Uważaj na to, co pijesz! Tych rodzajów herbat lepiej unikać

Nie pij herbat w nadmiarze, ponieważ mogą zmniejszać wchłanianie żelaza
Herbata czarna lub zielona mogą mieć mało pozytywne skutki dla zdrowia, fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 11.03.2024 r., 17:12 | Autor: Ewa Cierpiał
Herbata świetnie rozgrzewa i nawadnia. Jednak wbrew pozorom może mieć również negatywne skutki dla naszego zdrowia. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów, wybierając, a następnie pijąc herbatę.
Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Herbaty ziołowe
  2. Herbata czarna
  3. Herbata zielona

Herbaty ziołowe

Na półkach w sklepie czy w aptece możemy spotkać wiele herbat oczyszczających, które mają być remedium na podwyższoną masę ciała. Okazuje się jednak, że nadmierne spożywanie herbatek odchudzających czy oczyszczających może przyczynić się do trudnych do wyleczenia sytuacji. Często w herbatach tego typu występuje senes, roślina działająca przeczyszczająco. Jeśli po długim czasie stosowania odstawisz taką herbatę, to mogą pojawić się zaparcia i trudności z załatwianiem się.

Herbata z żywokostu, choć w Polsce jest nadal dostępna, to w innych krajach została wycofana z rynku. Przede wszystkim dlatego, że jej nadmierne spożywanie może przyczyniać się do uszkodzenia wątroby, a w konsekwencji do marskości wątroby czy nowotworu. Żywokost najlepiej będzie działał zewnętrznie na organizm. Jeśli więc masz taką herbatę w domu, to najlepiej szybko się jej pozbądź.

Herbata czarna

Choć to najpopularniejszy rodzaj herbaty spożywanej w Polsce, to jednak spożywanie jej w nadmiarze również może przynieść niekorzystne skutki zdrowotne.

Czarna herbata zawiera duże ilości garbników, które utrudniają wchłanianie żelaza z produktów. Dlatego, jeśli masz niewystarczający poziom żelaza, to przede wszystkim nie pij czarnej herbaty w czasie posiłków. Dodatkowo znajdziemy w niej kofeinę, dlatego pijąc herbatę czarną wieczorem, możesz mieć problemy z zaśnięciem.

Jeśli przyjmujesz leki, to nie popijaj ich herbatą czarną. Składniki z czarnej herbaty często wchodzą w interakcje z lekami, przez co mogą osłabić ich działanie lub zwiększyć działania niepożądane danego leku.

Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz powiększenie rodziny, to również staraj się nie spożywać w nadmiarze herbaty czarnej. Składniki w niej zawarte wpływają również na wchłanianie kwasu foliowego. Nie musisz absolutnie z niej rezygnować, ale staraj się nie wypijać więcej niż 1-2 szklanki dziennie. W tym miejscu lepiej sięgnij po herbaty owocowe z suszu – zwracaj uwagę na skład.

Herbata z suszonych owoców świetnie nawadnia
Wybieraj herbaty owocowe z suszu, jednak zwracaj uwagę na skład, fot. Firefly

Herbata zielona

Herbata zielona uważana jest za jedną z najzdrowszych herbat, ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, które zwalczają stres oksydacyjny przyczyniający się do rozwoju wielu chorób. Wspiera pracę wątroby i może przyczyniać się do poprawy stanu gospodarki węglowodanowej.

Jednak okazuje się, że picie zielonej herbaty nie jest wskazane dla wszystkich. Jeśli pijesz dużo zielonej herbaty w ciągu dnia - >3 szklanki, to mogą się pojawić u ciebie bóle brzucha, biegunki czy dolegliwości trawienne.

Herbata zielona, podobnie jak czarna, zmniejsza wchłanianie żelaza, dlatego niepolecana jest dla osób z niedoborem żelaza. Jeśli masz problemy z żołądkiem, takie jak np. refluks czy wrzody, to również nie traktuj zielonej herbaty jako dobrego źródła nawodnienia.

W przypadku nadciśnienia wskazuje się, że zielona herbata może osłabić działanie stosowanych leków.

Źródła:

  • Wierzejska, Wpływ picia herbaty na zdrowie - aktualny stan wiedzy, Zakład Żywienia i Dietetyki z Kliniką Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, PRZEGL EPIDEMIOL 2014; 68: 595 - 599
  • https://senchateabar.com/blogs/blog/green-tea-side-effects
  • https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/180418
  • https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/zywokost-lekarski-czy-moze-nam-zaszkodzic/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto