Przepis na old fashioned krok po kroku

Składniki
  • whisky 50 ml
  • Cukier 30 g 3 łyżki stołowe
  • Angostura 15 ml
  • Skórka z pomarańczy 30 g
To będzie niezbędne
szklanka typu old fashioned

Składniki są na dwa drinki, więc podziel je równo i umieść w dwóch szklankach po 30 ml wody, cukier i angosturę, wymieszaj do połączenia składników.

Wlej whisky, dodaj lód i wymieszaj. Na koniec wyciśnij skórkę z pomarańczy i umieść ją w szklance.

Old fashioned podany jest w kryształowej szklance.
Old fashioned
Koszt przygotowania dania
3.65 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
221 kcal
Liczba alergenów w daniu
brak danych
65

Old fashioned - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o old fashioned

Old fashioned to klasyczny drink alkoholowy idealnie pasujący na spotkanie ze znajomymi lub wieczór we dwoje przy kominku. Przepis na drink old fashioned jest bardzo prosty, możesz zacząć od niego swoją przygodę barmańską. Składniki potrzebne do przygotowania drinka to: whisky, angostura, woda, kostki lodu, cukier oraz skórka z pomarańczy.

Jak zrobić old fashioned? Przygotowuje się go bezpośrednio w szklance. Umieść w niej cukier, wodę oraz angosturę, wymieszaj dokładnie aż składniki się połączą. Dodaj lód oraz whisky, wyciśnij skórkę z pomarańczy i włóż ją do szklanki. Syrop cukrowy możesz dodać do drinka zamiast cukru. Syrop ma formę płynną i rozpuszcza się łatwiej niż cukier.

Szklanki old fashioned są to typowe szklanki przeznaczone do spożywania whisky. Wykonane są z grubego szkła, mają grube dno, kształt najczęściej walcowaty, dobrze trzyma się je w dłoni. Pojemność szklanek do whisky to przeważnie 150-220 mililitrów.

Whisky to wysokoprocentowy alkohol powstający z destylacji zacieru zbożowego. Początkowo trunek produkowany był jako środek pomagający w leczeniu różnych chorób. Zwany był także "wodą życia", powstał najprawdopodobniej w Irlandii, a jego recepturę przypisuje się św. Patrykowi. Początkowo mikstura powstawała z fermentowanych owoców a w wieku szesnastym zaczęto wytwarzać ją z zacieru jęczmiennego. Wyróżnić możemy cztery podstawowe podziały tego alkoholu, które mają ścisłe powiązanie z miejscem jego produkcji: Szkockie, Irlandzkie, Amerykańskie oraz Japońskie wzorujące się na odmianie Szkockiej. Whisky szkockie produkuje się tylko i wyłącznie ze słodu jęczmiennego, amerykańską odmianę natomiast z zacieru na bazie kukurydzy, żyta oraz jęczmienia. Angostura jest gorzką aromatyzowaną wódką, nie wiadomo do końca z czego jest produkowana gdyż jej skład jest zastrzeżonym. Miejscem jej pochodzenia jest Wenezuela, stąd też nazwa zaczerpnięta od wenezuelskiego miasta. Niegdyś stosowana była jako lekarstwo na problemy żołądkowe.

Podsumowując pomysł na szybki i prosty drink idealnie pasuje podany na imprezę ze znajomymi. Łatwy drink może być początkiem twojej fascynującej przygody barmańskiej. Drink zasmakuje osobom lubiącym klasyczne drinki na bazie whisky.

Wartości odżywcze old fashioned

na 100g gotowej potrawy
Szacunkowy indeks glikemiczny old fashioned 65
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w old fashioned

Lista alergenów dla old fashioned przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Informacje o alergenach dotyczą tylko i wyłącznie głównych składników potrawy. Nie posiadamy informacji o alergenach zawartych w przyprawach tj. .

W przepisie na old fashioned nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:

  • angostura , skórka z pomarańczy
Dane na temat potencjalnych alergenów w tych składnikach musisz wyszukać samodzielnie.

Cena przygotowania old fashioned

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Whisky
50 ml
50.00
Za 700,0 ml
Liczba opakowań 1
3.57
Za 50 ml
Cukier
30 g
3 łyżki stołowe
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.07
Za 30 g
Angostura
15 ml
Skórka z pomarańczy
30 g
Liczba porcji:
Jak oceniasz przepis na old fashioned
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 0,0% osób