka drożdżowa, która na co dzień jest jednym z najchętniej spożywanych rodzajów pieczywa w Polsce. Domowa chałka najlepsza i najsmaczniejsza jest z kruszonką, znakomicie podkreślającą smak pieczywa. Jak upiec chałkę na suchych drożdżach? Czy chałka zawsze musi być słodka? Co zrobić, żeby maślana chałka była lekka i puszysta? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

Przepis na chałkę z kruszonką – sprawdź, jak zrobić domową chałkę

Kilka słów na temat historii chałki – co warto o niej wiedzieć?

Chałka większości z nas kojarzy się z czasami dzieciństwa, kiedy to często jadło się ją z rodziną na śniadanie, deser albo pożywną kolację. Maślana chałka najczęściej jedzona była w towarzystwie kubka ciepłego mleka albo kakao. Czasem jadło się ją wyłącznie z masłem, a innym razem z domową konfiturą, dżemem lub miodem. Kiedyś chałkę można było dostać niemal wszędzie – konkurowała ona z „normalnym pieczywem”. Co ciekawe, przepis na chałkę nie jest wcale pochodzenia polskiego. Chałka została bowiem wymyślona przez Żydów, a więc wywodzi się właśnie z tamtej kuchni. Piecze się ją tam jednak nie po to, aby jeść ją na każdą okazję. Chałka najczęściej bowiem robiona jest jedynie na specjalnie okazje, mianowicie Żydzi jedzą ją z okazji różnych ważnych dla nich świąt, a także szabatu.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że chałka oznacza „ofiarę” w języku hebrajskim. Rzeczywiście, nazwa wypieku doskonale odnosi się do sposobu, w jaki Żydzi dawniej wykorzystywali ten rodzaj pieczywa. Chałka bowiem składana była przez nich kapłanom w ofierze – najczęściej w piątkowe poranki. Aby upiec chałkę, Żydzi wykorzystywali drobno mieloną mąkę, zwykle jak najlepszej jakości. Codziennie zaś jedli pieczywo, które było znacznie gorsze jakościowo niż chałka. Na pamiątkę czci ich wiary, Żydzi zaczęli piec małe bochenki chleba i święcić je w mieszkaniach. Przypalali też chałę, zwaną inaczej po prostu porcją ciasta, aby upamiętnić to wydarzenie.

W średniowieczu chałki zaczęto pleść z wielu pasków, najczęściej kilkunastu. Żydzi w Europie Środkowej, do których owe chałki z czasem dotarły, żywili się zwykle ciemnym i gorzkim pieczywem, które nie należało do najsmaczniejszych. Gdy nadchodził jednak szabat, a więc święto Stworzyciela, wówczas Żydzi zaopatrywali się w same smaczne kąski. Stół ozdabiali najpiękniej, jak tylko się dało i układali na nim chałki – zazwyczaj były to dwie sztuki. Chałki symbolizowały mannę, którą co piątek Żydzi dostawali od Stworzyciela wędrującego po pustyni, gdy wychodził z Egiptu. Chałkę błogosławiono na początku szabatu – później maczano ją w soli i rzucano wiernym. Podczas tego święta nie było nawet opcji, że ktoś chodził głodny. Każdy musiał zjeść bowiem chałkę, nawet maleńki kawałek – również wtedy, gdy wcale nie dopisywał mu apetyt.

Warto dodać, że Żydzi robią chałki na kilka różnych sposobów. Te, które wypieka się z okazji żydowskiego Nowego Roku, zupełnie nie przypominają jednak naszych polskich chałek z piekarnika albo marketu spożywczego. Zwykle są one pieczone bowiem w kształcie korony, ale czasami mają też okrągłą formę, która jest symbolem nieskończoności. Taka chałka jest wówczas puszysta, lekka i słodka, ponieważ bazuje na miodzie, rodzynkach i jabłkach. Na Dzień Pojednania, czyli Jom Kipur, wypieka się z kolei chałkę w kształcie ptaka. Pleciona chałka powstaje najczęściej po święcie Paschy – wówczas ma zarówno klasyczny kształt, jak i wypiekana bywa w formie klucza. Co ciekawe, ciasto na chałkę powinno wzrastać nie raz, a… trzy razy! Nie może też rosnąć w cieple, ponieważ nie można go w nim poprawnie uformować – ciasto jest wówczas mało plastyczne. Świeża, domowa chałka może utrzymać się nawet do 3 dni. Jeśli zaś zdecydujesz się ją zamrozić, chałka wytrzyma nawet miesiąc w zamrażarce.

Chałka drożdżowa – najlepszy przepis na domową chałkę

Chałka jest doskonałym pomysłem na smaczne i słodkie śniadanie, a także pyszny deser dla całej rodziny. Uwielbiają ją zarówno dorośli, jak i dzieci. Przepis na chałkę jest bardzo prosty, dlatego świetnie poradzi z nią sobie dosłownie każdy – nawet osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w gotowaniu. Chałka, jeśli zostanie oczywiście dobrze przygotowana na suchych drożdżach, będzie nie tylko bardzo pyszna, ale i miękka. Do zrobienia chałki potrzebujesz następujących składników: mleka 2%, mąki pszennej typ 500, masła, drożdży suchych, jajek, cukru białego i cukru waniliowego.

Najpierw przesiej mąkę przez sitko. Następnie dodaj do miski z mąką cukier biały i waniliowy oraz drożdże. Teraz podgrzej mleko w rondelku, żeby je ogrzać – nie może być ono jednak zbyt gorące. Dodaj do tego masło, po czym zmieszaj wszystko ze sobą i ostudź. Przelej całość do miski z suchymi składnikami. Wymieszaj dokładnie ciasto, następnie wyrób je rękoma i zakryj ściereczką. Odstaw wszystko na 30 minut. Następnie wyrób dokładnie ciasto po tym czasie i podziel je na trzy części. Górna powinna być złączeniem aż trzech sznurków. Ze wszystkich części spleć długi i w miarę ciasny warkocz, przeplatając każdą część naprzemiennie ze sobą. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia, następnie połóż na niej chałkę. Zmieszaj jajko za pomocą pędzelka i posmaruj nim chałkę z wierzchu. Upiecz całość w rozgrzanym do 180 st. C piekarniku – poświęć na to ok. 30 minut, aż chałka całkiem się zarumieni.

Chałka to niezwykle smaczny rodzaj pieczywa, który idealnie sprawdza się zazwyczaj na śniadanie, jak i pożywną kolację lub deser. Drożdżowa chałka wybornie smakuje zarówno z samym masłem, jak i domową konfiturą. Przepis na chałkę jest prosty, więc spokojnie poradzi z nią sobie zupełnie każdy – nawet osoba, która ma minimalne tylko doświadczenie w pieczeniu. Mimo że robienie chałki wydaje się dość długotrwałym procesem, warto poświęcić czas na ten wyjątkowy wypiek. Nie dość, że chałka ma wspaniałą i miękką konsystencję, to w dodatku obłędnie smakuje. Słodka chałka wręcz rozpływa się w ustach, ponieważ jest przyjemnie krucha. Gdy na wierzchu dodatkowo pojawi się kruszonka, chałka staje się jeszcze smaczniejsza. Możesz posypać ją dodatkowo makiem, nasionami albo cukrem pudrem. Wspaniale sprawdzi się także inna posypka, ale i domowej roboty lukier.

Domowa chałka, krok po kroku – zobacz, jak powstaje najlepsza chałka!

Chałka maślana – przepis na najsmaczniejszą chałkę

Chałka maślana to przepyszne słodkie pieczywo, które plecione jest na kształt warkocza. Można zrobić ją z kruszonką, żeby smakowała jeszcze lepiej. Jeśli masz ochotę na słodki deser albo bardzo smaczne śniadanie na słodko, warto upiec chałkę maślaną. Możesz również ustanowić ją znakomitym dodatkiem do porannej lub popołudniowej kawy. Do zrobienia maślanej chałki potrzebować będziesz następujących składników: mąki pszennej typ 550, mleka 2%, świeżych drożdży, cukru, masła, jajek i cukru waniliowego.

Podgrzej mleko, następnie dodaj do niego drożdże, mąkę i cukier. Wymieszaj całość najdokładniej, jak możesz. Następnie odstaw do ciepłego miejsca na kwadrans. Po tym, jak zaczyn podrośnie, wsyp mąkę do miski. Dodaj do niej cukier, jajko i zaczyn następnie, zagnieć na ciasto. Dodawaj masło niewielkimi porcjami, wciąż zagniatając – musi wyjść z tego jednolita masa. Odstaw tak przygotowane ciasto w jedno miejsce na ok. 30 minut. Zagnieć je ponownie, po czym podziel ciasto na 3 części – uformuj z niego wałki. Złącz je na górze i zapleć w warkocz. Przełóż chałkę na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Odstaw ją następnie do ciepłego miejsca na 30 minut. Rozgrzej piekarnik do 180 st. C, następnie zagnieć kruszonkę z masła, cukru białego i waniliowego oraz mąki – rozetrzyj składniki ze sobą. W następnej kolejności roztrzep jajko. Poczekaj, aż chałka wyrośnie. Po tym czasie posmaruj ją jajkiem i z wierzchu posyp kruszonką. Wrzuć ciasto do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz przez ok. 40 minut. Maślana chałka powinna po tym czasie zrobić się złota.

Chałka maślana jest drożdżowym ciastem, które słynie ze swojego delikatnego smaku i wyjątkowego wyglądu. Pasuje zarówno do ciepłego mleka na śniadanie, jak i do popołudniowej kawy na deser. Chałka doskonale smakuje z kruszonką, która dopełnia jej wyjątkowego charakteru. Jeśli nie masz ochoty, kruszonka może oczywiście nie pojawić się w przepisie. Warto ją jednak zrobić, ponieważ najlepiej podkreśla smak całego wypieku. Kruszonka jest prosta do zrobienia, więc poradzi z nią sobie nawet największy laik gotowania. Robiąc chałkę, warto pamiętać jednak o kilku zasadach. Przede wszystkim zawsze trzeba dać jej ostygnąć po upieczeniu, gdyż krojona bezpośrednio po wyjęciu z piekarnika może stracić swoją pożądaną formę. Fakt, robienie chałki jest dość czasochłonne. Warto ją jednak przyrządzić od czasu do czasu, gdyż smak słodkiego pieczywa nieporównywalny jest do żadnego innego wypieku.

Domowa chałka serowa z truskawkami – sprawdź, jak ją zrobić!

Chałka serowa to bardzo smaczny wypiek, który może stać się ulubionym daniem całej rodziny. Nie dość, że chałka jest bardzo miękka, to w dodatku pasuje zarówno do kawy, jak i herbaty. Dzięki obecności sera ciasto jest wilgotne, z kolei truskawki nadają mu słodko-kwaśnego posmaku. Niektórzy nie decydują się na pieczenie chałki, uważając ją za trudne do przygotowania ciasto. Tymczasem chałka jest naprawdę prosta do zrobienia. Przygotowane ciasto wystarczy bowiem podzielić na dwa wałki, po czym jeden nałożyć na drugi i zwinąć – to naprawdę łatwa czynność! Aby zrobić chałkę, wcale nie trzeba mieć wielkich umiejętności kulinarnych. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami w przepisie, żeby udał się on wręcz znakomicie!

Na początek przygotuj sobie wszystkie składniki, z których następnie zrobisz chałkę serową z truskawkami: mąkę pszenną typ 500, świeże drożdże, cukier, jajka, mleko, sól, masło i wybrany serek śmietankowy. Najpierw zagnieć składniki na kruszonkę palcami, aby były sypkie. Następnie zmieszaj mąkę z jajkami, solą, serkiem śmietankowym i cukrem. Rozpuść drożdże w mleku i dodaj je do mąki z resztą składników. Wyrób całość na ciasto, po czym zakryj je ściereczką. Odstaw ciasto na około godzinę w ciepłe i suche miejsce. Gdy wyrośnie, wyjmij je z miski i zagnieć ponownie. Podziel ciasto na cztery części, najlepiej podłużne. Posmaruj je z wierzchu roztrzepanym jajkiem. Po dwóch stronach ułóż truskawki, koniecznie pokrojone na małe kawałki. Ułóż na nich resztę ciasta i zawiń je w warkocz. Z wierzchu posmaruj roztrzepanym jajkiem, które nada chałce złocistego koloru. Posyp też całość kruszonką i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C na ok. 20 minut.

Chałka - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto