Tradycyjny sok z czarnej porzeczki
- Czarna porzeczka (1500 g)
- Cukier - 3/4 opakowania (750 g)
Przepis na tradycyjny sok z czarnej porzeczki krok po kroku
Czarną porzeczkę wypłucz w zimnej wodzie, oczyść z ogonków i przełóż do garnka.
Porzeczki zalej wodą, aby były w całości przykryte i gotuj je na małej mocy palnika przez około 20 minut.
Następnie porzeczki w garnku odstaw na dobę w chłodne miejsce (garnek z owocami przykryj ściereczką).
Następnie sok przelej przez sito wyłożone gazą. Owoce przeciśnij w gazie, aby wycisnąć z nich pozostały sok.
Do garnka z sokiem dodaj cukier i zagotuj. Sok gotuj do momentu całkowitego rozpuszczenia się cukru oraz zniknięcia piany.
Wrzący sok przelej do wyparzonych butelek i zakręć je. Następnie butelki postaw na dekielkach i pozostaw do wystudzenia.
Gotowy sok przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
Więcej informacji na temat tradycyjnego soku z czarnej porzeczki
Tradycyjny sok z czarnej porzeczki bez pasteryzowania to doskonały pomysł na przetwory do słoików na zimę. Domowy sok świetnie sprawdzi się do przygotowania napoju, który warto podać jako dodatek do obiadu. Sok z czarnej porzeczki możesz wykorzystać również jako składnik drinków. Przepis na tradycyjny sok z czarnej porzeczki jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania soku potrzebne będą jedynie dwa produkty: czarna porzeczka oraz cukier.
A jak zrobić tradycyjny sok z czarnej porzeczki? Czarną porzeczkę wypłucz w zimnej wodzie, oczyść z ogonków i przełóż do garnka. Porzeczki zalej wodą, aby były w całości przykryte i gotuj je na małej mocy palnika przez około 20 minut. Następnie porzeczki w garnku odstaw na dobę w chłodne miejsce (garnek z owocami przykryj ściereczką). Następnie sok przelej przez sito wyłożone gazą. Owoce przeciśnij w gazie, aby wycisnąć z nich pozostały sok. Do garnka z sokiem dodaj cukier i zagotuj. Sok gotuj do momentu całkowitego rozpuszczenia się cukru oraz zniknięcia piany. Wrzący sok przelej do wyparzonych butelek i zakręć je. Następnie butelki postaw na dekielkach i pozostaw do wystudzenia. Gotowy sok przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
Porzeczki to owoce pochodzące z tej samej rodziny co agrest. Porzeczki czarne bardzo dobrze nadają się do przygotowania soków i dżemów. Owoce zawierają pokaźną ilość błonnika oraz witamin z grupy B czy witaminy C. Są także źródłem rzadko występujących składników mineralnych takich jak jod czy miedź. Porzeczki są dobrym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, mają właściwości wspomagające odporność, działają przeciwzapalnie, a także wspomagają trawienie.
Podsumowując: wiesz już, jak się robi pyszny, domowy sok z czarnej porzeczki bez gotowania słoiczków (czyli pasteryzowania). Sok z czarnej porzeczki świetnie sprawdzi się do przygotowania pysznego kompotu. Sok jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Warto wykonać go z porzeczek wyhodowanych we własnym ogródku.
Alergeny w tradycyjnym soku z czarnej porzeczki
Lista alergenów dla tradycyjnego soku z czarnej porzeczki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na tradycyjny sok z czarnej porzeczki
Wartości odżywcze tradycyjnego soku z czarnej porzeczki
Tradycyjny sok z czarnej porzeczki to doskonała propozycja na pyszne przetwory na zimę. Czarna porzeczka stanowi doskonałe źródło składników odżywczych, dlatego warto wykorzysta je w kuchni.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.