Jedz i nie tyj — sposoby na „odchudzenie” naleśników

Naleśniki są smaczne same w sobie, jeśli dobrze się je przyrządzi
Naleśniki można przygotować tak by były smaczne i małokaloryczne, fot. shaiith
ikona podziel się
Opublikowano: 16.03.2024 r., 7:06 | Autor: Ewa Cierpiał
Naleśniki to smaczny i pożywny obiad, który kochają dzieci i osoby dorosłe. Często kojarzone są jednak, z tym, że nie nadają się do spożywania podczas diety odchudzającej. Nic bardziej mylnego! Wystarczy kilka drobnych zmian, by nawet podczas redukcji cieszyły podniebienie.
Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Tłuszcz
  2. Cukier
  3. Nabiał

Tłuszcz

Naleśniki trzeba usmażyć, więc, aby na pewno się udały i nie przywarły do patelni, konieczny jest tłuszcz. W przypadku redukcji masy ciała należy zwracać uwagę na to, ile tłuszczu dodaje się do dań.

Dlatego też przygotowując naleśniki, dodaj tłuszcz do ciasta, a nie bezpośrednio na patelnię. Wystarczy 1 - 2 łyżki oleju roślinnego lub rozpuszczonego masła do ciasta, aby mieć pewność, że naleśnik nie przywrze do powierzchni patelni.

Dodając tłuszcz na patelnię, bardzo łatwo dodać go za dużo, a smażone naleśniki „wciągają” użyty tłuszcz. Dodając 1 - 2 łyżki tłuszczu do ciasta, dodasz tylko ok. 80 - 160 kcal. Wlewając tłuszcz na patelnię, ta ilość kilokalorii może być nawet kilkukrotnie większa!

Cukier

Nie dodawaj cukru do naleśnikowego ciasta. Przede wszystkim zmniejszysz ryzyko przypalenia się naleśników, ponieważ cukier w wysokiej temperaturze lubi się szybko spalać, przez co naleśniki zyskują gorzki posmak.

Kolejna sprawa to oczywiście kilokalorie. Jedna łyżeczka cukru dostarcza ok. 20 kcal, a niektóre przepisy sugerują, by dodać cukru znacznie więcej. Takie odchudzenie naleśników przyczyni się również do tego, że będą miały niższy indeks i ładunek glikemiczny.

Jeśli przygotowujesz farsz do naleśników np. z twarożku i chcesz, aby był słodki, to wymień cukier na słodzik np. erytrol, ksylitol lub stewię. Takie słodziki nie dostarczają kilokalorii, równocześnie nadając pożądanego słodkiego smaku.

Naleśniki z serem i rodzynkami są najsmaczniejsze
Naleśniki z twarożkiem to obiad bogaty w zdrowe źródło białka, fot. Nelea Reazanteva

Nabiał

Ciasto na naleśniki przygotuj z dodatkiem chudszego mleka np. 1,5 – 2% tłuszczu, zamiast standardowego 3,2%. W ten sposób, używając 1 szklanki mleka do ciasta, możesz „zaoszczędzić” ok. 30 kcal, nie wpływając na smak czy konsystencję całych naleśników.

Jeśli przygotowujesz twarożkowy farsz wybierz twaróg chudy lub półtłusty zamiast twarogu tłustego. Taka zamiana również pozwoli zmniejszyć ci kaloryczność gotowych już naleśników. Jeśli chcesz, by twarożek był kremowy, to dodaj do niego jogurt naturalny zamiast śmietany, w ten sposób również cały twarożek będzie miał mniej tłuszczu a tym samym kilokalorii.

Przygotowanie naleśników z takimi mniej kalorycznymi zamiennikami i z tłuszczem dodanym do ciasta zamiast na patelnię to super rozwiązanie, jeśli dbasz o swoją masę ciała.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto