Ciągutki
- Mleko skondensowane (zagęszczone) (530 g)
- Cukier (50 g)
- Masło (60 g)
- Kakao 16% (proszek) (5 g)
Przepis na ciągutki krok po kroku
Na głęboką patelnię wsyp cukier. Dodaj do niego mleko skondensowane.
Dodaj masło i podgrzewaj całość przez 10 minut, aż pojawią się pierwsze "bąbelki".
Zmniejsz moc i dalej podgrzewaj, stale mieszając.
Gdy masa zgęstnieje (po ok. 15 minutach), przelej ją do silikonowej formy.
Masę w formie włóż do lodówki i pozostaw na minimum 30 minut.
Następnie wyciągnij stężałą masę z formy i pokrój na dowolne kształty.
Więcej informacji na temat ciągutek
Krówki ciągutki to zdecydowanie smak dzieciństwa. Te pyszne cukierki po raz pierwszy powstały około 100 lat temu i od tego momentu zachwycają niezmiennie swoim smakiem. Domowe ciągutki to idealny pomysł na słodką przekąskę, ale również prezent od serca dla najbliższych.
Przepis na ciągutki jest niezwykle prosty, choć wymaga nieco cierpliwości. Potrzebne składniki to mleko skondensowane, cukier i masło. Na samym początku na głęboką patelnię wsyp cukier. Dodaj do niego mleko skondensowane. Dodaj masło i podgrzewaj całość przez 10 minut, aż pojawią się pierwsze "bąbelki". Zmniejsz moc i dalej podgrzewaj, stale mieszając. Gdy masa zgęstnieje (po ok. 15 minutach), przelej ją do silikonowej formy. Masę w formie włóż do lodówki i pozostaw na minimum 30 minut. Następnie wyciągnij stężałą masę z formy i pokrój na dowolne kształty.
Jeśli wiesz już jak zrobić ciągutki to zdradzę Ci również pomysł na to jak zapakować je na prezent. Najbardziej efektownym będzie owinięcie każdego cukierka w papier śniadaniowy lub taki do pieczenia. Jeśli używasz większej ilości papieru, możesz złożyć krawędzie w kopertę. Przy mniejszej ilości papieru proponuje owinąć każdą krówkę dodatkowo wstążeczką lub sznurkiem jutowym. Na pewno taki prezent wykonany w domu zostanie doceniony nie tylko przez fanów tych cukierków.
Tak jak wspomniałam wcześniej, historia krówek sięga stu lat wstecz. Wtedy to po raz pierwszy opatentował je Feliks Pomorski, który wywodził się z Wielkopolski. Przepis na te najlepsze cukierki poznał pracując, jako pomocnik cukiernika. Od tego momentu poznał je prawie każdy. Nawet w ciężkim okresie międzywojennym były bardzo znanym przysmakiem. Według niektórych opinii nawet po wojnie tak bardzo smakowały one urzędnikom partyjnym, że nie wyrazili oni zgody na odgórne ustalenie ich ceny przez państwo.
Pomimo biegu lat skład krówek jest niezmienny: mleko, masło i cukier. Tylko tyle wystarczy, by cukierki na pewno się udały. Te tradycyjne cukierki swoją nazwę zawdzięczają głównie temu, że od początku na ich opakowaniu był rysunek krowy.
Na pewno znasz te dobre cukierki, więc dlaczego nie spróbować wykonać ich samodzielnie?
Alergeny w ciągutkach
Lista alergenów dla ciągutek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- mleko skondensowane (zagęszczone)
- Masło
Wartości odżywcze ciągutek
Domowe słodycze to dobry pomysł na urozmaicenie zdrowej diety.
Energia i białka
(30g)
Węglowodany
(30g)
Tłuszcze
(30g)
Witaminy
(30g)
Składniki mineralne
(30g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.