Kawiarka na gaz doskonale zastępuje ekspres

Chyba nie zdziwi Cię fakt, że to najwięksi entuzjaści kawy – Włosi – wynaleźli kawiarkę na gaz. Mieli oni podobny dylemat do Twojego: kochali smak kawy, ale nie każdego stać było na zakup ekspresu. To zrodziło potrzebę stworzenia jego tańszego zamiennika i właśnie w ten sposób w 1933 roku powstała kawiarka. Ten kompaktowy i przystępniejszy cenowo odpowiednik ekspresu stał się doskonałą alternatywą dla wielu osób. Dziś kawiarka na gaz jest świetnym rozwiązaniem dla osób wynajmujących tymczasowo mieszkanie lub często podróżujących. Taką kawiarkę zabierzesz ze sobą wszędzie!

Jak jest zbudowana kawiarka na gaz od bokono.pl? Składa się ona z pojemnika na wodę, sitka i dzbanuszka. Może być wykonana z aluminium lub stali nierdzewnej. Oba modele spełniają doskonale swoją funkcję, jednak kawiarka ze stali nierdzewnej jest wytrzymalsza, łatwiejsza w pielęgnacji, ale też nieco droższa.

Jaka kawa do kawiarki jest najlepsza?

Przy wyborze kawy do kawiarki kieruj się przede wszystkim własnymi upodobaniami i preferencjami smakowymi. W sprzedaży znajdziesz przeróżne warianty, co pozwoli Ci na wybór tej najbardziej dopasowanej do Ciebie. Bardzo popularna jest np. czysta Arabika, czysta Robusta, a także blendy. Zwróć koniecznie uwagę na kwasowość kawy i jej goryczkę, które w głównej mierze wpływają na smak tego napoju.

A jak zmielona powinna być kawa do kawiarki? Najlepszy napój uzyskasz ze świeżo, nieco grubiej zmielonej kawy. Warto zatem kupować kawę ziarnistą i mielić ją tuż przed wsypaniem do kawiarki. A jaki młynek do kawy wybrać? Może być ręczny lub elektryczny. Ważne jednak, aby miał wytrzymałe żarna, a nie ostrza, a także regulację grubości mielenia. Dzięki temu masz kontrolę nad grubością zmielonej kawy.

Do kawiarki możesz wsypać także swoją ulubioną kawę mieloną. Pamiętaj, aby nie ubijać jej na sitku, jak się to robi np. w ekspresach kolbowych.

Jak zrobić doskonałą włoską kawę bez ekspresu? Pomoże Ci w tym kawiarka na gaz!
Jak zrobić doskonałą włoską kawę bez ekspresu? Pomoże Ci w tym kawiarka na gaz!

Jak parzyć kawę w kawiarce na gaz?

Kawiarka na gaz jest bardzo łatwa w obsłudze. Warto jednak znać kilka tricków, które pozwolą Ci uzyskać najlepszy smak kawy.

Najpierw do pojemnika wlej wodę. Pilnuj, aby jej poziom sięgał najwyżej dolnej granicy zaworu umieszczonego na ściance. Następnie załóż sitko i wsyp kawę do jego górnej krawędzi. Nie ubijaj jej. Zakręć dzbanek na pojemniku i postaw kawiarkę na gazie, tak aby płomienie nie wystawały poza dno pojemnika na wodę. Po kilku minutach przez rurkę wewnątrz dzbanuszka zacznie wydobywać się kawa.

Aby uniknąć gorzkiego smaku napoju, warto do pojemnika wlać dopiero co zagotowaną wodę. Dzięki temu skracasz czas podgrzewania zmielonej kawy i unikasz jej przypalenia. Pamiętaj też, by nie trzymać kawiarki na gazie zbyt długo. Kiedy z rurki w dzbanuszku zacznie wydobywać się złotawa piana, zdejmij kawiarkę z kuchenki i schłodź ją zimnym ręcznikiem, aby zatrzymać proces parzenia. W ten sposób uzyskasz pyszną, aromatyczną kawę bez goryczki.

Kawiarka na gaz pozwoli Ci przygotować espresso, które może stać się podstawą do przygotowania takich kaw jak Americana, Macchiato czy Cappuccino. Jeśli lubisz mleczne kawy, zainwestuj dodatkowo w spieniacz do mleka, aby uzyskać gęstą, puszystą piankę.

Nie masz miejsca na ekspres do kawy lub nie chcesz inwestować w drogi sprzęt? Wybierz kawiarkę na gaz. Dzięki niej szybko przygotujesz pyszną, aromatyczną espresso, a także inne ulubione kawy mleczne.

ikona podziel się Przekaż dalej