Mango chutney
- Mango - 1 średnia sztuka (400 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek stołowych (50 ml)
- Cukier - 6 płaskich łyżek stołowych (60 g)
Przepis na mango chutney krok po kroku
Mango obierz ze skórki i odetnij miąższ od pestki.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Dodaj mango, wlej wodę, ocet i duś przez 10-15 minut.
Dodaj starty na tarce imbir, dodaj cukier i duś jeszcze 5-10 minut.
Chutney przełóż do szklanego słoiczka i przechowuj w lodówce.
Więcej informacji na temat mango chutney
Mango chutney to wspaniały pomysł na pyszny dodatek do obiadu. Mango chutney podawać można jako dodatek do mięs lub pieczywa. Prosty przepis przygotujesz w niespełna 20 minut. Słodki sos z mango bardzo dobrze sprawdza się do tłustych mięs typu kaczka lub wołowy stek. Przepis na mango chutney jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia sosu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mango, cukier, ocet jabłkowy, imbir, woda, cebula, olej rzepakowy.
Jak zrobić mango chutney? Mango obierz ze skórki i odetnij miąższ od pestki. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj mango, wlej wodę, ocet i duś przez 10-15 minut. Dodaj starty na tarce imbir, dodaj cukier i duś jeszcze 5-10 minut. Chutney przełóż do szklanego słoiczka i przechowuj w lodówce.
Mango jest owocem dziko rosnącym, pochodzącym z Azji. Największym producentem mango są Indie. Mango zawiera sporą ilość węglowodanów, jest też dobrym źródłem witaminy C oraz potasu. Mango jest owocem o szerokim zastosowaniu w kuchni. Przygotuje się z jego pomocą soki, sosy typu chutney, świeże dodaje do płatków, jest ono także składnikiem curry. Witamina C jest naturalnym przeciwutleniaczem, wspomaga odporność organizmu oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Imbir jest także źródłem witamin z grupy B, mających korzystny wpływ na metabolizm całego organizmu. Imbir doskonale rozgrzewa i łagodzi przeziębienia. Ma także właściwości rozrzedzające krew, dlatego nie można go spożywać bezpośrednio przed zabiegami operacyjnymi.
Podsumowując pyszne chutney możesz podać także jako deser. Wystarczy podać go z dodatkiem grillowanego pieczywa i odrobiny śmietany kwaśnej. Chutney w wersji bardziej wytrawnej przygotuj z marynowanym imbirem. Sos z cebulą jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Do zrobienia sosu nadaje się świeże mango, a także mrożone. Dobre chutney można dodać także jako sos do lodów lub deserów na bazie twarogu.
Alergeny w mango chutney
Lista alergenów dla mango chutney przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na mango chutney
Wartości odżywcze mango chutney
Mango chutney to bardzo dobre źródło naturalnego cukru owocowego zwanego fruktozą. Sos zawiera także sporą ilość błonnika pokarmowego. Jest bardzo dobrym pomysłem na zaspokojenie chęci na małe co nieco.
Energia i białka
(70g)
Węglowodany
(70g)
Tłuszcze
(70g)
Witaminy
(70g)
Składniki mineralne
(70g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.