Nie pijesz kawy rozpuszczalnej? Po tym artykule zaczniesz

Filiżanka kawy stoi na desce, do niej wsypywana jest kawa instant z łyżeczki, wokół leżą ziarna kawy, a także czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?
Umiarkowane picie kawy może wpływać korzystnie na zdrowie oraz nastrój, fot. paisan1leo
ikona podziel się
Opublikowano: 25.02.2024 r., 9:00 | Autor: Paulina Lipińska
Kawa rozpuszczalna to obecnie chętnie wybierany napój kawowy. Jednak wciąż wiele osób ma wątpliwości – jak to jest z tą kawą? Zobacz, jak wygląda proces produkcji kawy rozpuszczalnej oraz jakie korzyści zdrowotne wywołuje. Pokażemy także, jakie ma wady. Czy warto pić kawę rozpuszczalną? Sprawdzimy to.

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

Kawa to bardzo popularny napój, który chętnie wybierany jest na co dzień. Służy głównie pobudzeniu, ale wiele osób pije ją dla smaku, poprawienia humoru oraz towarzysko. Kawę rozpuszczalną można kupić w dwóch formach: proszku oraz granulek.

Otrzymywanie kawy rozpuszczalnej wygląda tak: ziarna kawy są destylowane. Rozdrabnia się je, a następnie pod wysokim ciśnieniem zalewa się je gorącą wodą. Dzięki temu otrzymywany jest ekstrakt z kawy w formie płynnej. Taki ekstrakt poddaje się suszeniu. Suszenie przeprowadza się dwoma metodami: liofilizacją lub rozpylaniem.

Liofilizacja kawy to zamrożenie powstałego ekstraktu kawowego, a potem jego sublimacja. Tutaj otrzymuje się proszek kawowy.

Rozpylanie to rozpylenie ekstraktu na zimną powierzchnię, z której odparowuje woda. Powstają granulki kawy rozpuszczalnej.

By zrobić kawę rozpuszczalną, wystarczy zalać kawę wodą. Co ciekawe, kawa rozpuszczalna rozpuszcza się też w wodzie zimnej - świetnie sprawdzi się do kawy mrożonej.

Jakie dobre właściwości ma kawa rozpuszczalna?

Niektórzy obawiają się, że kawa rozpuszczalna jest bardziej szkodliwa, niż kawa sypana. Jak wiadomo, WSZYSTKO MA SWOJE WADY I ZALETY. To, jaki efekt zdrowotny da picie kawy, zależy od jej dawki (zarówno tej sypanej, jak i rozpuszczalnej). Natomiast umiarkowane picie kawy - także rozpuszczalnej - wpływa korzystnie na zdrowie. Poznaj tutaj te dobre strony płynące z picia kawy rozpuszczalnej.

W kawie zawarta jest kofeina. Co prawda, kofeiny w kawie sypanej jest więcej, jednak w rozpuszczalnej też ona się znajduje. Oznacza to, że napój pobudza, ale przy jest mniej drażniąca układ pokarmowy, niż sypana. Kofeina może wykazywać ochronny efekt w przypadku choroby Parkinsona. Trafia ona do mózgu, więc odpowiada za poprawienie nastroju.

Kawa to źródło przeciwutleniaczy. Odpowiadają one za działanie antynowotworowe - niszczą wolne rodniki. Wyróżnić tu można kwas chlorogenowy. Okazuje się, że chroni organizm przed rakiem prostaty, piersi i macicy. Należy też wspomnieć o kahweolu i cafestolu - są to diterpenoidy, którym przypisuje się działanie ochronne dla wątroby. Nawet podejrzewa się, że dzięki nim można spowodować śmierć komórek nowotworowych, a także mają działanie przeciwzapalne.

Należy wiedzieć, że umiarkowane picie kawy (3-4 filiżanki) ma wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru.

A jakie są jej ciemne strony?

Czas na te mniej przyjemne sprawy.

Kofeina pita krótkoterminowo może wpływać na podniesienie ciśnienia tętniczego krwi, poziomu insuliny, cholesterolu oraz homocysteiny.

Kwas chlorogenowy może zwiększać poziom homocysteiny - w wyniku tego może powstawać miażdżyca.

Kahweol i cafestol może powodować zwiększenie stężenia cholesterolu, w tym też LDL.

Ogólnie picie kawy może spowodować wystąpienie udaru mózgu natychmiast po spożyciu zwłaszcza u tych, którzy kawę piją "od święta".

Akryloamid jest uznany za potencjalnie rakotwórczy u ludzi. Nie jest go na tyle dużo, by wykazywał zagrożenie. Najwięcej akryloamidu znajduje się w kawach, które mają niską jakość.

Dla kogo nie jest kawa rozpuszczalna?

Z kawy powinny zrezygnować, lub znacznie ograniczyć jej ilość, osoby mające problemy z jelitami. Nie jest polecana przy Zespole Jelita Drażliwego. Picie jej przez takie osoby może skończyć się biegunką i bólami brzucha.

Nie należy mieć jej w diecie przy refluksie. Może wykazywać działanie podrażniające żołądek oraz zgagę.

Osoby z alergią i nietolerancją na kawę także nie mogą jej pić.

Za duża ilość kawy może powodować problemy dotyczące układu sercowo-naczyniowego.

Wykazano nawet, że przy zaburzeniach lękowych i nerwicowych, picie kawy może powodować występowanie lęków, nerwowości czy agresji.

Kawa może prowadzić do bezsenności lub do zaburzeń snu.

A więc wszystko zależy od dawki?

Picie kawy, które ma mieć działanie ochronne na organizm, polega na spożywaniu kawy dobrej jakości oraz w odpowiedniej ilości. Umiar przy spożyciu kawy rozpuszczalnej pomoże zachować dobre zdrowie i wpłynąć na nie korzystanie.

Dodatkowo, warto wspomnieć, że działanie kawy jest różne u tych, którzy ją piją. Ci, którzy nie mogą obyć się bez kawy na co dzień, mają większą tolerancję. Niektórzy metabolizują kawę szybciej, inni wolniej. Są to kwestie, na które nie ma się wpływu.

Kawa rozpuszczalna może być na prawdę wartościowym napojem. Efekty zdrowotne wynikają, tak jak już wspomniano niejednokrotnie - od dawki i jakości. Ponadto, należy też wziąć pod uwagę stan zdrowia i to, jak czujesz się po wypiciu tego napoju. Zaleca się picie 3-4 filiżanek dziennie (dla zdrowej osoby) - pozytywne aspekty przewyższać tu będą te negatywne.

Różne rodzaje kawy ułożone w miseczkach, łyżce i obok filiżanka zaparzonej kawy, a także jaka jest zalecana dawka kawy, która wykazuje korzystny efekt zdrowotny
3-4 filiżanki kawy dziennie to odpowiednia ilość dla zdrowej osoby, by zapobiegać między innymi chorobom nowotworowym, fot. Avocado_studio

Źrodła:

  • The impact of coffee subtypes on incident cardiovascular disease, arrhythmias, and mortality: long-term outcomes from the UK Biobank, David Chieng, Rodrigo Canovas, Louise Segan, Hariharan Sugumar, Aleksandr Voskoboinik, Sandeep Prabhu, Liang-Han Ling, Geoffrey Lee, Joseph B. Morton, David M Kaye, Jonathan M Kalman, Peter M. Kistler, Eur J Prev Cardiol, 2022 Dec 7;29(17).
  • Studies of acrylamide level in coffee and coffee substitutes: influence of raw material and manufacturing conditions, Hanna Mojska, Iwona Gielecińska, Rocz Panstw Zakl Hig, 2013;64(3):173-81.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto