Zupa szczawiowa

zupa szczawiowa

Lekko kwaskowa zupa szczawiowa popularna była szczególnie w XX wieku. Szczaw jest warzywem bardzo zdrowym, o dużej zawartości witaminy C i antyoksydantów. Kwas szczawiowy może wpływać niekorzystnie na nerki, dlatego spożywania szczawiu nie zaleca się osobom ze zdiagnozowaną kamicą nerkową. Sezon na świeży szczaw ma miejsce latem, zaś przez cały rok robimy potrawy ze szczawiu z przecieru ze słoika. Prócz zupy, ze szczawiu robimy sosy do mięsa, sałatki, zapiekanki oraz zielone koktajle. Najlepsza jest jednak domowa zupa szczawiowa na żeberkach, którą podajemy z ziemniakami i z jajkiem.

Zupa szczawiowa - sprawdzone przepisy na delikatną zupę szczawiową

Domowa zupa szczawiowa z jajkiem i ziemniakami stanowi tradycyjne danie kuchni polskiej. Obecnie nieco odeszła w zapomnienie, lecz wiele osób jeszcze pamięta szczawiówkę u babci często podawaną w XX wieku. Szczaw jest warzywem zdrowym i smacznym. Lekko kwaskowa zupa zabielana śmietaną i podawana z jajkiem stanowi przysmak, szczególnie w letnie dni. Dlatego też warto poznać tradycyjny przepis babci na tę pyszną potrawę. Doradzamy jak zrobić najlepszą, domową zupę szczawiową oraz inne dania z dodatkiem szczawiu.

Przepis na potrawy ze szczawiu

Czym jest szczaw i jakie potrawy można z niego zrobić

Szczaw należy do rodziny rdestowatych, która ma około 200 gatunków. Szczaw rośnie głównie w klimacie umiarkowanym. W warunkach dzikich szczaw rośnie w miejscach wilgotnych i nie uczęszczanych. Różne odmiany szczawiu wykorzystuje się w celach spożywczych oraz leczniczych. Występują także odmiany ozdobne.

Szczaw możemy jeść na surowo lub w postaci ugotowanej. Najbardziej znaną potrawą ze szczawiu jest zupa szczawiowa, która weszła do kanonu kuchni polskiej. Szczaw stosuje się także do sałatek, sosów lub nadzienia do mięsa. Warzywo to dostępne jest w postaci świeżej oraz przecierów w słoikach. Szczawiu możemy nazbierać samodzielnie, warto jednak dokładnie wiedzieć jak wygląda. Latem świeży szczaw dostępny jest w sprzedaży. Jeśli lubimy potrawy ze szczawiu, warto zrobić z niego przetwory i przeciery na zimę. Szczaw można mrozić. Należy umyć, posiekać i osuszyć świeże listki szczawiu. Po osuszeniu pakujemy go w torebki foliowe i umieszczamy w zamrażalniku. Aby przygotować szczaw w słoikach musimy zagotować liście szczawiu w wodzie z solą. Przekładamy do słoików i pasteryzujemy. Należy go przechowywać w chłodnym miejscu.

Najczęściej stosowaną odmianą jest szczaw zwyczajny. Charakteryzuje się on zielonymi, mięsistymi liśćmi w kształcie strzałki. Zbierając szczaw samodzielnie na łąkach, warto dokładnie poznać wygląd tej rośliny, gdyż szczaw można pomylić z trującymi roślinami. Jadalny jest również szczaw ogrodowy i tarczolistny.

Czy szczaw jest zdrowy

Szczaw zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych. Posiada też antyoksydanty przyczyniające się do zwalczania wolnych rodników. Szczaw jest także źródłem białka i błonnika. Dobra wiadomość dla odchudzających jest taka, że jest to warzywo niskokaloryczne.

Garbniki zawarte w szczawiu mają doskonały wpływ na układ pokarmowy. Ponadto szczaw zmniejsza stany zapalne i zwalcza patogeny w jelitach. Szczaw stosuje się także na biegunkę. Ma on również działanie antybakteryjne. Duża zawartość witaminy C sprawia, że szczaw podnosi odporność.

Szczaw ma jednak swoje wady. Zawarty w nim kwas szczawiowy może powodować problemy z sercem, odwapnienie kości i problemy z nerkami. Zjadany w nadmiarze może zaburzyć gospodarkę wapniową i magnezową. Winę za to ponosi jednowodny szczawian potasu, który łącząc się z wapniem tworzy związek nieprzyswajalny przez organizm. Może się on odkładać w nerkach lub w pęcherzu tworząc kamienie. Prawdą jest jednak fakt, że kamienie mogą pojawiać się z wielu różnych przyczyn. Szczaw jest rośliną sezonową, które jemy w zasadzie tylko latem. Dlatego też sezonowe jadane zupy szczawiowej nie może powodować kamieni. Przepis na zupę szczawiową zawiera jajka i śmietanę. Dzieje się tak nie bez powodu. Jajka lub śmietana wiążą kwas szczawiowy niwelując jego szkodliwe działanie. Jednak osoby ze zdiagnozowaną kamicą powinny uważać na zupę szczawiową.

Najlepsza domowa zupa szczawiowa jak u babci

Tradycyjna szczawiówka jak u babci

Kuchnia polska jako główne danie ze szczawiu oferuje lekko kwaskową zupę. Obecnie szczawiówka odeszła nieco w zapomnienie, warto jednak ją przywrócić do łask, gdyż szczaw zawiera wiele prozdrowotnych składników.

Wiele osób pamięta z dzieciństwa zupę szczawiową o lekko kwaskowym smaku, którą jadało się z jajkiem i ziemniakami. Warto poznać przepis, gdyż jest to danie łatwe i szybkie. Najdłuższym i najbardziej pracochłonnym etapem jest przygotowanie bulionu. Mając jednak gotowy bulion zupę przygotowujemy w około 25 minut. Liście szczawiu jak wszystkie zielone warzywa gotujemy bardzo krótko. Z uwagi na obecność kwasu szczawiowego zupa zawiera śmietanę. Tradycyjnie dodaje się do niej również jajko na twardo i ziemniaki, które doskonale równoważą kwaskowy smak. W niektórych przepisach do zupy dodaje się także ser, na przykład feta lub mascarpone.

Latem zupę szczawiową robimy ze świeżych liści, zaś zimą z przecieru. Tradycyjna zupa szczawiowa powstaje na bazie bulionu mięsnego, z liśćmi szczawiu i śmietaną. Najlepsza szczawiówka, jak u babci, gotowana jest na żeberkach i podawana z jajkiem i z ziemniakami.

Pierwszym etapem jest ugotowanie bulionu na żeberkach. Żeberka kroimy w kawałki i gotujemy z włoszczyzną i przyprawami około półtorej godziny. Gdy bulion jest gotowy wyjmujemy z niego żeberka i warzywa. Żeberka obieramy z mięsa i ponownie wrzucamy do bulionu wraz z kawałkami marchewki. Resztę warzyw możemy wykorzystać do sałatki jarzynowej. Jeśli robimy zupę szczawiową z przecieru, po prostu wrzucamy zawartość słoika do bulionu. Natomiast świeży szczaw należy poszatkować, usuwając wcześniej ogonki liści. Zupę zabielamy kwaśną śmietaną połączoną z zasmażką z mąki.

Tradycyjna zupa szczawiowa podawana jest z jajkiem i ziemniakami. Jajka gotujemy na twardo, przekrawamy na pół i wrzucamy do zupy. Ziemniaki dodajemy w formie ubitej lub puree. W zależności od tradycji domowej ziemniaki do zupy szczawiowej wrzuca się do zupy lub podaje na osobnym talerzyku.

Różne warianty przepisu na zupę szczawiową

Zupę szczawiową możemy ugotować również na bazie bulionu warzywnego. Wówczas lekko podsmażamy świeże, posiekane liście szczawiu na maśle. Całość zalewamy bulionem warzywnym i gotujemy. Na koniec zabielamy zupę śmietaną. Prócz jajka i ziemniaków, w zupie szczawiowej świetnie smakuje również pokruszony ser feta.

Pomysłów na domową zupę ze szczawiu może być wiele. Szczaw można użyć jako dodatek do innych, zielonych warzyw na wiosenną, zieloną zupę krem. Wystarczy podsmażyć warzywa na maśle, następnie zalać bulionem i gotować około 20 minut. Na koniec dodajemy szpinak i serek mascarpone i całość blendujemy.

Latem zupa szczawiowa może stać się bazą do pysznego chłodnika. Zupę szczawiową należy ostudzić. Następnie dodajemy posiekany świeży ogórek, szczypiorek i koperek. Do chłodnika wlewamy śmietanę i dodajemy jajka na twardo przekrojone na pół. Podajemy dodatkowo upieczone ziemniaki na osobnym talerzyku.

Przepis na dania ze szczawiu

Liście szczawiu świetnie sprawdzają się jako dodatek do sałatki. Szczególnie dobrze pasują do szparagów, pomidorów czy rzodkiewki. Świeży szczaw dodajemy również do odświeżających i odchudzających zielonych koktajli, które robimy na bazie jogurtu naturalnego lub kefiru z dodatkiem szczawiu i świeżych ogórków.

Do potraw mięsnych świetnie pasuje kwaskowy sos ze szczawiu. Przygotowanie jest bardzo łatwe i pozwala na szybki dodatek do kurczaka, schabu czy jajek na twardo. Najprostszym sposobem na pyszny sos jest podsmażenie posiekanej cebuli na maśle. Następnie dodajemy posiekany szczaw. Zabielamy śmietaną i chwilę dusimy. Sos szczawiowy zrobimy również bez gotowania. Wystarczy liście szczawiu zblendować z jogurtem naturalnym i majonezem. Tego rodzaju sos sprawdzi się do polewania dań mięsnych czy jajek na twardo.

Zupa szczawiowa - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto