Trzy widelce, cztery noże? Co do czego to wszystko służy?

Nóż, widelec, łyżka to podstawa, ale warto dopasowywać sztućce do dań
Choć w domu używamy głównie jednego rodzaju sztućców, jednak warto znać również inne rodzaje sztućców, fot. Pixel-Shot
ikona podziel się
Opublikowano: 22.04.2024 r., 12:49 | Autor: Ewa Cierpiał
Sztućce są nieodłącznym elementem spożywania i przygotowywania potraw w naszej kulturze. Jednak czy na pewno występuje tylko widelec, łyżka i nóż? Poznaj różne rodzaje sztućców, które spotkać możesz nie tylko w eleganckich restauracjach.

Widelce

Choć większość z nas ma w domu tylko jeden rodzaj widelców (ewentualnie z różnych kompletów), to jednak okazuje się, że spotkać można różne jego rodzaje, z czego każdy służy do spożywania innych produktów czy potraw.

Będąc w restauracji, najprostszą wskazówką jest stosowanie sztućców według tego, jak są ułożone przy talerzu. Położony najbardziej na zewnątrz widelec i nóż będą służyły do zjedzenia przystawki. Odróżnić je można przede wszystkim po tym, że są widocznie mniejsze od zestawu służącego do spożywania drugiego dania.

Jednak i przy drugim daniu możemy mieć nie lada wyzwania. Ponieważ widelec przeznaczony do spożywania steków będzie wyróżniał się tym, że będzie trójzębem. To zdecydowanie ułatwia nabijanie nań mięsa.

Podczas spożywania deserów (najczęściej ciast lub ciasteczek) przydatny okaże się mały widelczyk, które też coraz częściej pojawiają się w naszych domowych zastawach.

Noże

Podobnie jak w przypadku widelców, noże do przystawek będą mniejsze niż ich obiadowi kuzyni, ale poza tym nie będzie znaczących różnić.

Nieco większym zaskoczeniem może okazać się wygląd noża do steków i do ryb. Do tych mięs dostaniemy zupełnie inny rodzaj noży, które są nie do pomylenia. Noże do steków mają zupełnie inne ostrze – spiczasto zakończone z bardzo widocznymi ząbkami na krawędzi. To oczywiście ma ułatwić krojenie dość twardego mięsa, jakim są właśnie steki.

Dużym zaskoczeniem może okazać się nóż do ryb, który absolutnie nie jest ostry, a kształtem przypomina łopatkę. Związane jest to przede wszystkim, że mięso ryb jest dość miękkie i nie wymaga użycia siły i krojenia. Natomiast nóż do ryb ma przede wszystkim ułatwić oddzielanie mięsa od skóry czy ości.

Inaczej będzie też wyglądał nóż przeznaczony do smarowania pieczywa masłem. Będzie on mniejszy, bez ostrych krawędzi i okrągło zakończony, co ułatwia nabieranie masła.

Widelec do steków ma trzy zęby, a nóż jest zakończony piłką
Do steków przeznaczone są specjalne sztućce, które ułatwiają rozdrabnianie mięsa, fot. nadianb

Łyżki i łyżeczki

Tutaj również możemy zauważyć pewne różnice w kształcie udostępnionych nam łyżek. Otóż rozróżnić można łyżki do zup krem i do standardowych zup. Mają one zupełnie inaczej zbudowane główki. W naszych domach najczęściej posiadamy łyżki z podłużnię zakończoną, nieco płytką główką, która właśnie idealnie nadaje się na zbieranie z niej kremowej konsystencji zupy.

Natomiast do zup bardziej tradycyjnych, w których obecne są kawałki m.in. warzyw, główka będzie bardziej okrągła i głębsza, co ułatwia nabieranie kawałków.

Odrębnym tematem są łyżeczki serwowane do napojów i deserów. Łyżeczki w restauracjach podaje się najczęściej do lodów czy kremów, dużo rzadziej powinny być stosowane do ciast, szczególnie o bardziej zbitej i twardej konsystencji.

W zależności od tego, jaką kawę zamówimy, tu również otrzymamy inaczej wyglądające łyżeczki. Do kawy latte, podawanej w wysokiej szklance dostaniemy małą łyżeczkę z bardzo długim trzonkiem. To oczywiście ma nam ułatwić równomierne wymieszanie napoju. Proporcjonalnie do kawy espresso, podawanej w małej filiżance przypominającej często dosłownie i w przenośni naparstek dostaniemy znacznie mniejszą łyżeczkę, która będzie pasowała do mini kompletu filiżanki i spodka.

Jak odłożyć sztućce by nikogo nie urazić?

Choć wiele osób o tym nie wie lub zapomina, ułożenie sztućców po spożyciu posiłków nie jest bez znaczenia. W zależności od tego, jak ułożymy widelec i nóż na naszym talerzu, możemy dać znać obsłudze czy będziemy kontynuować jedzenie lub, czy dana potraw nas zadowoliła.

Jeśli podczas jedzenia potrzebujecie chwili przerwy, bez ryzyka, że wasz talerz zostanie uprzątnięty, to ułóżcie nóż i widelec w taki sposób, aby przecinały się one (jedno na drugim) lub stykały nieco powyżej środka talerza. To znak, że za chwilę będzie kontynuować konsumpcje.

W przypadku gdy skończycie już jedzenie, wystarczy ułożyć na talerzu obok siebie nóż i widelec. Nie ma tu zależności czy będzie to ułożenie na wprost od waszej osoby, czy nieco pod skosem.

Jeśli chcecie docenić kucharza i jego starania ułóżcie nóż i widelec a taki sposób, aby dolne zakończenie sztućców było po lewej, a główki sztućców po prawej stronie talerzy. To będzie wyraźny znak waszego zachwytu.

Jednak gdy danie niekoniecznie przypadnie wam do gustu, to tutaj również rozróżniamy niezwykle widoczny znak, którego nie da się z niczym pomylić. Wówczas ułóżcie sztućce w taki sposób, aby przecinały się one na waszym talerzu w taki sposób, że ostrze noża włożone jest pomiędzy zęby widelca. Takie ułożenie nie jest nigdy przypadkowe.

Jaki najczęstszy błąd ty popełniasz?
Zasady ułożenia sztućców po skończeniu posiłków mogą nam pomóc mniej się stresować, fot. Alex Strelnikov

Podsumowanie

Odpowiednia wiedza na temat etykiety i zachowań pomaga uniknąć krępujących sytuacji. Tym samym ze spokojną głową można cieszyć się pięknymi miejscami i pysznymi smakami.

Wybierając się do restauracji eleganckiej czy też po prostu typu fast-food warto wiedzieć, jak się zachować, aby nie narażać się na zastanawiające spojrzenia innych osób i to takie w niezbyt pozytywnej wersji.

I warto pamiętać, że odpowiednia znajomość m.in. sztućców to nie tylko nauka służąca rodzinie królewskiej. W końcu nigdy nie wiadomo, co się nam w życiu może przytrafić.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto