Fabada
- Bulion wołowy (1000 ml)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Fasola biała w puszce (400 g)
- Koncentrat pomidorowy - 1 łyżka (10 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (40 ml)
- Pomidory w puszce - 1 puszka (400 g)
- Kiełbasa chorizo (200 g)
Przepis na fabada krok po kroku
Cebulę drobno posiekaj i podsmaż w garnku na oliwie.
Dodaj plastry chorizo, koncentrat, przyprawy i wymieszaj.
Podsmażaj kilka minut.
Dodaj fasolę, bulion, pomidory z puszki.
Gotuj, aż zupa zgęstnieje.
Dopraw do smaku.
-
Ribollita
-
Zupa fasolowa z makaronem
-
Zupa krem z fasolki szparagowej
-
Staropolska zupa fasolowa
-
Zupa fasolowa na żeberkach
-
Zupa fasolkowa
-
Lobio po ormiańsku
-
Zupa fasolowa tradycyjna
-
Zupa z czerwonej fasoli
-
Zupa z fasolki szparagowej z serkiem topionym
-
Zupa z fasolką szparagową
-
Zupa krem z zielonej fasolki szparagowej
-
Zupa fasolowa ze śmietaną
-
Zupa fasolowa
Więcej informacji na temat fabada
Fabada to pyszna, hiszpańska zupa charakterystyczna w szczególności dla regionu Asturii. To gęsta, rozgrzewająca zupa na bazie warzyw i kiełbasy chorizo. Jest bardzo treściwa i sycąca. Niektórzy podają ją również w formie gulaszu w towarzystwie na przykład ziemniaków, ryżu, czy kaszy. Tradycyjnie przygotowywano ją głównie zimą, była świetnym sposobem na wykorzystanie resztek mięsa czy warzyw. Zastanawiasz się jak zrobić fabadę? Koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz sprawdzony przepis, z którego powstanie najlepsza, wiejska, hiszpańska zupa dobra na każdą okazję. Jest bardzo prosta w przygotowaniu, dlatego na pewno sobie z nią poradzisz, nawet jeśli na co dzień dużo nie gotujesz. Przy minimalnym wysiłku i nakładzie czasu powstaje smaczna, sycąca zupa. Składniki, które będą Ci potrzebne to fasola, chorizo, wywar mięsny lub warzywny, koncentrat pomidorowy, pomidory z puszki, cebula oraz przyprawy. Ta pyszna jednogarnkowa zupa powstanie w niecałą godzinę, zwłaszcza jeśli wykorzystasz już ugotowaną fasolę z puszki. Jeśli planujesz wykorzystać surową fasolę, musisz uwzględnić czas jej namaczania i gotowania, co w praktyce oznacza, że zupę najlepiej zacząć przygotowywać dzień wcześniej. Przepis na fabadę przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom mięsnych, sycących, treściwych posiłków, którymi bez problemu można się najeść, a jednocześnie są bardzo proste w przygotowaniu. Ze względu na dużą ilość białka i błonnika już jedną porcją tej zupy możesz najeść się na wiele godzin. Chcesz przygotować tą pyszną, tradycyjną hiszpańską zupę w swoim domu? Wypróbuj nasz przepis, na pewno zostanie z Tobą na długo.
Alergeny w fabada
Lista alergenów dla fabada przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion wołowy
Wartości odżywcze fabada
U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym, fabada może powodować nasilenie objawów.
Energia i białka
(530g)
Węglowodany
(530g)
Tłuszcze
(530g)
Witaminy
(530g)
Składniki mineralne
(530g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.