Jak dbać o lodówkę, żeby dłużej cieszyć się smacznym jedzeniem?

Odpowiednie dbanie o czystość lodówki zapewnia dłuższą świeżość produktów w niej przechowywanych.
Jak dbać o lodówkę? Porady krok po kroku, fot. Andrey Popov
ikona podziel się
Opublikowano: 02.02.2024 r., 19:00 | Autor: Ewa Cierpiał
Każdy z nas ma w domu lodówkę. Przechowujemy w niej wiele produktów, chcąc zachować ich świeżość na dłużej. Jednak nieodpowiednie dbanie o półki, uszczelki i szuflady może spowodować, że jedzenie szybciej się zepsuje i rozwiną się chorobotwórcze bakterie. Sprawdź, czy dobrze dbasz o swoją lodówkę!

1. Nie czekaj

Lodówka służy przede wszystkim temu, aby wydłużać świeżość produktów. Ostatnio również stanowi element dekoracyjny  w naszych kuchniach. Wybierając lodówkę, często sprawdzamy jej pojemność, moc, zakres temperatur i to, czy ma opcje No Frost, które mają zapobiegać powstawaniu szronu w lodówce, a także zmniejszyć konieczność naszej kontroli jej wnętrza. To może spowodować, że zapomnimy o tym, że lodówkę również należy sprzątać i to dość często.

Są dwie czynności, które koniecznie musimy wykonywać regularnie. Pierwsza to wyrzucanie przeterminowanego jedzenia, a zwłaszcza takiego, które ma już na sobie ślady pleśni. Taki zabieg zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się jej na inne produkty i samą lodówkę. Dodatkowo, jeśli jakiś produkt pobrudzi półki lub szuflady, to niezwłocznie należy usunąć brud np. mokrą szmatką. Takie pozostałości, np. jogurtu, sosu, masła z czasem będą cięższe do usunięcia i mogą przyczynić się do powstania pleśni w lodówce i brzydkich zapachów.

2. Systematyczność

Lodówkę powinniśmy gruntownie sprzątać co 3-4 miesiące. To zapewni największe bezpieczeństwo, przechowywanej w środku żywności. Jeśli zabierasz się za dokładne czyszczenie, pamiętaj, aby wyjąć z niej wszystkie produkty. To pozwoli dokładnie wyczyścić każdy zakamarek.

Do mycia lodówki możesz użyć specjalnych gotowych środków lub zwykłej wody z octem i płynu do mycia naczyń. Płyn do naczyń odtłuści powierzchnie, a ocet dodatkowo zdezynfekuje. Jeśli z twojej lodówki da się wyciągnąć półki i szuflady, to umyj je pod bieżącą wodą np. w wannie i zostaw do wyschnięcia lub dokładnie wysusz czystym ręcznikiem papierowym.

Wnętrze lodówki wymyj dokładnie miękką szmatką, aby nie powstały zarysowania.

Najlepiej stosować przeznaczone, gotowe środki chemiczne do mycia lodówki lub czystą wodę z dodatkiem octu i płynu do mycia naczyń.
Jakie środki do czyszczenia lodówki?, fot. Firefly

3. Dbaj o temperaturę i uszczelki

Choć często nie zwracamy uwagi na to, jaką temperaturę pokazuje nasza lodówka, to również ma to duże znaczenie. Zbyt niska będzie powodowała zmrożenie produktów, przez co mogą stracić na wartości. Natomiast zbyt wysoka będzie przyczyniała się do szybszego psucia jedzenia. Upewnij się, że w twojej lodówce temperatura to 4 – 5 st. C.

Dobre uszczelki zapewniają dobrą i wydajną pracę twojej lodówki. Jeśli lodówka będzie nieszczelna, to ciepłe powietrze dostające się do środka będzie wpływało na jakość jedzenia, a także wzmożoną pracę całego mechanizmu. To niestety może się wiązać z większymi kosztami za prąd. Jeśli chcesz się upewnić, że uszczelki są w porządku, to włóż między drzwi i uszczelkę w lodówce kartkę papieru, a następnie zamknij drzwi. Jeśli z trudem udało ci się ją wyciągnąć to znak, że uszczelki są w porządku. Natomiast duża łatwość wskazuje na konieczność wymiany. Pamiętaj również, aby przecierać uszczelki wodą z octem lub środkiem do lodówki, bo na nich lubi gromadzić się kurz.

4. Sprawdzaj otwór odpływowy

Ten element lodówki ma za zadanie odprowadzać skraplającą się wodę. A produkty (szczególnie warzywa) lubią oddawać wilgoć podczas przetrzymywania w lodówce – kto przechowywał kiedyś np. marchewki w woreczku, ten widział te duże krople wody na folii.

Jednak często możemy zapomnieć, że odpływ należy kontrolować, czy się nie zatkał. Taka sytuacja może doprowadzić do powstawania przykrego zapachu.

5. Rozmrażanie

Jeśli posiadasz starszy model lodówki bez funkcji No Frost, to pamiętaj o konieczności jej rozmrożenia. Niska temperatura i wilgoć przyczynia się często do powstania warstwy lodu na ściankach. Jeśli jednak nazbiera się go za dużo (a wystarczy już grubość 5 mm) to będzie ona pobierać nawet o 10% prądu więcej niż bez takiej warstwy.

Źródła:

  • https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-dbac-o-lodowke-1539.html
  • https://www.kuchenny.com.pl/581-3-jak-czyscic-lodowke.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto