Jedzenie "na mieście" a odchudzanie - czy da się to połączyć?

Jedzenie na mieście z przyjaciółmi
Nie trzeba odmawiać sobie jedzenia na mieście podczas odchudzania, fot. djile
ikona podziel się
Opublikowano: 26.06.2024 r., 15:15 | Autor: Ewa Cierpiał
Brak czasu, podróże lub chęć spróbowania czegoś nowego powoduje, że decydujemy się wybrać jedzenie poza domem. Jednak nie musisz już martwić się o to, co wybrać, aby posiłek był na pewno sycący, smaczny i zdrowy. Stosując tych kilka wskazówek podczas jedzenia poza domem, zadbasz o swoje zdrowie i masę ciała, a jedzenie w podróży, delegacji lub w leniwe dni nie będzie cię już przerażać.

Wybierz dobre miejsce z dobrym jedzeniem

Przede wszystkim decydując się na jedzenie „na mieście” nie wybieraj standardowych restauracji typu fast-food. Miejsca serwujące smażone w głębokim tłuszczu produkty, szybkie i słabe jakościowo produkty nie będą najlepszym wyborem.

Prawdopodobnie ich cena może być kusząca, jednak często wiąże się to z używaniem przez kucharzy produktów, których prawdopodobnie nie użyłbyś we własnej kuchni.

Jeśli marzy ci się burger, stek lub kurczak wybierz miejsce, które specjalizuje się w takim produkcie i nie jest ono fast-foodem. Dzięki temu masz pewność, że użyte produkty będą na pewno dobrej jakości.

Wybierając miejsce z bogatym menu, sięgaj po produkty, które będą przygotowane w inny sposób niż smażenie – np. grillowane, pieczone lub gotowane. To sprawi, że danie będzie mniej tłuste.

Pamiętaj o dodatkach, choć o niektórych niekoniecznie

Wybierając się na posiłek poza domem, zwróć uwagę na dodatki, jakie wybierasz do dania. Przede wszystkim nie zapominaj o warzywach, które powinny być stałą częścią zdrowej diety. W formie surówki, gotowane, grillowane lub pieczone dodatkowo zapewnią ci witaminy i składniki odżywcze, bez zbędnych kilokalorii.

Jeśli lubisz pić coś podczas jedzenia, to sięgaj po napoje, które nie dostarczą dodatkowych kalorii – woda, czarna kawa, herbata czy napoje light lub zero. Jeśli chcesz orzeźwić się owocowym smakiem, sięgnij po świeżo wyciskane soki lub lemoniady, jednak wcześniej upewnij się, czy nie są przygotowane na bazie gotowego syropu.

Zamawiając dania z sosem, poproś o podanie sosu osobno. Częstym zabiegiem jest obfite polewanie mięs, sałatek lub ryb sosem, przez co danie staje się znacznie bardziej kaloryczne. Takie osobne zaserwowanie pozwoli ci cieszyć się pełnią smaku dania, jednak będziesz mieć kontrolę nad ilością tłuszczu.

Zaplanuj

Wybierając się do restauracji, często idziemy już z lekkim uczuciem głodu. Jeśli w danym miejscu od wejścia czujesz przyjemne aromaty, to prawdopodobnie zamówisz więcej, niż ostatecznie będziesz w stanie zjeść. Pracujące na najwyższym poziomie ślinianki zachęcą do wzięcia zupy, drugiego dania i deseru z dodatkiem ulubionego napoju.

Pamiętaj, że nie musisz zamawiać wszystkiego od razu. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie zjeść wszystkiego, a poczucie konieczności zapłaty sprawi, że jakimś cudem upchniesz wszystko w żołądku, również w tym „drugim na deserek”.

W taki sposób bardzo łatwo zjesz za dużo, a tym samym po posiłku zamiast zadowolenia pojawi się uczucie ciężkości i złego samopoczucia.

Jeśli do restauracji idziesz, aby zjeść obiad – to wybierz najpierw danie obiadowe, a dopiero po skończeniu posiłku (jeśli nadal będziesz czuć niedosyt) domów deser.

Restauracje zamiast fast-foodów
Wybieraj fajne miejsca, zamiast fast-foodów, fot. Hihitetlin

7 kroków do zdrowej diety "na mieście"

  • Wybieraj fajne miejsca, zamiast fast-foodów.
  • Zwróć uwagę na sposób przygotowania dania.
  • Nie zapominaj o warzywach.
  • Poproś, aby sos był podany oddzielnie.
  • Wybieraj napoje bez cukru lub takie dobrej jakości.
  • Nie zamawiaj wszystkiego na raz.
  • Ciesz się jedzeniem, próbuj i eksperymentuj. Świat kulinariów jest naprawdę ogromny!
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto