Kompot z agrestu
- Agrest (1000 g)
- Cukier - 10 łyżek (100 g)
Przepis na kompot z agrestu krok po kroku
Agrest obierz z końcówek i umyj. Umieść w słoikach do ok. 1/3 wysokości.
W garnku zagotuj ok. 1 litra wody z cukrem i podgrzewaj aż się rozpuści.
Taką zalewą zalej agrest w słoikach i szczelnie je zamknij.
Pasteryzuj ok. 15 minut.
Więcej informacji na temat kompotu z agrestu
Kompot z agrestu to jeden z najpyszniejszych kompotów. Pewnie wielu z nas pamięta jego smak z dzieciństwa. Najczęściej kojarzy się z wakacjami, ponieważ ma pyszny, orzeźwiający, owocowy smak. Świetnie sprawdzi się również na zimne, deszczowe jesienne lub zimowe dni. To zdecydowanie napój, który koniecznie trzeba spróbować, potrafi zadowolić nawet największych krytyków kulinarnych. Jak zrobić kompot z agrestu na zimę? Tradycyjny kompot agrestowy jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu. Wystarczy, że w dużym garnku umieścić dobrze przygotowane owoce, zalejesz je wodą, tak, aby przykrywała je w całości, dodasz cukier lub słodzik i zagotujesz. Jak ugotować kompot z agrestu i ile gotować go w garnku, aby był idealny? Zależy to od twardości owoców które wykorzystasz i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na ogół wystarczy około 20 minut. Postaraj się eksperymentować z proporcjami poszczególnych składników, czyli owoców agrestu, wody i cukru. W zależności od tego, jaki smak i poziom słodkości chcesz uzyskać, możesz dodać więcej lub mniej każdego z nich. Przepis na kompot z agrestu to przepis z którym poradzi sobie każdy - jest niezwykle prosty i szybki w przygotowaniu. Nie wymaga ani wygórowanych umiejętności kulinarnych, ani specjalistycznego sprzętu kuchennego. Świetnie sprawdzi się do obiadu, a także jako orzeźwiający napój podczas gorących, upalnych dni. Kompot z agrestu możesz przechowywać w słoikach lub szklanych butelkach. Jeśli odpowiednio go zapasteryzujesz i szczelnie zamkniesz możesz je przechowywać nawet kilka miesięcy. Przepis na kompot z agrestu jest niezwykle prosty, a taki kompot jest zdecydowanie zdrowszy niż słodzone napoje, zwłaszcza jeśli posłodzisz go ksylitolem, czyli cukrem brzozowym, zamiast cukrem. Owoce z kompotu możesz zjeść, wykorzystać jako dodatek do ciast, ciasteczek, deserów, naleśników, placuszków, czy owsianek, dzięki temu nie martwiąc się, że cokolwiek się zmarnuje. Koniecznie wypróbuj ten przepis na kompot z agrestu, napewno się nie zawiedziesz.
Alergeny w kompocie z agrestu
Lista alergenów dla kompotu z agrestu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z agrestu
Wartości odżywcze kompotu z agrestu
Aby kompot miał niższy indeks glikemiczny oraz mniej kalorii najlepiej zamienić cukier na ksylitol.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.