Egg Coffee - wietnamska kawa z jajkiem

Kawa z dodatkiem surowego żółtka i cukru lub mleka skondensowanego może być prawdziwym rarytasem
Kuchnie świata słyną z zaskakujących dla nas połączeń i smaków. Tyczy się to nie tylko potraw, ale i napojów, fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 11.02.2024 r., 9:00 | Autor: Ewa Cierpiał
Kawa to napar bogów, oczywiście dla niektórych zaraz po winie. W różnych krajach spotkać można odmienne sposoby parzenia i podawania kawy. Wietnamczycy również mają swoje narodowe rozwiązanie na dodawanie sobie energii poprzez kawę. O ile dodatek mleka skondensowanego do kawy nie stanowi zaskoczenia, o tyle już wlewanie do naparu surowych żółtek może zadziwić.

Kawa po wietnamsku

Kawa jest napojem znanym na całym świecie. Popularna jest głównie poprzez swoje pobudzające działanie. Oprócz tego udowodniono, że pita w rozsądnych ilościach może zmniejszać ryzyko cukrzycy, zmniejszać uczucie stresu, a nawet bólu mięśni. Wskazuje się, że dziennie można wypić do pięciu filiżanek kawy.

Kawę w Wietnamie parzy się z pomocą specjalnego, wietnamskiego zaparzacza – Phin. Jej parzenie to pewien rytuał, który nie ogranicza się tylko do zalania wrzątkiem rozpuszczalnego proszku. Kawa w Wietnamie przygotowywana jest przez kilka minut.

Kawa z jajkiem

Pewnie zauważyliście w przepisie dodatek mleka skondensowanego. Jest ono słodsze i bardziej gęste niż znane nam mleko do kawy, przez co kawa nabiera aksamitności i delikatności.

Jednak kawa po wietnamsku staje się prawdziwym deserem, kiedy do kawy dodana zostanie emulsja wykonana z mleka skondensowanego i … żółtek! Choć połączenie gorącego naparu z surowym żółtkiem może wzbudzić mieszane uczucia, to okazuje się, że takie połączenie jest niezwykle smaczne. Przekonał się o tym youtuber Crazy Mike, choć również miał na początku pewne obawy co do… możliwych problemów z jelitami.

Zrób w swoim domu

Aby spróbować takiej kawy, nie musicie lecieć kilka godzin do Wietnamu. Z małą pomocą tutorialu możecie przygotować ją samodzielnie w zaciszu swojego domu. Wystarczy zaparzyć czarną kawę z użyciem zaparzacza. W międzyczasie ubij żółtko z mlekiem skondensowanym przez kilka minut, aż powstanie lekko żółta, puszysta pianka. Następnie taką piankę wylej delikatnie na zaparzoną kawę i gotowe. Smacznego!

@goldenbrown.coffee

Vietnamese raw egg coffee - CÀ PHÊ TRỨNG #eggcoffee #rawegg #vietnamesecoffee #vietnameseeggcoffee #caphetrung #goldenbrowncoffee #coffeetiktok #barista #learnontiktok #homecafe #foodietiktok

original sound - Golden Brown Coffee
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto