Szczaw do słoików
- Szczaw (1000 g)
Przepis na szczaw do słoików krok po kroku
Szczaw umyj i pokrój w paski.
Posól szczaw 1 łyżką soli i odstaw na godzinę.
Po tym czasie włóż szczaw do słoików, lekko ugniatając. Słoiki zakręć.
Na dnie garnka ułóż ściereczkę, postaw na niej słoiki i zalej do 3/4 wysokości słoików letnią wodą.
Pasteryzuj słoiki w wodzie o temperaturze 80-90 C, przez około 30 minut.
Więcej informacji na temat szczawiu do słoików
Szczaw swój sezon ma na przełomie wiosny i lata. Wyglądem przypomina szpinak i często jest z nim mylony, ale smaku nie da się pomylić. Szczaw ma charakterystyczny kwaśny smak. Można go jeść zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Są osoby, które go kochają i takie, które go nienawidzą. Ja zdecydowanie zaliczam się do tej pierwszej grupy. Jako dziecko przed południem zbierałam listki szczawiu na polanie koło domu, a potem moja babcia robiła z nich wyśmienitą zupę szczawiową. Żeby móc korzystać z niego przez cały rok można zawekować szczaw w słoiku. Taki szczaw świetnie nadaje się na zupę. Jednak ze względu na zawarty w nim kwas szczawiowy wiele osób unika szczawiu, a niesłusznie. Kwas szczawiowy dostarczany z pożywieniem jest bardzo słabo wchłaniany, dodatkowo jego dostępność obniża także wapń. Dlatego gotując później zupę szczawiową, dodaj do niej śmietankę, aby ograniczyć dostępność kwasu szczawiowego. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że szczaw jemy bardzo rzadko, a głównymi źródłami kwasu szczawiowego w diecie większości osób jest kawa i herbata, ponieważ pita jest znacznie częściej.
Jak zrobić szczaw w słoiku?
Przepis na szczaw w słoiczkach zaczynamy oczywiście od umycia szczawiu, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Następnie szczaw kroimy w mniejsze kawałki, takie jak potem chcemy mieć w zupie, zwykle są to paski o grubości około 1 cm. Szczaw wekujemy solony, więc trzeba go posolić i są dwie metody, na zrobienie tego. Pierwsza to solenie na zimno, czyli mieszamy szczaw z solą i zostawiamy na około 2 godziny. Drugim jest gotowanie szczawiu w osolonej wodzie. Sól zakonserwuje szczaw i ograniczy ryzyko zepsucia. Jednak należy o tym pamiętać, robiąc później zupę, żeby dodatkowo jej nie solić. Po posoleniu przechodzimy do tego, jak zawekować szczaw na zimę. Wkładamy szczaw do słoików albo surowy, albo obgotowany i dokładnie zakręcamy słoik. W przypadku gorącego szczawiu to mógłby być koniec części o tym, jak zawekować szczaw, ale surowy szczaw należy zapasteryzować. Najlepiej pasteryzacji poddać także ugotowany szczaw, bo wtedy mamy większą pewność, że będzie dobry, przez całą zimę. W ten prosty sposób uzyskasz pyszny szczaw w słoikach.
Alergeny w szczawiu do słoików
Lista alergenów dla szczawiu do słoików przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na szczaw do słoików
Wartości odżywcze szczawiu do słoików
Szczaw w słoikach świetnie nadaje się na lekką zupę.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.