Kisiel jabłkowy
- Jabłko - 2 duże sztuki (500 g)
- Cukier (240 g)
- Masło - pół kostki (100 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 5 płaskich łyżek stołowych (50 g)
Przepis na kisiel jabłkowy krok po kroku
Jabłka umyj i obierz ze skórki, oczyść z gniazd nasiennych, pokrój w kostkę.
Umieść jabłka w garnku, dodaj cukier i masło.
Duś przez 4-5 minut.
Mąkę ziemniaczaną rozprowadź w 600 ml wody.
Wlej do garnka, dodaj cynamon i gotuj przez 5-6 minut.
Budyń przelej do miseczek lub pucharków.
Schłodź w lodówce lub podawaj na ciepło.
Więcej informacji na temat kisielu jabłkowego
Kisiel jabłkowy to doskonała propozycja na pyszny zdrowy deser. Prosty przepis na dobry kisiel możesz przygotować podczas wizyty niezapowiedzianych gości. Przepis na kisiel jabłkowy jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia kisielu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: jabłka, cukier, cynamon, mąka ziemniaczana, masło.
Jak zrobić kisiel jabłkowy? Jabłka umyj i obierz ze skórki, oczyść z gniazd nasiennych, pokrój w kostkę. Umieść jabłka w garnku, dodaj cukier i masło. Duś przez 4-5 minut. Mąkę ziemniaczaną rozprowadź w wodzie. Wlej do garnka, dodaj cynamon i gotuj przez 5-6 minut. Budyń przelej do miseczek lub pucharków. Schłodź w lodówce lub podawaj na ciepło.
Mąka ziemniaczana to pochodząca z ziemniaków skrobia. Nie zawiera ona glutenu i jest bardzo często w kuchni do zagęszczania sosów. Mąka ziemniaczana jest dobrym pomysłem jako dodatek do dań dla osób chorujących na celiakię. Jabłka są owocem bardzo popularnym na całym świecie. Występuje bardzo dużo odmian jabłek, które różnią się od siebie smakiem i konsystencją. Jabłka dostępne są w sprzedaży cały rok. Można jest wykorzystywać w kuchni na wiele różnych sposobów. Świetnie sprawdzają się do słodkich wypieków oraz jako dodatek do mięs. Jabłka są świetnym źródłem witaminy C, która wpływa na syntezę kolagenu w naszym ciele. Wspomaga naszą odporność oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Jabłka zwierają pektyny i kwasy owocowe. Pektyny mają zdolność żelowania, więc przetwory z jabłek można zrobić bez dodatku cukru. Jabłka są także doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który poprawia perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom.
Podsumowując domowy kisiel jabłkowy to łatwy do przygotowania podwieczorek dla dzieci. Kisiel z jabłek jest szybki do zrobienia i może być dobrym pomysłem a drugie śniadanie. Kisiel możesz podać jako deser z dodatkiem herbatników i bitej śmietany. Domowy kisiel można wykorzystać, także jako bazę do jabłecznika wystarczy dodać więcej jabłek, aby był bardziej gęsty.
Alergeny w kisielu jabłkowym
Lista alergenów dla kisielu jabłkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze kisielu jabłkowego
Kisiel jabłkowy to zdrowy deser zawierający dużą ilość błonnika. Możesz posłodzić kisiel ksylitolem, będzie on zawierał mniej kalorii i będzie miał niższy indeks glikemiczny. Kisiel domowy mogą spożywać osoby z problemami żołądkowymi.
Energia i białka
(245g)
Węglowodany
(245g)
Tłuszcze
(245g)
Witaminy
(245g)
Składniki mineralne
(245g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.