Drink z whisky

Polecane drinki z whisky
Drink z whisky

Z whisky powstają kultowe, mocne drinki jak Manhattan, kawa po irlandzku czy też whisky sour. Whisky powstała już we wczesnym średniowieczu w Irlandii, skąd przejęli ją Szkoci, a następnie Amerykanie. Entuzjaści whisky nie lubią mieszania jej z czymkolwiek. Jednak dla wielu osób whisky jest zbyt mocna, dlatego też powstały liczne przepisy na drinki i napoje na bazie whisky. Najbardziej prosty pomysł na napój z whisky jest połączenie jej z wodą. Dobrym dodatkiem do whisky jest coca cola.

Drink z whisky - najlepsze przepisy na drinki na bazie whisky

Whisky rozcieńczana wodą kojarzy się z filmem amerykańskim, gdzie bohater zamawia w barze “whisky and soda”. Whisky najczęściej pije się z wodą gazowaną lub z coca colą. Ale nie jest to jedyne połączenie whisky i nie jest to jedyny napój, który można z niej zrobić. Do najciekawszych należy połączenie whisky z kawą, mocny drink whisky z wermutem czy też kombinacja whisky z świeżo wyciśniętymi sokami owocowymi. Zdradzamy tajemnicę jak robić dobre drinki z whisky i podajemy garść fajnych przepisów.

Czy robi się drinki na bazie whisky

Jak powstała whisky

Whisky stanowi tradycyjny trunek robiony w Irlandii i Szkocji, którego receptura znacznie zmieniła się na przestrzeni wieków. Jego nazwa pochodzi z języka celtyckiego i też ulegała zmianie i skróceniu do popularnej whisky. Już we wczesnym średniowieczu mnisi w Irlandii warzyli trunek z owoców jako środek leczniczy. Napój ten przejęli Szkoci, którzy zaczęli destylować go z jęczmienia. W XVII i XVIII wieku na wytwórców whisky w Szkocji i Irlandii nałożono tak wysokie podatki, tak że produkcja przeszła do podziemi. Dzięki temu do dziś zachowały się tradycyjne sposoby destylacji i receptury.

Whisky stała się popularna na świecie dopiero w XIX wieku wskutek zdjęcia podatków oraz wskutek klęski mszyc, która podkopała produkcję koniaku we Francji. Niestety prohibicja w USA zniszczyła wytwórców whisky w Irlandii. Po zakończeniu prohibicji w USA głównymi producentami whisky stali się Szkoci. Obecnie whisky produkuje się głównie w Szkocji i w USA.

Czy z whisky robi się dobre drinki?

Niektórzy uważają, że rozcieńczanie whisky to niemal świętokradztwo. Inni zaś uznają mocne alkohole za niesmaczne i wolą je pić z dodatkami. Najbardziej klasycznym sposobem picia whisky jest dodanie wody sodowej. Znawcy tematu twierdzą, że jeśli już rozcieńczać whisky to najlepsze jest właśnie połączenie z wodą gazowaną. Dzięki temu, że napój staje się bardziej rozcieńczony, związki aromatyczne, zawarte w whisky, uwalniają się i są bardziej wyczuwalne.

Najbardziej klasyczne, dobre połączenie stanowi whisky i coca cola. Ponadto smaczne drinki powstają przez połączenie whisky z sokami owocowymi. Jednak znawcy przestrzegają, że muszą to być soki świeże i bezpośrednio wyciskane. Cukier zawarty w gotowych sokach kartonikowych zmienia i osłabia smak whisky, która wskutek tego staje się nijaka.

Dobry przepis na smaczne drinki pozwala na użycie likierów, syropów owocowych i ziołowych. Nie tylko coca cola stanowi świetne połączenie z whisky. Prosty i smaczny drink z whisky można również zrobić dodając inne napoje gazowane, jak sprite, tonik czy 7up.

Najpopularniejsze drinki na bazie whisky:

  • whisky sour,
  • kawa po irlandzku,
  • manhattan.

Najciekawszy drink z whisky - kawa po irlandzku

Z whisky robi się najczęściej mocne napoje. Jednym z najciekawszych drinków na bazie whisky jest kawa po irlandzku. Przepis na ten napój powstał na lotnisku w Irlandii, gdzie pasażerowie oczekujący na lot dostali rozgrzewającą kawę z dodatkiem whisky. Amerykański dziennikarz, któremu ten napój zasmakował, zabrał przepis do USA i namówił lokalnego barmana do włączenia go do karty drinków.

Kawa po irlandzku to napój prosty i łatwy do zrobienia. Wystarczy zaparzyć kawę, posłodzić i dodać do niej whisky. Uzupełnieniem jest bita śmietaną, którą umieszcza się na szczycie szklanki, tak aby napój się nie wymieszał. Ten pyszny napój pije się w specjalnej szklance z uchem. Według zasad, nie należy mieszać bitej śmietany z kawą przy pomocy łyżeczki, ani zjadać bitej śmietany najpierw. Bita śmietana stopniowo miesza się z kawą i sprawia, że napój nabiera delikatnego smaku. Kawę po irlandzku warto wypić od razu po zrobieniu, gdy jest świeża i gorąca.

Manhattan - kultowy drink z whisky

Przepis na ten napój jest tak prosty, że bez trudu zrobisz kultowy drink w domu. Wystarczy przygotować whisky, wermuth i aromatyczną, gorzką wódkę angosturę. Angostury dodaje się tylko 2 - 3 krople. Składniki wlewamy do shakera, dodajemy kostki lodu i mieszamy.

Manhattan po raz pierwszy zrobiono w USA w XIX wieku, zaś na temat jego powstania istnieje sporo legend. Kiedyś uchodził on za mocny drink wyłącznie dla mężczyzn. Co ciekawe, wypromowała go Marilyn Monroe w filmie “Pół żartem, pół serio”.

Podobnym drinkiem z angosturą jest koktajl Old Fashioned, gdzie zamiast wermutu dodaje się syrop cukrowy. Dodaje się do niego również startą skórkę z pomarańczy. Warto pamiętać, aby pomarańczę dokładnie umyć, gdyż owoce ze sklepu są spryskane preparatem grzybobójczym.

Whisky sour - klasyczny przepis na drink z whisky

Whisky sour to jeden z najstarszych przepisów na koktajl z whisky. Według niektórych źródeł powstał on jeszcze w XIX wieku w USA. Historia tego koktajlu jest długa, zaś receptura przechodziła wiele zmian. Prawdopodobnie napój ten powstał dla marynarzy, którym podawano do picia rum z wodą, sokiem z cytryny i cukrem. Wynikało to z faktu, że woda psuła się w czasie długich rejsów. Natomiast cytryny i cukier zapewniały dawkę witaminy C i glukozy. Później rum zamieniono na różne rodzaje whisky, według upodobań konsumenta. Cukier zamieniono na syrop cukrowy, który łatwiej się rozpuszcza. Robienie i podawanie tego drinku o nieco kwaśnym smaku to sztuka. Barman robi drink na oczach klienta, pytając go o kolejne dodatki.

Klasyczny przepis na whisky sour wymaga wymieszania whisky z sokiem z cytryny i syropem cukrowym. Drink podaje się w małej szklance z grubym dnem oraz z kostkami lodu. Sok z cytryny lub limonki musi być świeżo wyciśnięty. Zamiast syropu cukrowego, można dodać zwykły cukier. W niektórych przepisach podaje się dodatek łyżeczki białka z jajka, dzięki czemu napój jest bardziej kremowy. Niekiedy dodaje się również kilka kropli angostury.

Przepis na prosty drink z whisky

Jeśli chcemy przyrządzać drinki w domu, dobrym pomysłem jest posiadanie shakera, który nie jest drogi i pozwala na zachowanie aromatu trunków. Aby zrobić najprostszy drink z whisky na imprezę lub spotkanie ze znajomymi, wystarczy dodać do szklanki kostki lodu, wlać whisky i uzupełnić całość coca colą. Jednak nie jest to jedyne połączenie. Tworzenie drinków z whisky to sztuka i warto znać warianty połączeń smakowych. Whisky dobrze komponuje się z innymi alkoholami. Aby uzyskać nieco goryczki, dodajemy kilka kropli gorzkiej wódki angostury. Whisky możemy również połączyć z likierami, czerwonym winem, szampanem czy martini.

Bardzo prosty drink powstaje z połączenia whisky z likierem Triple sec i świeżo wyciśniętym sokiem pomarańczowym. Ciekawe połączenie stanowi sok jabłkowy z dodatkiem soku z cytryny, syropu cukrowego i skórki z pomarańczy. Jeśli lubimy drinki z whisky warto zaopatrzyć się w sokowirówkę lub wyciskarkę do owoców, aby móc robić świeżo wyciśnięte soki. Zimą na bazie whisky robimy rozgrzewający gorący napój. Do whisky dolewamy gorącej wody, dodajemy cynamon i goździki, sok z cytryny i łyżkę miodu.

Drink z whisky - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto