Jak dbać o ściereczki kuchenne by nie zagrażały naszemu zdrowiu?

Ściereczki kuchenne mogą być nie tylko użyteczne, ale także stanowić ozdobę naszej kuchni.
Ściereczki kuchenne wymagają dobrego zadbania, aby były dla nas bezpieczne. Sprawdź, czy dobrze to robisz, fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 24.01.2024 r., 7:00 | Autor: Ewa Cierpiał
Ściereczki kuchenne to nieoceniony i obowiązkowy atrybut w każdej kuchni. Mokre ręce? Wytrzyj je w ściereczkę! Chcesz odcedzić ziemniaki tak, by zostały w garnku? Przytrzymaj pokrywkę ściereczką. Wyciągasz gorące ciasto z piekarnika? Z użyciem ściereczki na pewno nie poparzysz rąk! Jak więc o nie dbać, by zawsze były czyste i pachnące?

Jak często pierzesz swoje ściereczki?

Ściereczki kuchenne powinny być wymieniane codziennie. Głównie dlatego, że jeśli używamy ich do wycierania rąk, blatów i warzyw to zostają na nich resztki jedzenia, które są doskonałą pożywką dla bakterii. Jeśli jednak używamy ściereczki sporadycznie, a w międzyczasie dbamy o to, by dobrze wyschła, to możemy ją prać co 2-3 dni.

Im dłużej używamy jednej ściereczki, tym większe prawdopodobieństwo bardzo nieprzyjemnego zapachu, który łatwo osadza się na innych powierzchniach i dłoniach.

Pranie z octem

Ściereczki bawełniane, najczęściej używane w naszej kuchni, najlepiej prać w pralce w temperaturze nie niższej niż 60 st. C. Najlepiej, aby temperatura prania dochodziła do nawet 90 st. C., co da największą pewność usunięcia chorobotwórczych bakterii. Podczas prania nie używaj płynu do zmiękczania tkanin, ponieważ powoduje on, że ściereczki stają się mniej chłonne. Zamiast płynu dodaj ocet, dzięki czemu pozbędziesz się brzydkich zapachów i zmiękczysz ścierkę bez wpływu na jej chłonność.

Gotowanie jak za starych, dobrych czasów

Nasze babcie nie miały pralki, jednak równie dobrze dbały o czystość swoich kuchennych ściereczek. Kluczem do sukcesu było ich gotowanie! Choć często jesteśmy zajęci, warto poświęcić 20 minut na przeprowadzenie takiego gotowania. Wystarczy duży garnek napełnić wodą i dodać do niego szklankę sody oczyszczonej, płyn do mycia naczyń i szklankę octu. W takiej mieszance gotuj ścierki przez 20 minut. Po tym czasie odciśnij je (gdy wystygną) i upierz w pralce. To spowoduje, że znikną wszystkie plamy, które od lat spędzają ci sen z powiek. Choć w tym miejscu warto również pamiętać, że „żywotność” ścierki kuchennej to nie więcej niż rok. Dlatego warto przynajmniej raz w roku udać się do sklepu po nowe, eleganckie ściereczki.

Gotowanie ścierek sprawdzi się wyłącznie w przypadku tych zrobionych z bawełny. Jednak jeśli używasz w swojej kuchni również  ściereczek z mikrofibry to pamiętaj, że ich nie pierze się w temperaturze wyższej niż 40 stopni. Najlepiej do prania używać specjalnych płynów do prania mikrofibry i absolutnie nie wolno stosować płynu do zmiękczania tkanin. Takie użycie może spowodować, że ścierka straci swoją chłonność.

Kokarda ze ściereczek

Jeśli masz już pewność, że twoje ściereczki kuchenne lśnią czystością, to koniecznie musisz je wyeksponować! W jaki sposób? Oczywiście zrobić z nich kuchenną ozdobę! Co prawda ten viralowy lifehack pojawił się w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ale na co dzień również polecam tak przyozdobić swoje miejsce służące do wyczarowania jedzeniowych cudów! Przekonaj się sam, jakie to proste.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto