Surówka z kalarepy i rzodkiewki
- Kalarepa - 3 sztuki (300 g)
- Rzodkiewka - 1 pęczek (100 g)
- Natka pietruszki - 1 garść (20 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na surówkę z kalarepy i rzodkiewki krok po kroku
Kalarepę obierz ze skóry i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Rzodkiewki umyj i przekrój na pół.
Wymieszaj warzywa i skropl sokiem z cytryny.
Dodaj posiekaną natkę pietruszki i oliwę z oliwek.
Więcej informacji na temat surówki z kalarepy i rzodkiewki
Nie ma nic lepszego niż samodzielne przygotowanie surówki do rodzinnego obiadu.
Surówka z kalarepy i rzodkiewki nie dość, że jest niezwykle pyszna to jeszcze zdrowa.
Kalarepa pomimo tego, że jest niskokaloryczna, ponieważ zawiera tylko 27 kcal w 100 g i jest bogactwem witamin. Należy ona jednak do produktów o średnim indeksie glikemicznym dlatego z jej spożyciem powinny uważać szczególnie osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej np. insulinooporność lub cukrzyca typu 2. Wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na ilość jej spożycia w ciągu dnia. Oczywiście należy zwrócić szczególną uwagę na jej ilość, nie oznacza to, że staje się zakazana dla grupy osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
Świetnie komponują się tutaj rzodkiewki, które dodają chrupkości całej surówce, dlatego nigdy nie ścieram ich na tarce.
Podobnie jak kalarepa są one niskoenergetyczne, a przy tym niezwykle bogate w witaminy i składniki mineralne. Zawierają witaminy z grupy B, witaminę A, C, a także cynk, fosfor, magnez, potas czy siarkę.
Wracając do naszej surówki niezwykle bogatej niemal we wszystkie witaminy. Zatem jak zrobić surówkę z kalarepy i rzodkiewki, która jest szybka i prosta to dodatkowo bardzo tania w przygotowaniu.
Wystarczy, że kalarepę zetrzesz na tarce o grubych oczkach i wymieszasz z rzodkiewkami przekrojonymi na pół.
Co ważne obficie skropl je sokiem z cytryny. Zapobiegnie to procesom utleniania, mówiąc prościej warzywa nie ściemnieją przez zawarty w soku z cytryny kwas askorbinowy. Dlatego jak najbardziej polecam to zrobić.
Tarte warzywa dostarczą jeszcze więcej błonnika niż te w całości. Na tym etapie dodaje jeszcze odrobinę oliwy z oliwek, a całą sałatkę posypuję obficie posiekaną natką pietruszki. To dodatkowa porcja witaminy C w naszym daniu.
Jak widzisz przepis na surówkę z kalarepy i rzodkiewki to bardzo łatwa sprawa poradzi sobie z nią każdy. Starte warzywa możesz połączyć z majonezem lub jogurtem naturalnym, ja jednak pozostawiam ją w takiej czystej wersji bez dodatków. Chyba że mówimy tutaj o dodatkach warzywa, świetnie komponuje się marchewka. Domowa surówka będzie dobra jako dodatek do obiadu.
Alergeny w surówce z kalarepy i rzodkiewki
Lista alergenów dla surówki z kalarepy i rzodkiewki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na surówkę z kalarepy i rzodkiewki
Wartości odżywcze surówki z kalarepy i rzodkiewki
Nie ma lepszego dodatku do obiadu niż domowa wersja surówki.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.