Bombardino
- Ajerkoniak (advocat) (100 ml)
- Bita śmietana (50 g)
- Whisky (50 ml)
Przepis na bombardino krok po kroku
Ajerkoniak wlej do małego rondelka i delikatnie podgrzej na małym gazie. Nie dopuść do wrzenia.
Do szklanki wlej whisky. Przelej do niej delikatnie ajerkoniak.
Całość udekoruj bitą śmietaną.
Więcej informacji na temat bombardino
Bombardino to jeden z tych drinków, który kojarzy się z zimowym wypadem w Alpy. To dlatego, że to właśnie z tego miejsca się wywodzi. Jest niezwykle rozgrzewający.
Przepis na bombardino to doskonały pomysł na pyszny drink. To jeden z nielicznych trunków, który jest podawany na gorąco. W przeciwieństwie do amerykańskich przepisów na ten drink, który jest podawane w kubkach w znacznie większych ilościach, ta włoska wersja podawana jest w filiżankach do espresso lub kieliszkach. Nie jest duży, ale to odpowiednia ilość i nie zawiedziesz się! To mocny deser alkoholowy, więc aby go nieco stonować możesz po prostu pominąć brandy.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić bombardino, by był smaczny i prosty, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Choć zwykle kojarzy się z włoskimi feriami zimowymi, to jednak domowe bombardino jest najsmaczniejsze. Robi się je z ajerkoniakiem, whisky, a całość wieńczy bita śmietana. Bombardino to mały włoski koktajl ajerkoniakowy zrobiony z trzech prostych składników. Może jest mały, ale ma ogromną moc i jest idealnym sposobem na ogrzanie się w chłodny i mroźny zimowy wieczór. Lubisz ajerkoniak? W takim razie pokochasz ten mały deser. Jest zrobiony z likieru na bazie jajek, takiego jak Zabov lub Advocaat, brandy i bitej śmietany, posypany cynamonem. Bombardino dosłownie oznacza po włosku „mała bomba” i żadna inna nazwa nie mogłaby być bardziej odpowiednia. Ten mały napój z ajerkoniaku zrzuci Ci skarpetki z nóg i z pewnością zapewni Ci ciepło przez cały wieczór. Pochodzi z włoskich Alp i jest popularny w ośrodkach narciarskich, gdzie po dniu spędzonym na stoku można sobie pozwolić na ogrzanie się jednym z nich. Wymyślił go najprawdopodobniej człowiek, który był właścicielem schroniska narciarskiego w Lombardii. Po tym, jak grupa narciarzy weszła do domku z lodowatej śnieżycy na zewnątrz, mężczyzna szybko zmieszał Zabaglione (włoski krem), whisky i mleko. Podgrzał go i podał roztrzęsionym narciarzom, którzy potem wołali ” Kurczę, ale to bomba!" i tak powstał napój popisowy.
Alergeny w bombardino
Lista alergenów dla bombardino przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- ajerkoniak (advocat)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- ajerkoniak (advocat)
- bita śmietana
Wartości odżywcze bombardino
Ze względu na duży udział alkoholu to danie nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.