Rodzaje noży kuchennych

  • Nóż kokosowy, nazywany również nożem Szefa Kuchni. Uniwersalny, najbardziej klasyczny nóż o długim ostrzu. Doskonały do wielu prac kulinarnych – od szatkowania, przez siekanie, aż po krojenie.
  • Nóż do filetowania ryb i mięs. Cienki nóż o bardzo elastycznym ostrzu. Świetny do precyzyjnych prac i przygotowania dań z najdelikatniejszym mięsem.
  • Nóż do chleba. Długi, ząbkowany i bardzo ostry. Doskonały nie tylko do chleba, ale także do bagietek, bułek i wypieków.
  • Nóż Santoku. Nazywany także tasakiem. Wyróżnia się bardzo ostrym, szerokim i płaskim ostrzem, które pozwala na precyzyjne i szybkie krojenie oraz siekanie warzyw lub owoców morza.
  • Nóż do owoców i warzyw. Klasyczny, uniwersalny nóż o krótkim ostrzu i wygodnej rękojeści.
  • Obieraczka lub nóż paringowy. Krótki nożyk z wygodnym uchwytem, umożliwiającym obieranie warzyw i owoców.
  • Nóż carvingowy. Długi, cienki nóż o wąskim ostrzu. Zwykle stosuje się go do krojenia steków oraz porcjowania dużych, trudnych do obróbki kawałków mięsa.
  • Nóż do sera. Długi, wąski nóż z dość elastycznym ostrzem. W środku znajdują się drobne dziurki, które ułatwiają krojenie, a następnie podawanie kawałków sera – również tych pleśniowych z tendencją do przyklejania i przywierania.
  • Nożyczki. Idealne do otwierania opakowań, cięcia ziół, ciasta francuskiego i suchego makaronu.

Z czego wykonywane są noże kuchenne?

Najpopularniejsza jest stal nierdzewna — odporna na korozję. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość łatwego czyszczenia oraz wyjątkowa trwałość, dzięki której nóż posłuży Ci na lata. Materiał ten jest również tani, przez co świetnie sprawdzi się wśród początkujących kucharzy.

Zaraz za nią plasują się noże ceramiczne, do których produkcji wykorzystuje się tlenek cyrkonu. Ostrza te są wyjątkowo twarde i ostre, ale także bardziej kruche niż noże ze stali. Warto więc delikatnie się z nimi obchodzić – tj. nie stosować silnych środków czyszczących.

Trzecim materiałem jest stal węglowa, która bardzo łatwo poddaje się ostrzeniu. Jej dużą wadą jest podatność na korozję, przez co wymaga odpowiedniej konserwacji.

Jakie noże wybrać?

Wybierając idealne noże do swojej kuchni, warto rozważyć je pod kątem:

  1. Dostępnego budżetu.
  2. Umiejętności kulinarnych.
  3. Przyszłych potraw, które serwować będziesz domownikom i gościom.

Może się okazać, że początkujący, domowi kucharze potrzebować będą wyłącznie dwóch, uniwersalnych noży do warzyw i mięsa. Natomiast przyszli szefowie kuchni, którzy chcą specjalizować się w filetowaniu, serwowaniu tatara oraz Carpaccio z buraka, zdecydowanie powinni sięgnąć po noże specjalistyczne, stworzone z myślą o konkretnych pracach kulinarnych i cukierniczych. Szeroki wybór noży, które będą wspierać Twoją pracę, dostępny jest na https://kitchenstore.pl/

ikona podziel się Przekaż dalej