Frużelina do tortu
- Truskawki (500 g)
- Cytryna - 1 sztuka (100 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 2 łyżki (20 g)
- Cukier - 1/2 szklanki (125 g)
Przepis na frużelina do tortu krok po kroku
Truskawki umyj i usuń szypułki, przekrój na ćwiartki.
Włóż owoce do garnka, wsyp cukier i podgrzewaj.
Dodaj sok z cytryny, gdy owoce rozpadną się dodaj mąkę ziemniaczaną.
Gdy mus się zagęści pozostaw go do ostygnięcia.
Więcej informacji na temat frużeliny do tortu
Frużelina do tortu to świetny pomysł na dodatek do wielu rodzajów słodyczy. Nie musisz kupować gotowych sosów do deserów tylko w szybki i prosty sposób przygotować domową frużelinę na bazie owoców. Ja postawiłam na truskawki, jednak frużelina wyjdzie z dowolnych owoców jagodowych, do których zaliczamy: jagody, poziomi, maliny.
Zatem, jak zrobić frużelinę do tortu?
Do jej przygotowania będziesz potrzebować, kilku składników takich jak: owoce – u mnie będą to truskawki, cukier, mąka ziemniaczana, sok z cytryny.
W przepisie została użyta zwykła mąka ziemniaczana, która naturalnie nie zawiera glutenu w swoim składzie. Dlatego, jeśli jesteś osobą cierpiącą na choroby glutenozależne np. celiakia, alergia na pszenicę lub z innych powodów eliminujesz gluten ze swojej diety, możesz bez problemu przygotować tę frużelinę.
W moim przepisie użyłam cukier trzcinowy, zamiast niego, możesz użyć cukier biały nie robi to jednak wielkiej różnicy.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.
W pierwszej kolejności umyj owoce i przełóż do garnka, wsyp cukier i zacznij podgrzewać. Cukier powinien się całkowicie rozpuścić, a owoce rozpaść na niewielkie cząstki.
W międzyczasie dodaj sok z cytryny i wymieszaj całość za pomocą łyżki lub rózgi.
Gdy frużelina będzie odpowiedniej konsystencji, dodaj mąkę ziemniaczaną, która zagęści nam owocowy mus.
Przestań ogrzewać frużelinę i odstaw do ostygnięcia lub podawaj na ciepło.
Przepis na frużelinę do tortu to idealny pomysł na dodatek do ciasta, gofrów czy naleśników. Śmiało możesz wykorzystać ją nawet do porannej owsianki, w połączeniu z płatkami owsianymi w ciepłej formie na pewno zrobi na Tobie wrażenie.
Wykorzystaj mój sprawdzony przepis i przekonaj się, jak dobra w smaku jest domowa frużelina. W innych moich propozycjach przedstawiam inne rodzaje owocowych dodatków.
Nie pozostało mi nic innego jak życzyć Ci smacznego!
Alergeny w frużelinie do tortu
Lista alergenów dla frużeliny do tortu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na frużelina do tortu
Wartości odżywcze frużeliny do tortu
W podobny sposób możesz przygotować frużelinę z dowolnych owoców.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.