Gorąca herbata z cytryną? NIE! Tych 5 produktów absolutnie nie łącz ze sobą w kuchni

Czasami popularne połączenia jak herbata z cytryną czy koktajl z mleka i kiwi mogą być nie tylko niedobre w smaku, ale i niedobre dla naszego zdrowia.
Gorąca herbata z cytryną a do tego ciasto drożdżowe? To bardzo zły pomysł na deser, fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 31.01.2024 r., 7:00 | Autor: Ewa Cierpiał
Często w pośpiechu i z przyzwyczajenia zapominamy, że wszystko, co jemy lub pijemy, nie jest bez znaczenia dla naszego organizmu. Niektóre połączenia produktów, choć popularne, mogą być nie tylko niesmaczne lub bardzo smaczne, lecz także bezwartościowe lub niebezpieczne. Warto poznać znane i lubiane zestawienia produktów, które wcale nie są takie dobre!

Uważaj, co dodajesz do koktajlu

Koktajl z kiwi i mleka? Absolutnie nie! Napój staje się gorzki już po chwili i bardzo trudno będzie ci go wypić. Taki efekt związany jest z obecnością w kiwi enzymu – aktynidyny, która trawi białka zwierzęce. Po połączeniu kiwi z nabiałem (mlekiem, jogurtem, maślanką) dochodzi do rozkładu wiązań peptydowych kazeiny (białka). Doprowadza to do powstawania pojedynczych aminokwasów i peptydów, które powodują, że koktajl robi się okropnie gorzki. Podobna reakcja występuję przy dodaniu owoców cytrusowych. Najlepiej przygotowywać koktajl na bazie produktów mlecznych z dodatkiem bananów, borówek czy truskawek. Dodatek płatków owsianych dodatkowo wzbogaci koktajl w płatki owsiane.

Herbata bez cytryny

Nic bardziej nie kojarzy się z zimą niż przepyszna, gorąca herbata z cytryną. Taka rozgrzewająca, taka smaczna i taka… niebezpieczna. Okazuje się, że w liściach herbaty kumuluje się glin. Im starsze liście, tym więcej glinu zawierają. O ile parzenie samej herbaty nie powoduje tak dużego przechodzenia glinu do naparu, tak już dodatek cytryny powoduje, że ilość glinu w naparze wzrasta nawet dwukrotnie [1]. Warto wspomnieć, że ilość glinu w jednej herbacie nie wyrządzi krzywdy, jednak jeśli dodatkowo dostarczasz sobie zbyt dużo glinu z innych źródeł, to może dojść do niebezpiecznego dla zdrowia przekroczenia dozwolonej dawki.

Ziemniaki tylko bez masła

Choć ziemniaki z masłem kojarzą się zazwyczaj dobrze i smacznie, to również to połączenie nie jest dobrym rozwiązaniem. Choć często demonizuje się ziemniaki, to jednak same w sobie nie mają one aż tak złego wpływu na nasz organizm. Jednak już dodatek masła znacznie zwiększa ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu 2 [2].

Pomidor bez ogórka, ogórek bez pomidora

Nie łącz pomidora i ogórka, jeśli zależy ci na dostarczeniu witaminy C do organizmu. Zawarta w ogórku askorbinoza powoduje utlenienie witaminy C, przez co staje się ona dla nas bezużyteczna. Jest to szczególnie martwiące jeśli jedynymi warzywami w twojej diecie są właśnie ogórki i pomidory. Jeśli jednak spożywasz inne warzywa i owoce, a więc dostarczasz witaminę C również z innych źródeł, to takie połączenie od czasu do czasu nie wyrządzi ci dużej krzywdy. Ważne jest, by dieta była zbilansowana w taki sposób, aby nie traktować sałatki pomidorowo-ogórkowej jako jedynego źródła warzyw w diecie.

Choć ten posiłek wygląda niezwykle smacznie, to takie połączenie jest niedobre dla twojego zdrowia.
Piękny posiłek, który może spowodować niedobory witaminy C i większe ryzyko cukrzycy typu 2, fot. Firefly

Deser wcale nie taki dobry

Rozgrzewająca herbatka z drożdżówką na deser? Choć brzmi smakowicie, to niestety również może nie być dobrym pomysłem. W herbacie obecne są garbniki, które hamują wręcz wchłanianie witamin z grupy B z drożdży użytych do upieczenia ciasta. Dlatego warto napić się herbaty dopiero jakiś czas po zjedzeniu ciasta, tak by organizm zdążył przetrawić i wchłonąć potrzebne mu witaminy. Tym bardziej że niedobór witamin z grupy B może znacznie wpływać na nasz stan zdrowia, powodując np. skurcze, zaburzenia trawienia i problemy z koncentracją. W związku z tym nawet pyszne ciasto drożdżowe powinno być od czasu do czasu w naszej diecie. Choć nie jest to jedyne i najlepsze źródło witamin z grupy B i też należy o tym pamiętać.

Ciasto drożdżowe

Pyszne, delikatne, ciasto drożdżowe, idealne jako deser lub coś słodkiego do popołudniowej kawy. Podawane z chrupiącą kruszoną i ulubionymi owocami. Słodkie śniadanie dla całej rodziny.
W skrócie
Czas przygotowania
25 min
Poziom
trudności
średni
Ilość porcji
w przepisie
10
Wielkość
jednej porcji
100 g
Ciasto drożdżowe z kruszonką, na białym talerzu w wiklinowym koszu leżącym na stole przykrytym obrusem w kwiaty.

Lista składników do przygotowania ciasta drożdżowego

  • drożdże świeże 35 g
  • Cukier 40 g (4 łyżki)
  • Mąka pszenna typ 500 500 g
  • Mleko 2% 250 ml (1 szklanka)
  • Żółtko jajka 3 szt.
  • Białko jajka 1 szt.
  • Masło 150 g

Przygotowanie ciasta drożdżowego krok po kroku

Zacznij od przygotowania rozczynu.

Drożdże rozkrusz w palcach i wymieszaj w misce z cukrem (1,5 łyżki), mąką (1,5 łyżki) i ciepłym mlekiem (1/2 szklanki).

Dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia.

Żółtka utrzyj z cukrem za pomocą łyżki lub miksera.

Do utartych żółtek dodaj ok. 450 g mąki, wyrośnięty rozczyn oraz pozostałą ilość mleka.

Bardzo delikatnie wymieszaj wszystko łyżką.

Rękami wyrabiaj ciasto do połączenia wszystkich składników.

Roztop ok. 100 g masła.

Roztopione masło powoli wlewaj do ciasta.

Jeszcze raz wymieszaj składniki, przykryj całość ściereczką i odstaw do wyrośnięcia (ok. 40-60 min)

Białko jajka lekko roztrzep widelcem lub ubij mikserem na wolnych obrotach.

Posiekaj pozostałą ilość masła i rozetrzyj je w palcach z mąką i cukrem, aż stworzą drobną kruszonkę.

Wyrośnięte ciasto wyłóż do blachy wyłożonej papierem do pieczenia.

Wierzch ciasta posmaruj białkiem i posyp kruszonką.

Ciasto wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz ok. 40 min.

Źródła:

  • [1] Czy w herbacie rzeczywiście jest za dużo glinu?; Zeszyty Studenckiego Ruchu Naukowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, 2016, 25/2 PAULINA MAŁKIEWICZ
  • [2] Vegetable, but Not Potato, Intake Is Associated With a Lower Risk of Type 2 Diabetes in the Danish Diet, Cancer and Health Cohort Pratik Pokharel i wsp. Diabetes Care 2023 Feb 1;46(2):286-296.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto