Woda z cytryną nie odchudza? Musisz to wiedzieć

Z przodu znajduje się dzbanek oraz szklanka z wodą i plastrami cytryny oraz metr krawiecki. W tle jest widoczna kobieta.
Woda z cytryną odchudza czy nie? Sprawdź, co warto wiedzieć, fot. ArtSys
ikona podziel się
Opublikowano: 19.01.2024 r., 7:00 | Autor: Paulina Lipińska
Chcesz schudnąć i szukasz dobrego sposobu na przyspieszenie procesu? Pojawiły się doniesienia, że picie wody z cytryną to super pomysł na odchudzanie. Czy aby na pewno? Z tekstu dowiesz się, czy i jaki wpływ na redukcję masy ciała ma wypijanie wody z cytryną. Sprawdź, na co pomaga oraz na co może ewentualnie szkodzić.

Sok z cytryny a wpływ na glikemię

Według przeprowadzonych w 2021 r. badań spożywanie soku z cytryny do posiłku bogatego w skrobię wpływa na zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Jak najbardzie j jadłospis diety insulinowej może być wzbogacony o sok z cytryny.

Zwykle jednak słyszało się o tym, by pić wodę z cytryną rano na czczo. Sok z cytryny zawiera pektyny. One zapewniają większą sytość. Jeśli wypijesz wodę z cytryną przed posiłkiem, poczujesz się bardziej najedzony i nie będziesz miał potrzeby zjeść zbyt dużej ilości jedzenia.

W soku z cytryny znajdują się także terpeny, a dzięki nim pobudza się wydzielanie śliny. W konsekwencji następuje lepsze trawienie pokarmów.

Wypływ na pracę jelit

Problemy z wypróżnianiem sprawiają, że odchudzanie nie jest proste. By łatwiej było redukować masę ciała, warto się pozbyć tego problemu.

Jeżeli doskwierają ci problemy z zaparciami, woda z cytryną jest dobrym sposobem, by przyspieszyć perystaltykę jelit. Przygotuj sobie więc wodę z cytryną i wypij ją najlepiej na czczo. Dzięki temu uda się zmniejszyć problem zaparć, jelita się oczyszczą, a brzuch stanie się bardziej płaski.

Warto przeczytać: Dieta przy zaparciach - produkty, przepisy, porady dietetyka, efekty

Warto czy nie warto?

Na koniec należy wspomnieć, że picie wody z cytryną uszkadza szkliwo zębów. Regularne picie takiego napoju powoduje erozję szkliwa, a jest ona nieodwracalna. Można w pewnym stopniu zapobiegać niszczeniu zębów poprzez picie wody z cytryną przez słomkę.

By skutecznie schudnąć, należy stosować odpowiednio zbilansowaną i racjonalną dietę, a także prowadzić aktywny tryb życia. Te dwa czynniki są niezwykle istotne w utrzymaniu masy ciała. Picie wody z cytryną może pomóc obniżyć poziom glukozy w krwioobiegu, czy poprawić pracę jelit. Nie ma ona jednak takich właściwości, które sprawią, że schudniesz bez żadnego wysiłku.

Jeżeli będziesz pić wodę z cytryną, ale każdego dnia bilans energetyczny będzie przekraczany, nie osiągniesz żadnych efektów w odchudzaniu.

Źródła:

  • Lemon juice, but not tea, reduces the glycemic response to bread in healthy volunteers: a randomized crossover trial, Daniela Freitas, François Boué, Mourad Benallaoua, Gheorghe Airinei, Robert Benamouzig, Steven Le Feunteun, Eur J Nutr, 2021 Feb;60(1):113-122.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto