Kuwertura

Opublikowano: 08.08.2023 r., 9:05 | Autor: Patrycja Czerwiak
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Kuwertura podana w szklance.
Kuwertura
Kuwertura to doskonały dodatek do słodyczy, wypieków i tortów. Z jej pomocą stworzysz idealną polewę, która jest aksamitna, gładka i naprawdę gęsta, idealna do deserów.
Przygotowanie 15 min
Gotowanie 10 min
brak danych
Kcal w porcji
100 g
Wielkość porcji
88
Indeks glikemiczny
Składniki dla 1 porcji
  • Kuwertura z gorzkiej czekolady (100 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
kuchenka, garnek, termometr

Przepis na kuwerturę krok po kroku

Kuwerturę posiekaj drobno ostrym nożem.

Przygotuj kąpiel wodną. Do garnka wlej wodę i zagotuj. Na wierzch połóż miskę, by nie dotykała wody w garnku.

Do miseczki dodaj 2/3 pokrojonej kuwertury. Roztapiaj, mieszając od czasu do czasu. Regularnie sprawdzaj temperaturę, aż osiągnie około 43 stopnie.

Kuwerturę odłóż na parapet i powoli studź. Dodaj pozostałą część kuwertury i wymieszaj. Całość powinna osiągnąć około 28 stopni.

Kuwerturę ponownie podgrzewaj w kąpieli wodnej do 32 st. C, ciągle mieszając.

Sprawdź przy pomocy noża, czy kuwertura szybko zasycha. Jeśli tak użyj ja od razu.

Jak oceniasz przepis na kuwerturę
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 92,1% osób

Więcej informacji na temat kuwertury

Kuwertura to doskonały dodatek do słodyczy, wypieków i tortów. Z jej pomocą stworzysz idealną polewę, która jest aksamitna, gładka i naprawdę gęsta, idealna do deserów.

Przepis na kuwerturę to pomysł na urozmaicenie domowych wypieków. Kuwerturę dostaniesz w każdym sklepie, jednak domowa obróbka jest niezbędna, by móc jej użyć. Do kuwertury zwykle używana jest czekolada wysokiej jakości. Nazwa couverture pochodzi z języka francuskiego i oznacza osłonę lub pokrywę, wywodzi się ona z najczęstszego zastosowania kuwertury w rękach cukierników. Kuwertura idealnie nadaje się do przygotowania polewy. Warto jednak podkreślić, że przyrządzenie takiej polewy różni się od tej ze zwyczajnej czekolady, ponieważ w grę wchodzi tutaj proces tzw. temperowania, czyli uzyskiwania gładkiej struktury. Choć jej wykorzystanie wydaje się skomplikowane, warto po nią sięgać. Tak naprawdę wystarczy odrobina wprawy i cierpliwości, by zacząć posługiwać się kuwerturą w łatwy sposób. Jeśli kochasz desery i przygotowujesz ich naprawdę sporo, warto jest wymienić zwykłą czekoladę gorzką na kuwerturę. Polewy zamiast wychodzić matowe i smutne, staną się piękne, błyszczące i bardzo apetyczne.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kuwerturę, by była smaczna i dobra do większości deserów, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Kuwertura czekoladowa to czekolada bardzo wysokiej jakości, która zawiera znacznie więcej masy kakaowej niż zwykła czekolada. Jego zawartość sięga nawet 35%, co wpływa oczywiście na właściwości kuwertury. Idealnie nadaje się do ciast. W kuwerturze łączny udział miazgi kakaowej musi wynosić co najmniej 54%, a zawartość cukru ok. 45%. Pozostałe składniki kuwertury to wanilia i lecytyna sojowa. Kuwertura dostępna jest głównie w blokach. Ma przyjemny połysk, a jej łamaniu towarzyszy charakterystyczny trzask. Przekłada się to na konsystencję, sposób przetwarzania i wygląd po obróbce termicznej – chodzi o charakterystyczny, atrakcyjny połysk, który sprawia, że polewa prezentuje się wyjątkowo elegancko.

Alergeny w kuwerturze

Lista alergenów dla kuwertury przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

W przepisie na kuwerturę nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:

  • kuwertura z gorzkiej czekolady
Dane na temat potencjalnych alergenów w tych składnikach musisz wyszukać samodzielnie.

Wartości odżywcze kuwertury

na 100g gotowej potrawy

To opcja, która zawiera sporo cukru oraz tłuszczów, więc nie powinna gościć w menu zbyt często.

Szacunkowy indeks glikemiczny kuwertury 88
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania kuwertury

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Kuwertura z gorzkiej czekolady
100 g