Jedzeniowy savoir-vivre, czyli co może cię zaskoczyć podczas dalekich podróży

Podróże to nie tylko kilometry, ale również smaki i zapachy
Podróże kształcą - to wiadomo nie od dziś. Poznanie odległych kultur i zachowań pomaga nam dużo lepiej widzieć i rozumieć otaczający nas świat, fot. Nattakorn
ikona podziel się
Opublikowano: 21.04.2024 r., 19:16 | Autor: Ewa Cierpiał
Podróże zagraniczne to nie tylko możliwość poznania nowych kultur i krajobrazów, ale także szansa na odkrycie różnic w kwestiach savoir-vivre, zwłaszcza przy stole. Nawet dla doświadczonych podróżników niektóre zachowania mogą być zaskakujące. A jednak każdy z nas lubi być postrzegany jako osoba dobrze wychowana. Dlatego poznaj kilka zachowań, którymi docenisz lokalnych kucharzy, a które nam Polakom nie mieszczą się w głowie.
Z tego artykułu dowiesz się:
 1. Europa
 2. Ameryka i Afryka
 3. Azja
 4. Podsumowanie

Europa

Choć Polska należy oczywiście do Europy, to zasady podczas jedzenia, które występują u nasz kontynentalnych sąsiadów, mogą być dla nas sporym zaskoczeniem.

Będąc w Niemczech i Francji pamiętaj, że nie należy kroić liści sałaty, w przygotowanej przez kucharza sałatce. Liście staraj się nawijać na widelec lub nawet kilkukrotnie nabić je na ząbki, tak by kęs zmieścił się do twoich ust. Nie chcesz przecież ubrudzić się sałatkowym sosem i narażać się na zaskoczone spojrzenia.

Dodatkowo będąc we Francji, pamiętaj o złotych zasadach dotyczących pieczywa. Pieczywa nigdy nie odkładaj na talerz, lecz na stół. Staraj się również kłaść je w taki sposób, by wierzch był skierowany ku górze. Z tym zachowaniem łączy się przesąd dotyczący nieszczęścia, gdy odłożysz pieczywo odwrotnie.

Kultura jedzenia we Włoszech to zupełnie inny poziom delektowania się posiłkami. Obowiązkowa przerwa w trakcie dnia na lunch pozwala spożywać posiłki powoli i z prawdziwą rozkoszą. Jednak będąc we włoskiej restauracji, nigdy nie proś o dodatkowy ser do posypania dania. Takie zachowanie może być niegrzeczne w stosunku do kucharza, który uzna, że źle wykonał swoją pracę, a danie jest po prostu niesmaczne. Dodatkowo Włosi mogą poczuć się urażeni, że nie znasz ich lokalnych dań.

Będąc w Hiszpanii lub Portugalii, nie spotkasz na stołach zestawu przypraw takich jak sól i pieprz. Choć w polskich restauracjach jest to na porządku dziennym, tak w tych krajach samodzielnie doprawianie dań może być odebrane jako brak szacunku dla kucharza i jego zdolności.

W Hiszpanii również nie należy popijać zupy lub ośmiornicy wodą. Dużo lepszym wyborem będzie sok lub wino, co szczególnie docenią starsi mieszkańcy tego kraju.

Zostając przy temacie wina, to będąc w Gruzji, nie należy się nim delektować. Znaczniej bardziej mile widziane jest wypicie duszkiem całego kieliszka. Szczególnie jeśli ma to miejsce po wzniesieniu toastu. Na zdrowie!

Ameryka i Afryka

Będąc w Etiopii lub Maroko nie spodziewaj się, że dostaniesz swój talerz. W tych krajach spożywanie posiłków odbywa się przy jednym, dużym wspólnym naczyniu. Jedzenie odbywa się za pomocą dłoni, dlatego nie uświadczysz w tych krajach widelca. Pamiętaj jednak, by nabierać kęsy w taki sposób, aby dłonie nie dotknęły ust. Chyba że więcej nie zamierzasz sięgać do wspólnego talerza.

Jedzenie kusi nas nie tylko swoim wyglądem i smakiem, ale również aromatem. Jednak odbywając podróż do Burkina Faso, pamiętaj, by nie wąchać podanych ci potraw. Dla gospodarzy może to być sygnał, że nie wierzysz w to, że użyte produkty są na pewno świeże.

Jeśli po podróży do Etiopii lub Maroko trafisz do Chile, to możesz mocno się zdziwić. W tym kraju jedzenie czegokolwiek rękami jest niedopuszczalne. Tutaj nawet pizza czy frytki koniecznie muszą być spożywane z użyciem noża i widelca. Warto o tym pamiętać, by nie narażać się na zdegustowany wzrok tubylców.

W Meksyku sprawa jest nieco mniej skomplikowana. W tym kraju jedynie taco nie powinno być spożywane z użyciem sztućców. Przede wszystkim dlatego, że jest to po prostu niewygodne i wygląda dość zabawnie.

Nakładanie jedzenia dłonią na swój talerz jest wskazane w wielu krajach
Jedzenie z pomocą samych dłoni jest nieodłącznym elementem wielu kultur. Warto też wiedzieć, którą ręką powinno się jeść w danych krajach, fot. Anatta_Tan

Azja

Spożywanie dań wśród Chińczyków i Japończyków w ich rodzimym kraju może być prawdziwym szokiem, dla osób, które stosują zasady dobrego zachowania przy polskim stole. W tych krajach niezwykle mile widziane jest głośne siorbanie i mlaskanie. Dla kucharza to znak, że jego dania są naprawdę smakowite! I choć w Polsce odbierane jest to za absolutny brak kultury, to warto przełamać się, będąc w Azji i dołączyć do kakofonii przeróżnych dźwięków.

Warto również pamiętać o tym, by nie zjadać wszystkiego do ostatniego okruszka. Wskazane jest zostawienie niedojedzonego jedzenia. Dzięki temu gospodarz nie będzie miał poczucia przygotowania zbyt małej ilości jedzenia dla swoich gości.

Będąc w Chinach, nie uświadczysz w restauracjach noży ani widelców (chyba że jest to restauracja typowo turystyczna). W tym kraju dania spożywa się z pomocą pałeczek, którymi też nie należy bezmyślnie machać. A już na pewno nie należy nabijać nań jedzenie, czy wbijać je w miseczki z ryżem. Dużym nietaktem jest również mieszanie pałeczkami w daniu, w celu znalezienia najlepszych kąsków czy też oblizywanie pałeczek. Takie zachowania może szczególnie obrazić Japończyków.

Jeśli jesteś osobą leworęczną, a marzy ci się podróż do Indii lub Środkowego Wschodu to możesz mieć nie lada kłopot. W tych krajach lewa ręka uznawana jest za „nieczystą” i niehigieniczną, ponieważ używana jest podczas korzystania z toalety. Dlatego na południu Indii zakazane jest nawet dotykanie talerza lewą ręką.

Podróżując do Kambodży, pamiętaj, że możesz zacząć spożywać swój posiłek dopiero wtedy, gdy zrobi to najstarsza wśród biesiadników osoba. Związane jest to przede wszystkim z ogromnym szacunkiem dla osób starszych w azjatyckiej kulturze.

Podsumowanie

Podróżowanie i odwiedzanie obcych krajów jest niezwykle ważnym elementem życia. Dzięki temu możemy poznać kulturę, tradycje i zachowania innych osób. I choć nie wszystkie zachowania są zgodne z naszymi zasadami, to będąc na obczyźnie, należy szanować tradycje obcych nam kultur.

To pozwoli nam jeszcze bardziej poznać i zrozumieć pewne zachowania spotykanych na naszej drodze ludzi.

A jeśli ktoś wam zwróci uwagę w Polsce, że mlaszczecie, to zawsze możecie powiedzieć, że szykujecie się w podróż do Chin.

Źródła:

 • https://szpilkiwplecaku.pl/zwyczaje-przy-stole-ktore-zaskakuja-podczas-egzotycznych-wakacji/
 • https://karczmagalicyjska.pl/zwyczaje-przy-stole-w-roznych-czesciach-swiata/
 • https://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114620,21703583,nietypowe-zasady-zachowania-przy-stole-z-europejskich-krajow.html
 • https://justhealth.pl/pl/2017/07/08/kuchnie-i-kultury-swiata-czyli-ciekawostki-zewszad/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto