Mus dyniowy
- Dynia - 1 średnia sztuka (850 g)
Przepis na mus dyniowy krok po kroku
Dynię umyj, usuń z niej pestki i pokrój na mniejsze kawałki.
Kawałki dyni ułóż skórą do dołu na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Dynię piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 35 minut.
Upieczoną dynię wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Następnie z dyni usuń skórę a miąższ zblenduj na gładkie puree przy pomocy blendera.
-
Puree ziemniaczane
-
Puree z dyni
-
Puree z kalafiora
-
Puree z ziemniaków
-
Puree z batata
-
Puree z groszku
-
Puree z selera
-
Puree z marchewki
-
Puree z brokułów
-
Puree z zielonego groszku
-
Ziemniaki duszone
-
Puree ziemniaczane z cebulą
-
Puree z topinamburu
-
Puree ziemniaczane z chrzanem
-
Zapiekanka z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym
-
Puree
Więcej informacji na temat musu dyniowego
Mus dyniowy to doskonała baza do przygotowania wielu ciekawych potraw. Do czego użyć puree z dyni? Świetnie sprawdzi się jako składnik ciast i deserów, sos do makaronu lub składnik przetworów na zimę. Mus z dyni warto również wykorzystać do przygotowania zupy. Przepis na mus dyniowy jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania musu potrzebna będzie jedynie dynia oraz opcjonalnie przyprawy.
A jak zrobić mus dyniowy? Dynię umyj, usuń z niej pestki i pokrój na mniejsze kawałki. Kawałki dyni ułóż skórą do dołu na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Dynię piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 35 minut. Upieczoną dynię wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia. Następnie z dyni usuń skórę a miąższ zblenduj na gładkie puree przy pomocy blendera. Do przygotowania musu możesz wykorzystać również gotowane kawałki dyni.
Dynia to doskonałe źródło witamin oraz składników mineralnych, do których zaliczyć możemy witaminę A, witaminę E, witaminę C oraz niektóre witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, magnez, selen, cynk, miedź oraz mangan. Dynia jest również bogata w beta-karoten, który nadaje jej charakterystyczny pomarańczowy kolor. Dodatkowo beta-karoten jest zaliczany do przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Spożywanie odpowiedniej ilości witaminy C jest niezwykle ważne w okresie wzmożonej zachorowalności, ponieważ witamina ta wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego. Pestki dyni bogate są natomiast w cynk, siarkę, magnez, wapń oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Podsumowując: wiesz już, jak się robi mus dyniowy oraz jak wykorzystać go w kuchni. Mus świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciasta. Mus można podać na słodko lub w wersji wytrawnej. Pyszny mus dyniowy jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do jego wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w musie dyniowym
Lista alergenów dla musu dyniowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na mus dyniowy
Wartości odżywcze musu dyniowego
Mus z dyni to doskonała propozycja na dodatek do ciast lub placuszków. Dynia stanowi doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć ją do jadłospisu.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.