Tych błędów podczas grillowania nie popełniaj!

Rodzina przy grillu na świeżym powietrzu
Wspólne grillowanie to świetny pomysł na spędzanie czasu. Warto to zrobić jednak bezpiecznie, fot. New Africa
ikona podziel się
Opublikowano: 28.04.2024 r., 9:12 | Autor: Ewa Cierpiał
Grillowanie to nieodłączny element spotkań z rodziną lub przyjaciółmi szczególnie podczas ciepłych, letnich wieczorów. Wtedy też spożywamy znacznie więcej produktów, które na tym grillu są przygotowane. Sprawdź jakich zasad musisz przestrzegać podczas grillowania, aby jedzenie było smaczne i zdrowsze dla ciebie i twoich najbliższych.

Brykiet czy węgiel?

Tradycyjnie grille muszą mieć coś, co da się łatwo spalać, tworząc ciepło do przygotowania mięs, serów czy warzyw. Najczęściej w sklepach spotkać można brykiet lub węgiel drzewny pakowane w papierowe worki. Który wybór będzie lepszy?

Brykiet to jeden z najbardziej popularnych paliw wykorzystywanych podczas grillowania. Ma regularny kształt, pali się dłużej niż węgiel drzewny i jest nieco tańszy. Zaletą jest również czas palenia, który idealnie sprawdza się przy spotkaniach w większym gronie. Rozpala się go nieco trudniej, ale pali się dłużej niż węgiel, wydzielając nieco mniej energii, przez co będzie idealny do powolnego podgrzewania delikatnych produktów jak drób czy warzywa.

Węgiel drzewny wydziela znacznie więcej energii w krótszym czasie, dlatego idealnie nadaje się do smażenia steków czy mięsa wieprzowego nadając mu szybko miękkości i chrupkości. Dużo łatwiej się go rozpala, ze względu na nieregularny kształt, który równocześnie może utrudnić równomierne rozprowadzenie ciepła. Szybciej się spala, dlatego konieczne może być jego dosypywanie w trakcie grillowania. Jednak w węglu drzewnym nie spotkasz dodatków chemicznych, które obecne są brykietach słabiej jakości. Dlatego też to właśnie węgiel może być lepszym wyborem.

Według badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy przebadali zawartość szkodliwych substancji podczas grillowania z użyciem różnych paliw, to właśnie brykiet okazał się tym bardziej szkodliwym.

Jaką podpałkę wybrać?

W sklepach dostać można różnego rodzaju podpałki, które znacznie ułatwiają rozpalenie grilla. Jeśli kupujesz rozpałkę chemiczną, zwróć uwagę, czy na pewno ma dopisek, że nadaje się ona do grilla. To zwiększa bezpieczeństwo spożytego później jedzenia.

Stosując podpałki, pamiętaj o tym, aby odczekać około 20-30 minut, zanim zaczniesz grillować produkty po jej podpaleniu. To da ci pewność, że związki toksyczne zdążyły się spalić i nie ryzykujesz ich dostania się do pożywienia. I pod żadnym pozorem nie dodawaj podpałek podczas grillowania.

Jednak jeśli nie masz chemicznych rozpałek, to spokojnie sięgnij po inne rzeczy. Świetną rozpałką będą suche trawy, kora drzew, naturalny sznurek konopny, papier, chusteczki czy wata.

Sięgając po papier, wybieraj taki bez tuszu czy naklejek. Spalanie kleju lub nadruku może również spowodować uwalnianie toksycznych związków, więc odczekaj ok. 20 minut przed nałożeniem produktów na ruszt.

Brykiet okazuje się zdrowszym wyborem
Węgiel czy brykiet - jakie paliwo będzie zdrowszym wyborem?, fot. superelaks

Higiena

Jeśli od lat grillowanie jest stałym elementem twoich wakacji, to na pewno wiesz, że przed sezonem grilla należy dokładnie wyczyścić. Szczególnie ruszt potrzebuje odświeżenia przed użyciem. Najlepiej czyścić go po każdym użyciu, aby było to jeszcze łatwiejsze. Z rusztu usuń resztki popiołu i pozostałości żywności oraz kurz, który mógł się uzbierać podczas oczekiwania na ponowne użycie.

Oddzielaj produkty surowe od już gotowych do spożycia. Na surowym mięsie mogą znajdować się bakterie, które są niebezpieczne dla zdrowia, a podczas traktowania wysoką temperaturą zostaje one unieszkodliwione. Dlatego stosuj oddzielne talerze lub pojemniki na surowe mięsa.

Upewniaj się, czy mięso jest już na pewno zdatne do spożycia. Choć często z wierzchu mięso może wydawać się idealne, to w środku wciąż może nie być wystarczającej temperatury, by pozbyć się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Możesz korzystać z termometru do żywności lub od czasu do czasu nieco naciąć mięso, by sprawdzić, jak wygląda w środku. Szczególnie jest to ważne, jeśli używasz mięsa zamrożonego, tutaj różnica na zewnątrz i w środku może być naprawdę ogromna.

Zdrowszym i lepszym wyborem będzie również samodzielnie przygotowanie marynaty do mięs. Gotowe produkty często „ulepszane” są przez dodatek konserwantów lub ulepszaczy smaku, które spożyte w dużej ilości mogą przyczynić się do pogorszenia zdrowia.

Podsumowanie

Według zaleceń Inspekcji Handlowej, pamiętaj, aby:

 • Grill stał na stabilnym, poziomym podłożu, w bezpiecznej odległości od łatwopalnych materiałów.
 • Nie odpalać grilla w pomieszczeniach zamkniętych.
 • Produkty spożywcze układać na ruszcie, dopiero gdy paliwo (węgiel lub brykiet) będą dobrze rozżarzone, a podpałka na pewno wypalona (czyli ok. 30 minut).
 • Nie podpalać grilla alkoholem czy benzyną. Wybieraj podpałki, które spełniają określone normy.
 • Zwracaj uwagę czy dzieci lub zwierzęta nie przebywają zbyt blisko grilla, aby nie narazić ich na niepotrzebne oparzenia.
 • Stosuj specjalne tacki do grilla, które zmniejszą ryzyko spalenia i kapania tłuszczu na rozżarzone węgle.

Grillowanie nie jest uważane za najzdrowszy sposób przyrządzania potraw. Wskazuje się, wg zasad zdrowego żywienia, aby produkty z grilla były spożywane jak najrzadziej i w jak najmniejszej ilości. Aby więc zmniejszyć ryzyko daleko idących konsekwencji jedzenia z grilla, warto zwrócić uwagę na to, czy faktycznie wszystkie środki ostrożności są zachowane.

Chwilowe odczekanie np. podczas odpalania grilla może być niezwykle ważne. I choć gołym okiem tego nie zauważysz, to jednak zdecydowanie cierpliwość się opłaca.

Przede wszystkim po to, aby jak najdłużej móc się cieszyć dobrym zdrowiem, które powoduje, że spędzanie czasu z bliskimi i cieszenie się dobrym jedzeniem może trwać jeszcze dłużej.

Źródło:

 • https://decofire.pl/blog/wegiel-drzewny-brykiet-drewno-paliwo-wybrac-grilla-weglowego
 • https://chefbox.pl/posty/zdrowe-grillowanie-zasady-ktore-musisz-poznac/
 • https://www.federacja-konsumentow.org.pl/n,6,1458,1,1,bezpieczne-grillowanie.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto