Czy twoja drewniana deska brzydko pachnie? Sprawdź, jak temu zaradzić!

Drewniana deska z pokrojonym na niej ciastem
Czy twoja drewniana deska brzydko pachnie?, fot. medialne-centrum.pl
ikona podziel się
Opublikowano: 17.01.2024 r., 15:00 | Autor: Ewa Cierpiał
Drewniane deski do krojenia są niezwykle popularne w naszych kuchniach. Służą krojeniu, a także serwowaniu potraw. W końcu, kto z nas nie tworzył nigdy tzw. deski serów dla gości lub na romantyczny wieczór filmowy? Ich użycie wymaga wiedzy, by były bezpieczne dla zdrowia i długo wytrzymały w nienaruszonym stanie.

Mam nową deskę i co dalej?

Drewniane deski są niezwykle dekoracyjnym elementem każdej kuchni. Jednak, by utrzymać je w doskonałym stanie, należy pamiętać o pewnej czynności, która zabezpieczy je przed zabrudzeniami i brzydkim zapachem. Zaraz po otwarciu deski przetrzyj ją suchą gąbką, aby usunąć ewentualne pozostałości pyłu czy drzazg. Pamiętaj, że gąbka nie może być wilgotna, aby uniknąć niepotrzebnego moczenia drewna. W kolejnym kroku wylej na deskę odrobinę oleju jadalnego i dokładnie rozprowadź go po całej powierzchni deski, łącznie z brzegami. Możesz do tego użyć suchej gąbki, ściereczki lub pędzelka. Pozostaw deskę na około godzinę, aby olej wsiąknął w deskę. Po tym czasie nadmiar wytrzyj suchym ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Tak przygotowana deska będzie mniej skłonna do wchłaniania cieczy, zapachów i barwników krojonych na niej produktów.

Tę czynność powtarzaj co 10-15 użyć. Dzięki temu zabiegowi deska na długo zachowa swój elegancki wygląd.

Sprawdź także TOP 10 akcesoriów, które muszą znaleźć się w twojej kuchni.

Nigdy nie jest za późno!

Jeśli zauważyłaś, że deska zaczyna wydzielać niezbyt przyjemny zapach, a do tego pozostały na niej ślady poprzednio użytych produktów spożywczych, to znak, że czas najwyższy dokładnie deskę wyczyścić. Taki nieprzyjemny zapach może sugerować, że zaczęły się na niej rozwijać bakterie, które są niebezpieczne dla zdrowia!

W pierwszym kroku umyj dokładnie deskę, z użyciem płynu do mycia naczyń i szczoteczki lub gąbki. Dokładnie spłucz powstałą pianę i pozostaw deskę do wyschnięcia na kilka godzin. W kolejnym kroku posyp deskę sodą oczyszczoną i skrop sokiem z cytryny. Używając wcześniej przekrojonej połówki cytryny, dokładnie wetrzyj sodę w deskę. Nie martw się, ten zabieg na pewno nie uszkodzi drewna, a im dokładniej to zrobisz, tym lepszy będzie efekt końcowy! Spłucz następnie powstałą pastę pod bieżącą wodą i powtórz czynność z drugiej strony deski.

Soda oczyszczona i sok z cytryny sprawią, że pozostałe na desce zapachy zostaną zneutralizowane. Dodatkowo cytryna działa bakteriobójczo i nadaje drewnu świeży zapach.

Opłukaną deskę wytrzyj do sucha i pozostaw do wyschnięcia. Następnie wetrzyj w nią olej, tak jak zalecaliśmy to zrobić po zakupie. Tak wyczyszczoną i zaimpregnowaną deską możesz spokojnie cieszyć się przez kilka kolejnych tygodni!

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto